Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir İskandinav Şehri: Aarhus

0 269

Bir İskandinav Şehri: AarhusAarhus,

Avrupa Birliği’nin en eski ülkelerinden Danimarka‘nın sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Bu şehir, 1973 yılında İngiltere ve İrlanda ile beraber Avrupa Birliği’ne tam üye olan Danimarka’nın en büyük iki şehri arasında bulunur. Bu anlamda şehir, hem bir Birlik şehridir hem de ülkenin en önemli yerleşim yerlerinin başında gelir. Aslında oldukça küçük bir ülke olan Danimarka, Türkiye’de öğrenin gören öğrencilere çok uzak bir ülke değildir. Bir başka değişle bu ülke özellikle de coğrafya derslerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olan Konya ile sürekli kıyaslanır. Bunun nedeni, Konya’nın coğrafi sınırlarının Danimarka’dan bile büyük olmasıdır.

Konya Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip olan şehridir. Görüldüğü gibi son derece küçük hatta Türkiye’nin en büyük ilinden dahi küçük bir ülke olan Danimarka, ekonomik anlamda ele alındığında son derece büyük bir ülkedir. İskandinav coğrafyasının bir parçası olarak kabul edilen bu kuzey ülkesi, bölgenin en refah devletlerinin başında gelir. Her ne kadar son derece küçük bir ülke olsa da Atlantik Okyanusu’nda bulunan Grönland, hukuki olarak Danimarka Krallığı’na ait bir toprak parçasıdır. Danimarka’nın en büyük şehri şüphesiz başkent Kopenhag’dır. Bu şehir sonrasında ülkenin ikinci en büyük şehri ise Aarhus’tur. Her dönem Danimarka Krallığı için büyük bir öneme sahip olmuş olan Aarhus, son derece önemli coğrafi konumu ile stratejik bir şehirdir.

Bir İskandinav Şehri: Aarhus31 Aralık 2010 tarihine dek 62 yıl boyunca ”Arhus” olarak isimlendirilmiş olan bu şehir, daha sonra yazım ve de telaffuz kolaylığı olması sebebiyle Aarhus olarak çevrilmiştir. Aslında bu kent ”Arhus” olarak ifade edildiğinde ve de yazıldığında ”A” harfinin üzerinde bir halka vardır bu halka ”A” harfinin uzatılması gerektiğini ifade eder. Ancak bu kullanım sadece bölgede yaşayan İskandinavların aşına olduğu ve de bildiği durum olduğundan, yabancılar tarafından hatalı telaffuzlara zemin hazırlamıştır. Durum böyle olunca, şehrin 62 yıllık adı değiştirilmiş ve de Aarhus olarak belirlenmiştir. Aslında telaffuzda bir değişme olmamıştır. Sadece yazım açısından bir farklılık gözlemlenmiştir.

Bir İskandinav Şehri: AarhusDanimarka’nın Jutland Yarımadası olarak adlandırılan bölgesinde yer alan Aarhus, başkent Kopenhag’a 187km’lik bir mesafededir. Ayrıca bölgenin en önemli şehirlerinden olan Hamburg’a da yakın olan Aarhus, sadece 289km’lik bir konumda yer alır. Bu anlamda komşu ülke Almanya‘ya da oldukça yakın olan Aarhus, çok stratejik bir lokasyonda bulunur. Bir liman şehri de olan Aarhus, bu anlamda ülkeye ciddi bir ekonomik girdi de sunar.

Danimarka topraklarının en gözde yerlerinden olan Aarhus, şehir merkezinde aşağı yukarı 335 bin kişiye yerleşik olarak ev sahipliği yapar. Bunun yanı sıra, metro bölgesi olarak lanse edilen hatta ise yaklaşık olarak 1,4 milyon insan yaşar. Bu her ne kadar şehri bir küresel metropol yapmasa da hatırı sayılır bir bölge şehrine dönüştürür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.