Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nadia Comaneci Kimdir?

1 295

Nadia Elena Comaneci 12 Kasım 1961 tarihinde Romanya‘nın Oneşti şehrinde dünyaya gelmiştir. Annesi Comaneci’ye hamileyken bir Rus filmi izlemiş ve bu filmdeki Nadezhda adında bir karakterden çok etkilenince kızının adını Nadia koymaya karar vermiştir. Nadezhda ya da Nadia, ”umut” anlamına gelen bir Rus ismidir ve Romanya’da pek yaygın değildir. Nadia Comaneci, olağandışı bir fiziksel esnekliğe sahip olduğunu ailesi daha o küçükken keşfetmiştir. Nadia henüz kreşteyken çok hareketli ve kıvrak olmasından ötürü kreş öğretmeni ona ”Alev” lakabını takmıştır. Henüz 6 yaşında iken jimnastik sporuna başlayan Comaneci, çok geçmeden adından söz ettireceğini hissettiren performansların altına imzasını atmayı başarmıştır.

article-2711049-2027CCBD00000578-361_306x423Bu sıra dışı yetenek henüz 8 yaşında iken Romanya Ulusal Şampiyonası’nda 13’üncü olarak dikkatleri çekmiştir. Ancak bu tarihten sonra daha başka bir yeteneğe dönüşen sporcu bir sonraki sene aynı organizasyonda birinci gelerek tüm dikkateleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu domestik başarının ardından çok geçmeden 10 yaşında uluslararası bir organizasyona katılan Nadia Comaneci, Yugoslavya-Romanya arasında düzenlenen turnuvada birinci gelerek uluslararası anlamada ilk altın madalyasına da kavuşmuş oldu. Bir sonraki yıl henüz 11 yaşında iken Macaristan, Polonya, İtalya gibi ülkelerde düzenlenen tüm jimnastik organizasyonlarında altın madalyaya uzanınca şöhreti tüm Avrupa’ya yayılmış oldu. Ancak kendisine esas şöhreti 1976 Montreal Yaz Olimpiyatları getirecekti; öyle ki bu organizasyonla beraber Times Dergisine de kapak olacaktı. Ayrıca 1975 ve 1976 yıllarında dünyada yılın atleti seçilmiştir.

MTE1ODA0OTcxNTkzMjcwNzk31976’da Montreal’de düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda dünyada ilk kez bir kadın sporcu jimnastik dalında 10 tam puan (yani ”perfect ten”) almıştır. Nadia Comaneci’nin aldığı bu netice, kusursuz anlamına gelmektedir ve o zaman kadar bu puanı alan bir sporcuya rastlanılmamıştır. Nadia, Olimpiyat tarihinde eşi benzeri görülmeyen bir zafere imza atarken aynı zamanda da birçok kırılması imkansız rekora da sahip olmuştur. Olimpiyatlar tarihinin en genç şampiyon olan sporcusu unvanını kazanan Comaneci, bu alanda rakipsiz kalmıştır. Onun bu başarısını tekrarlayabilecek bir sporcunun halen çıkmaması, 1976 yılında Comaneci’nin ne denle önemli bir netice elde ettiğini bir göstergesi kabul edilmektedir. Nadia Comaneci’ye benzetilen İtalyan jimnastikçi Vanessa Ferrari ise tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Henüz 14 yaşında bu denli başarılara ulaşan Comaneci’yi bundan daha fazlası bekliyordu.

Lastik kız Nadia Comaneci, bir sonraki Yaz Olimpiyatları’nda da iki kez altın madalya kazanarak yine adından söz ettirmeyi başarmıştır. Ancak bu organizasyonda kendisini zorlayan bir rakiple karşılaşmış ve madalyalardan birini Yelena Davydova’ya kaptırmaktan kurtulamamıştır. Bun rağmen dünya çapında tanınan en büyük jimnastikçi olarak tarihe adını altın harflerle yazdıran Comaneci yüzyılın en büyük Atleti olarak Laureus Dünya Spor Akademisi tarafından resmi olarak tescillenmiştir. Comaneci, 1998 yılında Flo Hymen Momorial Ödülü’ne de laik görülerek onurlandırılmıştır. Comaneci 2001 yılında Amerikan vatandaşlığını kazanarak çift pasaport taşımaya başlamıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Nisa nur diyor

    Bende cimnastikciyim ve nadia yi örnek alarak jimnastik yapiyorum ve çok ta başarılıyım ve onun hayatını da öğrenmek bana daha büyük bir başarı sağladı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku