Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mutlaka İzlenmesi Gereken En iyi Tom Hanks Filmleri

2 498

Forrest Gump, 1994


Filmde olaylar 50’ler ile 70’lerin sonuna kadar olan zaman diliminde gerçekleşmektedir. Hayatı İnanılmaz zorluklar içerisinde geçen Forrest içinde daima normal bir insan haline dönebilme umudu olan sakat bir çocuktur. 30 yıl boyunca hayatını çeşitli zorluklar altında devam ettiren Forrest 30 yıl sonunda hayatında çok önemli bir dönüm noktası yaşamıştır. Ülkesinde en sevilen yıldız futbolcular arasına girmeyi başaran Forrest Vietnam savaşında da ülkesi adına önemli bir mücadele sergileyerek herkesin gözünde kahramanlık unvanını kazanmayı başarmıştır. Başarıları ile adından söz ettiren Forrest sergilediği kahramanlıkla beyaz sarayda şeref madalyasına da layık görülmüştür. Hayatındaki en büyük değişiklikleri 30 yaşından sonra yaşamaya başlayan Forrest Jenny ile tanıştıktan sonra ona âşık olur. Başarısı ile sevgilisini de etkileyerek kalbini kazanan Forrest gösterdiği çabaları sayesinde Jenny ile evlenerek mutlu bir yuva kurmuştur. Yaşadıkları ve elde ettikleri ile herkes için adeta bir ders niteliğinde olmayı başaran Forrest insanların bir şeyi istediklerinde mutlaka elde edebileceklerini de hayatı boyunca ispatlamayı başarmıştır.

Daha fazlası : https://www.imdb.com/title/tt0109830/

Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak), 1998

Film ikinci dünya savaşı döneminin en korkunç sahnelerine şahit olan bir aileyi anlatmaktadır. Filmde 4 çocuk annesi bir kadın savaş esnasında 3 çocuğunu kaybetmesi ile kalan dördüncü çocuğunu aramaya başlar ve sağ salim evine geri dönebilmesi için büyük bir çaba sarf eder. Kadının bir şekilde Washington yönetimine ulaşarak oğlunun Amerika’ya geri dönmesini istemesi üzerine Washington yönetimi isteği kabul eder. Kadının oğlu Er Ryan savaşın en yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan Normandiya da görev almaktadır. Washington yönetimi tarafından oluşturulan bir gruba verilen görev ise kadının son kalan oğlu Er Ryan isimli askeri ne pahasına olursa olsun o bölgeden uzaklaştırarak Amerika’ya getirmektir. Savaşın en kanlı çatışmalarının yaşandığı bölgeye giden askerler için verilen Er Ryan’ı kurtarma görevi Yüzbaşı Miller komutasındaki 8 askerin hayatını kaybetmesine sebep olur. İkinci dünya savaşının kanlı günlerine tanık olan bu film 11 dalda Oscar adayı olarak gösterilmiş ve 5’inde Oscar ödülünü kazanarak sinema tarihinde yer almayı başarmıştır.

The Green Mile (Yeşil Yol), 1999

O dönemde bir hapishanede görevli olan Edgecomb’un huzur evinde yaşadığı zamanlarda anlattığı hikâyede Edgecomb’un görevi üzerinden yıllar geçmesine rağmen ne kadar etkilendiğini gözler önüne seriyor. Yıllarca hapishanede idam mahkumlarını hücrelerinden çıkartarak içerisinde elektrikli sandalyelerin bulunduğu ölüm odasına kadar yeşil yoldan götürmek ile görevli olan Edgecomb adındaki hapishane görevlisi yıllarca birçok mahkuma eşlik etmiştir. John Coffey adındaki mahkum ise iki küçük kız çocuğunu öldürmek ile suçlanan ve hakkında idam kararı verilen bir suçludur. Fakat Edgecomb yıllar sonra anlattıklarında daha önce hiçbir mahkumun kendisini John Coffey kadar etkilemediğini itiraf etmiştir. Edgecomb, John Coffey’in ürkütücü bir görünümü olmasına rağmen oldukça duygulu bir insan olduğunu ve doğa üstü güçlere sahip olduğunu söylemektedir. Ona gerçekten suçlu olup olmadığını soran Edgecomb, aralarındaki diyalog sonrasında hayatta beklenmeyen yerlerde beklenmedik mucizelerin olabileceğine inanmaya başlamıştır. Etkileyici bir öykü ile beyaz perdeye çıkan film duygusal yönü ile öne çıkarak dört dalda Oscar ödülüne aday gösterilme başarısını da yakalamıştır.

Daha fazlası : https://www.imdb.com/title/tt0120689/

Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala), 2002

FBI tarafından aranan genç bir dolandırıcıyı anlatan film gerçek hayat hikayelerinden esinlenilerek kaleme alınmıştır. Frank Abagnale adındaki genç daha 18 yaşındayken doktor, avukat ve bir havayolu şirketinde pilot yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştır. Abagnale işinde profosyonel bir dolandırıcıdır. Çok iyi kılık değiştirme işi yapar ve bir o kadar da zeki bir kişiliktir. Henüz 16 yaşındayken dolandırıcılığa başlayarak çek sahtekarlıkları yapar. 26 ülkede birçok insanı dolandıran Abagnale dolandırıcılıktan 2.5 milyon dolar değerinde çok büyük bir para ele geçirmiştir. Bunun üzerine Amerikanın en büyük banka soygununu da yapan Abagnale FBI’ın en çok arananlar listesinde ilk sıralarda kendine yer bulmuştur. İşini en iyi şekilde yapmayı başaran ve bir kılık değiştirme ustası olan Frank Abagnale’i bulmak FBI için hiç de kolay olmayacaktır. Her yerde arama listelerinin değişilmez ismi olan Abagnale’nin gerçek hayattaki yaşamını konu alan Sıkıysa Yakala filminde FBI tarafından kırmızı bültenle aranan bu ismin maceralarını en eğlenceli şekilde izleyebileceksiniz.

Daha fazlası : https://www.imdb.com/title/tt0264464/

Road To Perdition (Azap Yolu), 2002

Orta Batı Amerika’da 1930’lu yılların işlendiği filmde o dönemin atmosferini gangsterler belirlemektedir. Amerikada o dönemde tetikçilik yapmakta ve hayatını tetikçilik ile kazanmakta olan Michael Sullivan, John Ronney için çalışır. Ronney’nin oğlu ise Sullivan’ın, babasına kendisinden daha yakın olmasını kıskanarak bu adamı harcayabilmek için türlü türlü dolaplar çevirmektedir. Sullivan’ın hiç istememesine rağmen kendi oğlu da olayların içerisine karışır. Bu durum Sullivan tarafından hiç istenmese de Sullivan’ın oğlunun olaylara karışması olayları çok tehlikeli bir duruma sürüklemektedir. Olayların genişlemesi ve çıkmaza sürüklenmesi ile birlikte cinayet yeri fotoğrafçısı ve suikastçi olan Maguire’de Sullivan’ın peşine takılarak onu her attığı adımda takip etmeye başlar. Filmde ise Sullivan’ın bu tehlikeli olaylar zincirinden ne pahasına olursa olsun oğlunu uzak tutma ve onu koruma çabası anlatılmaktadır. Diğer filmlerde farklı bir anlatıma sahip olan Azap Yolu çok sevilen bir romandan uyarlanarak beyaz perdede gösterime girmiştir. Oscar’a da aday gösterilen film konusu ve oyuncu kadrosu ile kısa sürede izleyiciler tarafından da oldukça beğenilmiştir.

Daha fazlası : https://www.imdb.com/title/tt0257044/

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Bincele diyor

    Ayrıca Cast Away, Quincy ve özellikle Cloud Atlas filmlerine de bakılabilir.

  2. Film Beyi diyor

    Liste sanırım eksik kalmış. Bu listede bulunan filmlerin hepsini izleme fırsatı buldum. Tom Hanks gibi başarılı bir aktörün oynadığı filmler genel olarak kaliteli filmler olmakta. Özellikle izlemeyenler için listede bulunan Forrest Gump ve Yeşil yol filmlerini ısrarla tavsiye ederim. Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger ve tabi ki Robert De Niro gibi aktörleri içeren listeler de yayınlamanızı tavsiye ederim. Teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku