Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tiger Woods Kimdir?

Tiger Woods of the USA walks across the 11th green during the last day of practice ahead of the 2013 British Open Golf Championship at Muirfield golf course at Gullane in Scotland on July 17, 2013 . AFP PHOTOADRIAN DENNIS (Photo credit should read ADRIAN DENNIS/AFP/Getty Images)
0 249

Tiger Woods Kimdir?

Eldrick Tont ”Tiger” Woods 30 Aralık 1975 tarihinde Amerkia Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde dünyaya gelmiştir. Profesyonel golf sporcusu olan Woods, golf sporunun gelmiş geçmiş en başarılı golfçüsü olarak adlandırılmaktadır. Golf sporunun, babası olarak adlandırılan Tiger Woods, dünyanın en çok kazanan sporcularından biridir. Stanford Üniversitesi’nde eğitim alan Woods, 1996 yılında resmi olarak profesyonel kariyerine adım atmıştır. Stanford Üniversitesi’nde okuduğu dönemde, amatör olarak golfle ilgilenen Woods, henüz 20 yaşında iken profesyonel oldu.

Profesyonel olmasının üzerinden daha bir yıl geçmeden, ilk dünya çapındaki turnuva ödülüne Nisan 1997 yılında uzandı. 1997 yılında Masters’da gösterdiği bu performans olağanüstü olarak nitelendirilmesine sebebiyet vermiştir. İlk büyük ödülüne ulaşan toplam 12 vuruşla ulaşan Tiger Woods, 486,000$’ı da cebine koymuş oldu. Bunun yanı sıra Tiger Woods, profesyonel olmasının üzerinden daha bir yıl geçmeden dünya bir numarası olmayı başarmıştır. Bu dönemde birçok golfçüyü geride bırakan Woods, Golf sporunu domine eden en büyük sporcu olarak kayıtlara geçmiştir.

2000’lere gelindiği zaman Woods esintisi kendisini iyice hissetirmiştir. 2000 ile 2004 yılı arasında 264 hafta dünya golf sıralamasının bir numarası kalarak kırılması oldukça güç bir rekora daha imza atmıştır. 2004 yılının Eylül ayından itibaren kısa bir süre olarak kabul edilebilecek dönemde düşüşe geçen Tiger Woods, dünya 1 numarası olma unvanını kaybetmiştir. Ancak bu düşüşle beraber daha sıkı bir antrenman programını hayata koyan Tiger Woods, eski performansının üzerine koyarak, tenisin bir numaralı adamı olmaya devam etmiştir. 2004 Eylülünde kaybettiği, dünya 1 numarası olma unvanını 2005’in Haziranında geri kazanmıştır. Haziran 2005’te gelen birincilik tam 5 yıl 5 ay boyunca devam etmiş ve toplamda 281 hafta boyunca dünya bir numarası kalarak, bir önceki serisini geliştirmeyi başarmıştır.

tigerwoods1Ancak bu inanılmaz performansa karşın evliliğinde sorunlar yaşamaya başlayan Tiger Wood, profesyonel golf kariyerini sonlandırmanın eşiğine dahi gelmiştir. 2004 yılında dünya evine giren Woods’un eşi Elin Nordegren ile sorunlar yaşamaya başlaması üzerine çiftin evliliği çok geçmeden 2010 yılında boşanma ile sonuçlanmıştır. Bu evliliğinden iki de çocuk sahibi olan Tiger Woods’un performansında ciddi anlamda bir düşüş gözlemlenmiştir. Eşinin kendisinden boşanmasının altında Tiger Woods’un Onu aldatması yatmaktaydı. Eşi Nordegren ile evliyken birden fazla farklı kadınla görüntülenen Tiger Woods, durumu net olarak açıklayamamıştır.

Bu durum Tiger Woods’un evliliğinin bitmesine sebebiyet vermiştir. Toplmada 12 yıl boyunca dünyanın bir numarası olarak kalan Tiger Woods, başına gelen bu olay sonrası bir daha eski formunu yakalayamamıştır ve 2011 yılında klasmanın 58. basamağına kadar gerileyerek hayranlarını hayal kırıklığına uğratmıştır. Bu dönemde o kadar kötü bir performans sergilemiştir ki, tam 107 hafta hiçbir şekilde galip gelememiştir. Bu uzun soluklu galibiyetsizlik serisi 2011’in Aralık ayında Chevron Dünya Şampiyonası’nda sona ermiştir.

tiger-woods-300Bu düşüşün ardından kendine daha fazla zaman ayırıp toparlanma evresine giren dünya eski bir numarası, bu unvanını tekrar kazanma şansını 25 Mart 2013 tarihinde eline geçirmiştir. Bu fırsatı iyi değerlendiren Tiger Woods, Arnold Palmer Invitational’ı kazanarak tekrar dünya 1 numarı olmayı başarmıştır. Yaklaşık 1 yıl gibi bir süre boyunca dünya 1 numarası olarak kalmaya devam eden Tiger Woods, Mayıs ayında bir disk ameliyatı geçirmiştir. Bu ameliyat sonrası golf sporuna uzun bir süre ara veren Tiger Woods, dünya klasmanında, 104. basamağa gerileyerek, 1996’da kazandığı ilk turnuva öncesinde yer aldığı pozisyona geri dönmüştür. Yaklaşık 19 yıl sonra ilk kez ilk 100’de yer alamayan sporcu ciddi anlamda taraftar kaybına uğramıştır.

Kariyeri boyunca 14 büyük golf şampiyonasında şampiyon olan Woods, bir çok orta ve küçük çaplı turnuvada da başarıya ulaşmıştır. Kariyeri boyunca sayısız başarısı bulunan Woods’un 4 büyük kupa daha kazanması halinde istatistiksel anlamda dünya bir numarası olacaktır. Bu anlamda hayranları tarafından her fırsatta durumu kontrol edilen Woods, bir an önce eski performansına tekrar ulaşmayı amaçlamaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku