Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mutfaktaki Pis Kokuları Gidermenin Yolları Nelerdir?

0 205

Mutfak besinlerin hazırlandığı ve piştiği yaşam alanlarından biridir. Mutfakta zaman zaman pişen besinlerden kaynaklanan ya da besinlerin çürümesinden kaynaklanan kötü kokular oluşabilir. Mutfakta oluşan kötü bir koku evin genel havasını etkiler.

7893_82Mutfaktaki kötü kokulardan kurtulmak için vanilya kullanabilirsiniz. Küçük bir tavanın içine bir paket vanilyayı koyun. Ocağın altını kısarak tavayı üstüne koyun. Vanilya kavruldukça etrafa mis gibi vanilya kokusu yayılacak, sizi rahatsız eden kötü kokulardan eser kalmayacaktır.

Mutfaktaki kötü kokular nasıl giderilir, kötü kokulardan kurtulmak için başka neler yapılabilir diye merak edenler için yazmaya devam edelim. Mutfaktaki kötü kokulardan kurtulmak için küçük bir cezvenin içine biraz su koyun. İçine iki yemek kaşığı kadar oda parfümü koyun. Suyu ateşin üzerine koyun. Su kaynadıkça etrafa güzel kokular yayılacak, kötü kokular yerini mis gibi güzel bir havaya bırakacaktır.

Mutfakta istenmeyen kokulardan biri de balık kokusudur. Tadı hoş ancak kokusu rahatsız edici bir besin olan balığı, kızartmak isterseniz kokusu mutfaktan yayılarak evin her tarafını alacaktır. Mutfaktaki balık kokusundan kurtulmak için, balık kızartırken bir cezvenin içine biraz su koyun.

Yarım çay bardağı kadar da sirke ilave ettikten sonra ocağa koyup altını yakın. Sirkeli su kaynadıkça balık kokusunu içinde hapsedip etrafa dağılmasını önleyecektir. Balık kızarma işlemi bitene kadar suyun altını kapatmayın. Sonrasında evinizi güzelce havalandırın. Balık kokusundan eser kalmayacaktır.

Mutfaktaki eşyalar da zaman içerisinde kullanıldıkça kokabilir. Bunlardan biri de kesme tahtalarıdır. Kesme tahtaları üzerinde balık ya da et doğradığınız zaman kendine has insanı rahatsız eden bir koku oluşur. Bu istenmeyen kokudan kurtulmak için kesme tahtasını yarım limonla güzelce ovun. Hem sağlıklı bir şekilde temizlemiş olursunuz hem de rahatsız edici kötü kokulardan kurtulmuş olursunuz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.