Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Osmanlı Toprağı : Braşov

0 434

Bir Osmanlı Toprağı : BraşovBraşov,

Avrupa topraklarının doğu hattında yer alan ve aynı zamanda da 2007 yılında tam olarak Avrupa Birliği üyesi olan Romanya‘nın sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Bu şehir, gerek Doğu Avrupa gerekse de Balkanlar için son derece önemli bir merkezdir. Söz konusu kent, parçası olduğu Romanya’nın en önemli şehirlerinin başında gelir. Ülkenin son derece önemli merkezleri arasında yer alan başkent Bükreş ve de ülkenin finans merkezi görevi gören liman şehri Köstence sonrasında en önemli şehri olarak bilinen Braşov, Türkler için de oldukça önemlidir. Bu şehir, çok uzun yıllar boyunca dönemin en büyük güçlerinden olan Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. O dönemde büyük önem atfedilen kent, stratejik konumu nedeniyle ülkenin kuzeybatıdaki güvenlik merkezleri arasında yer alırdı. Bu da şehre Osmanlı İmparatorluğu’nun son derece büyük bir önem atfetmesine sebep olmuştur. Henüz Osmanlı İmparatorluğu şehre ele geçirmeden önce çok yeni bir geçmişe sahip olan bu şehir, aslında kendisini Osmanlı İmparatorluğu ile bulmuştur. Resmi kayıtlara göre şehrin var oluş tarihi 1234 yılına dayanır. Bu tarihte temelleri atılan şehir, sonrasında Osmanlı’nın fethi ile bir Türk toprağı haline gelmiştir.

Bir Osmanlı Toprağı : BraşovHer ne kadar uzun yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olsa da Osmanlı’nın güttüğü politika, günümüzde daha belirgin olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzyıllar boyunca bir Türk toprağı olan Braşov, şu an itibariyle Rumen, Macar, Alman ve de Roma kökenli halk tarafından yaşatılan bir şehirdir. Kentte Türk kökenli insan bulmak neredeyse imkansızdır. Bu Osmanlı İmparatorluğu’nun asimilasyon yapmadığına en büyük örnekler arasıda sayılır. Bu gibi örneklere aslında bütün Balkan coğrafyasında rastlanılabilmektedir. Osmanlı hiç kimseye zorla bir şey yaptırmamıştır. Günümüz Romanya’sının en önemli topraklarından olan Braşov, 400 bin insanın yerleşik olarak ikamet ettiği bir kenttir. Zaten son derece az bir nüfusa sahip olan ülkede bu nüfus bile ilk üçe girilebilmesi anlamında yeterli olmaktadır.

Aslında ülkenin halkı, Avrupa Birliği üyeliği sonrasında ciddi anlamda refaha da kavuşmuştur. Bunun başlıca sebebi, ülkede iş bulamayan insanların Avrupa’ya gidere yasal bir şekilde çalışmaları ve de yaşamaları sonrasında da ülkelerine yatırım yapmaları olarak gösterilmiştir. Her ne kadar bu yatırım hususu, Romanya tarafından dillendirilse de yatırım yapmayan sayısı yapan sayısına göre daha fazladır. Braşov da bu üyelik sonrasında nüfusunun belirli bir kesimini Avrupa ülkelerine göçe vermiş önemli Romanya kentlerindendir.

Bir Osmanlı Toprağı : BraşovBraşov, özellikle de Avrupa Birliği üyeliği sonrasında tam bir Avrupa şehrine dönüşmüştür. Söz konusu bu şehir, çok modern ve de kaliteli kabul edilebilecek bir hayat sürülmektedir. Bu hayatı şehre vardığınızda görmeniz çok zaman almayacaktır. Oldukça butik bir yer olan şehir, Türkler tarafından ziyaret edilen önemli Romanya şehirlerindendir. Şehre ulaşım için başkent Bükreş’e ulaşmanız oradan da Braşov’a gitmeniz gerekir. İstanbul Bükreş arası aracınızla 10 saat sürmektedir. Havayolu ile seyahat ederseniz bu durumda 1 saat 20dk gibi kısa bir sürede Braşov’a ulaşırsınız.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.