Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nurullah Ataç Kimdir?

0 221

21 Ağustos 1898 yılı İstanbul doğumlu olan yazar Nurullah Ataç, Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden biridir. İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra Galatasaray Lisesi’nde okumuştur. Sonrasında İsviçre’ye giderek eğitimini sürdürmüştür. Babasının vefatıyla İsviçre’den dönen Nurullah Ataç, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne girmiştir. Fakat burada eğitimini tamamlayamamıştır. Fransızca bildiğinden tercümanlık ve öğretmenlik yapmıştır. 1945 yılından sonra ise Cumhurbaşkanlığı’nda çevirmen olarak görev yapmıştır.

Nurullah Ataç Kimdir?Eleştirmen ve deneme yazarı olan Nurullah Ataç, TDK yayın kolu başkanı olarak görev yapmış ve yazdığı şiirler Dergah’ta yayınlanmıştır. Eleştirmen olduğu için Dünya gazetesinde yazdığı eleştiriler yayınlanmıştır. Yazı yaşamına tiyatro eleştirisi ile başlayan Ataç, Türk Tiyatrosunun gelişimi için öncülük etmiştir.

Türk dilinde yalınlaşma ve tasfiyecilik devriminin en büyük savunucularındandır. Özellikle Türkçe’de bulunan yabancı kelimelere karşı çıkmış ve bu kelimeleri kullanmamıştır. Farklı dillerden alınan kelimelerin hayatımız da yer alacağına bu kelimelerin Türkçeleştirilerek kullanılmasını ilke edinmiştir.

Divan Edebiyatı’na olan ilgisi ile bilinen Yazar, Türkçe kelimelerde yazım dili ve konuşma dilinin özgün olmasını savunarak dönemin yazarlarını ve sonraki dönemin yazarlarını etkilemiştir. Devrik cümleleri rahatlıkla kullanmasıyla bilinmektedir.

1955 yılında şeker hastalığı teşhisi konan Nurullah Ataç, ayrıca gut hastalığı ile de savaşmıştır. Eşi Leman Ataç aynı yılda vefat etmiştir. Kendisi 1957 yılında karaciğer ve böbrek yetmezliği sebebiyle hayata gözlerini yummuştur.

Türk Edebiyatı’nın değerli isimlerinden biri olan ünlü eleştirmen, Türk diline verdiği önem ile bilinmektedir. Ölümünden sonra yazar ile ilgili birçok sayıda yazı çıkartılmış ve kendi hakkında da iki adet kitap yayınlanmıştır.

Nurullah ataç eserleri arasında; Karalama Defteri- Sözden Söze, Ararken Diyelim, Söz Arasında, Okuruma Mektuplar, Günce, Prospero ile Caliban, Söyleşiler, Günce- 2, Dergilerde, Günlerin Getirdiği isimli eserler yer almıştır.

Nurullah Ataç ile ilgili yazılan eserlerde Türk Dil Kurumu, yazarın yazılarını derleyerek 1962 yılında ataç isimli kitabı yayınlamıştır. Türk Edebiyatının en sevilen ve en çok okunan isimler arasında yer alan Nurullah Ataç’ın Meral Ataç adında bir de kızı dünyaya gelmiştir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.