Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’de Görülen Kanser Türleri

0 329

Ülkemizde geçmişten günümüze kanser hastalığına yakalanan insan sayısı hızla artmaktadır. Türkiye’nin istatistiklerine göre 2008 yılında kanser hastalığı çıkan vaka sayısı 12,6 milyondur. Yapılan araştırmalar sonucu ile 2030 yılının kanser vaka sayısında tahminler yapılmıştır. Bu tahminler hiç iç açıcı değildir. Tahmin belirtilen yılda kanser vakasının yaklaşık 2 katına çıkacağı bildirilmiştir. Bu durum insanlık için oldukça kötü ve korkunç bir durumdur.

Prostat Kanseri

Ülkemizde en çok görülen kanser türlerinde ilk sırada yerini alan bir kanserdir. Erkeklerde görülen bir kanserdir. Prostat kanseri ilk dönemlerinde hiçbir belirti vermez. Genelde kanserin son evreye geldiği an belirti gösterir ve bu durumun tedavisi oldukça zordur. Böyle sonuçların yaşanmaması adına 55 yaşını geçen erkeklerin en az yılda bir kez olmak üzere prostat spesifik antijene bağırmaları erken teşhis açısından çok önemlidir. PSA bir tür tümördür ve kanser olanlarda oldukça yüksek miktarda bulunur. Bu durum prostat kanseri olanları oldukça belirleyici bir yöntemdir.

Meme Kanseri

Türkiye’de em çok görülen kanser türlerinden bir diğeri ise meme kanseridir. Meme kanseri kadınların göğüs ve koltukaltı bölümlerinde küçük ya da büyük kitleler şekillenir. Genelde ilk hissedildiğinde çeşitli sebeplerden dolayı dikkate alınmaz ve hastalık ilerledikten sonra belirtilerin kendini göstermesi ile doktora başvurulur. Meme kanserinin teşhisi fiziksel muayeneler ile pek mümkün olmamaktadır. Kadınların 45 yaşından sonra düzenli olarak yılda en az bir defa mamografi çektirmelidir. Mamografi ile meme kanserine erken bir teşhis koymak oldukça mümkündür. Meme kanserinde diğer kanser türlerinde de olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Türkiye’de her 20 kadından birinde görülmeye başlamış bir hastalık.

Deri Kanseri

Deri kanseri Türkiye’de en çok görülen kanser türleri arasında yerini alır. Diğer kanser türlerine göre geç fark edilmez. Genelde gözle görülür bir fark görüldüğü için hemen doktora başvurulur ve kolayca anlaşılır. Sebebi zararlı güneş ışınları, UV ışınları gibi zararlı ışınlar ve beslenme düzeyinden kaynaklanır. Bazen gözle görünmeyen bir alanda da oluşabileceği için en az yılda bir kez doktor kontrolünden geçmek gerekir. Doktor kontrolünde saçlı deri kontrol edilir ve kesin bir sonuç almak mümkün olur. İnsan gözüyle saptanamayan bazı lezyonları da görmek mümkündür.

Kalın Bağırsak KanseriTürkiye'de Görülen Kanser Türleri

Türkiye’de en çok görülen kanser türlerinden biri de kanlın bağırsak kanseridir. Kalın bağırsakta bulunan bazı hücreler zaman geçtikçe kanser hücresine dönüşerek kalın bağırsak tamamen kanser hücresiyle kaplanır. Kalın bağırsak kanseri hiçbir belirti göstermez bu sebeple son evrelerde fark edilir ve genelde ölümle sonuçlanır. Yapılması gereken şey en az yılda bir defa 55 yaş üzerindeki insanların kolonoskopi yaptırması gerekir. Kolonoskopi ile bir tüp anüsten içeri girilerek tüm kalın bağırsağı gözlemlemeye yardımcı olur. Kanser hücresi varsa buradan çıkarılarak tedavi edilmiş olur. Fakat bu işlemden çok çekinen insan bulunmaktadır.

Rahim Kanseri

Rahim kanseri de Türkiye’de çok fazla görülen bir hastalıktır. Kanser rahiminde erken teşhis için sürekli ve düzenli olarak kontrollere gitmek gerekir. Oldukça tehlikeli bir kanser türüdür. Geç teşhis edildiğinde tedavisi çok zor olmaktadır. Rahim kanserinin yaklaşık yüzde otuzu belirti göstermeden sinsice ilerler. Bu yüzden düzenli olarak kontrole girmek gerekir. Test ise rahim ağzından parça alınarak yapılır. Bu test ile hastalığa çok erken bir teşhis koymak mümkündür. Erken teşhis ile de tedavi edilme ihtimali çokça yükselir. Testlere cinsel ilişkinin başlaması ile her yıl yapılmaya başlanır. Son zamanlarda rahim kanseri oldukça artmıştır. Rahim kanserini önlemek için düzenli test çok önemlidir.

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.