Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Uzakdoğu’nun En Hızlı Demiryolu: Tokyo Metrosu

0 557

Tokyo, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya’nın en önemli şehirleri arasında yer alır ve şehir aynı zamanda ülkeye başkentlik yapar. Dünya çapında bir mühendislik geçmişine sahip olan Japonlar, birçok sektörde sıra dışı mühendislik başarılarına imza atmıştır. İnşa konusunda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında yer alan Japonlar, bunu biraz da sahip oldukları hareketli coğrafyaya borçludurlar. Bir bakıma hayatta kalabilmek için sahip oldukları yetenekleri geliştiren Japon halkı, 21. yüzyıla gelindiğinde dünyanın en büyük markaları arasında yer almayı başarmışlardır. Küresel bir güç olmayı başaran Japonlar, son yıllarda çeşitli çalışmalar yürüterek dünyanın en hızlı trenini de yapmayı başarmışlardır. Tasarlanan bu tren test aşamasında saatte 600km’lik hıza ulaşmış ve dünya rekoru kırmıştır. Görüldüğü üzere raylı taşıma sistemleri alanında çığır açan bir ülke olan Japonya, başkenti Tokyo’ya da çok yönlü bir metro hattı inşa etmiştir. Dünyanın en önemli metro hatları arasında kabul edilen Tokyo Metrosu, başkente adeta can suyu verir. Son derece kalabalık bir şehir olan Tokyo, 20 milyonluk nüfusu ile dikkat çeker. Bu nüfusun bir yerden bir yere ulaşımının karayolları ile sağlanması mümkün olsa da oldukça zordur. Çalışmayı son derece seven milyonlarca Tokyolu çalışan ve öğrenci vardır.

Uzakdoğu'nun En Hızlı Demiryolu: Tokyo MetrosuBu da zaten işkolik olan Tokyoluların her sabah işlerine gitmek için yollara çıkması sonucunu da beraberinde getirir. Tokyoluların ihtiyaçlarına yönelik inşa edilen Tokyo Metrosu, her gün ortalama olarak 7 milyon Tokyoluya hizmet verir. Bu anlamda ülkenin en işlek metrosu olan Tokyo Metrosu, hava, kara ve diğer bütün ulaşım araçları da dahil olmak üzere en çok tercih edilen ulaşım aracı konumundadır. Oldukça başarılı bir metro hattına sahip olan Tokyo, böylece her gün herhangi bir araç ya da yaya trafiğine maruz kalmadan bir sonraki güne ulaşabilmektedir. Elbette şehirde küçük çaplı trafik bölgeleri oluşur. Ancak bunar 20 milyonluk bir şehir için son derece olağandır. Uzakdoğu ülkeleri arasında en işlek metro hattına sahip olan Tokyo Metrosu, dünya genelinde de Asya’nın önde gelen Pekin ve Şangay Metroları sonrasında üçüncü sırada yer alır. Bu da metronun ne kadar büyük bir trafiğe sahip olduğuna işaret eder. 9 adet güzergaha sahip olan Tokyo Metrosu, bu güzergahlarda bulunan 179 adet istasyona servis verir. Güzergah ve durak sayısı az gibi gözükse de bu durum Tokyoluların hayatını oldukça kolaylaştırır.

Resmi olarak 1927 yılında hizmete giren Tokyo Metrosu, II. Dünya Savaşı sırasında bundan pek de etkilenmemiştir. Bir devasa savaşı da atlatan metro, günümüze dek sağlam bir şekilde kalmış ve halen de Tokyo halkının en büyük ulaşım aracı olarak görülür. Son derece kapsamlı olan Tokyo Metrosu, 2,773 adet tren ve vagona sahiptir. 195km’lik uzunluğa sahip olan Tokyo Metrosu, Japonya’nın en uzun metro hattı olarak kabul edilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku