Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Andy Murray Kimdir?

0 475

Andy-Murray-celebrates-winningAndrew Barron ”Andy” Murray, 15 Mayıs 1987 tarihinde İskoçya’nın bir kenti olan Galscow şehrinde dünyaya gelmiştir. İskoçyalı profesyonel bir tenisçi olan Murray, Dünya Tenis Klasmanı’nda Novak Djokovic ve Roger Federer’in ardından 3. sırada yer almaktadır. Andy Murray henüz 3 yaşında iken tenis oynamaya başlamıştır. 3 yaşında tenise başlayıp 5 yaşında da ilk turnuvasına çıkan Murray daha küçük yaşlarda tenis oynamaya başlayan ve sıra dışı bir yeteneğe sahip olduğu hocası tarafından keşfedilen Murray, 8 yaşında küçükler şampiyonasına katılmış ve derece elde etmeyi başarmıştır.

2011 yılından itibaren Grand Slam turnuvalarında profesyonel olarak mücadele etmeye başlayan Murray, ilk sezonunda, çeyrek finale yükselmeyi başarmıştır. Daha ilk sezonunda elde ettiği bu derecenin ardından çeyrek finalden daha aşağı bir derece elde etmemesi de Murray’ın ne denli istikrarlı bir sporcu olduğuna işaret etmektedir. Küçük yaşta başlayan tenis yaşamı boyunca gelecek vadeden bir sporcu olduğunu ispatlayan Murray, henüz 15 yaşında iken Barcelona’ya Sanchez-Casal Academy’de eğitim almak için yerleşmiştir. İskoçya’dan Barcelona’ya taşınması sonucu ilk zamanlar adaptasyon sorunu yaşayan Murray, burada eğitim alabilmek için İspanyolca öğrenmeye başlamış ve İspanya’da İngilizce ve İspanyolca eğitim veren bir okula kayıt yaptırmıştır.

andy_murrayHenüz küçük yaşlarda iken tenis hayatı başlayan Murray, 2004 yılında Gençler Amerika Açık Tenis Turnuvası’na katılmış ve burada gösterdiği performansla sadece şampiyon olmamış ayrıca da turnuvanın sona ermesiyle beraber profesyonel olmaya karar vermiştir. Burada elde edilen başarı sonrası 1 yıl sonra resmi olarak profesyonel olan Andy Murray, uluslararası birçok turnuvada ülkesi İskoçya ve dolayısıyla da Britanya adına mücadele etmeye başlamıştır. 2006 yılında elde ettiği derece sayesinde Britanyalı tenisçiler arasında 1 numaraya yükselmeyi başarmıştır. Ülkesel bazda 1 numaraya kadar yükselme başarısı gösterse de Dünya Tenis Klasmanı’nda en yüksek basamak olan birinciliği görme fırsatı elde edememiştir. En iyi derecesine 2009 yılında ulaşmış ve bu sayede 17 Ağustos 2009 tarihinde, Dünya Klasmanı’nda ikinci basamağa kadar çıkma başarısı göstermiştir.

Andy_Murray_Tokyo_2011Murray, profesyonel kariyeri boyunca 7 farklı antrenör ile çalışmıştır. Bunlar sırasıyla, Mark Petchey, Brad Gilbert, Miles MacLegan, Alex Corretja, Ivan Lendl, Amelia Mauresmo ve Jonas Bjorkman’dır. 2005’te profesyonel olarak kariyerine devam eden sporcu bu tarih itibariyle, toplamda yaklaşık olarak elde ettiği 37 milyon dolarlık ödülle, bu alanda birçok sporcuya da geride bırakmayı başarmıştır. Kariyerinde çıktığı maçların %76.29’da başarıya ulaşmıştır. Galibiyet oranı diğer ilk iki de yer alan tenisçilere oranla daha düşük olsa da bu oranın bu kadar düşük olmasının sebebi, Murray’ın profesyonel kariyerinin ilk yıllarında final ya da yarı final oynamaktan uzak kalmış olmasıdır.

Kariyer boyunca çok defa final oynasa da bu oynadığı finallerin birçoğunda kazanma başarısı gösterememiştir. Oynadığı 8 Grand Slam finalinin sadece 2’sini kazanan Murray, bu başarıları 2012 Amerika Açık ve 2013 Wimbledon Turnuvası’nda elde etmiştir. Bunun yanı sıra 2012 Yaz Olimpiyatları’nda gösterdiği iyi performans sayesinde ülkesi Britanya’ya altın madalya kazanma başarısı göstermiştir. Bu organizasyonda ayrıca finalde rakibinin Roger Federer olması, galibiyeti daha da anlamlı bir hale getirmiştir. Murray’ın bu zaferi aynı zamanda Britanya tarihine de geçmiştir. Bu zafer Britanya’nın son yüzyıl boyunca teklerde elde ettiği tek şampiyonluk olarak kayıtlara geçmiş oldu. 2012 Yaz Olimpiyatları’nda karışık çiftlerde Laura Robson ile beraber ter döken Murray, burada da başarılı olmuş ve altın olmasa da gümüş madalya ile turnuvayı sonlandırmıştır. Çiftlerde ise oldukça düşül bir performansı olan Murray bu alanda Dünya Tenis Klasmanı’nda en yüksek derecesini 51. basamağa çıkarak elde etmiştir. Bu alanda şu an ise yarışmaması sebebiyle 423. sırada kendisine yer bulmaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.