Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

OCZ DIESEL 8GB Usb Flash Bellek(OCZUSBDSL8G) Ürün İncelemesi

4 359

ocz1-640x480

OCZ’nin 8GB’lık Diesel serisi usb flash belleği boyut olarak oldukça ufak bir yapıda, öyle ki iki tane 1 liralık madeni parayı yan yana koysanız boyu anca o kadar. Bu taşınabilirlik yönünden artı bir özellik. Ürünün üzerinde çalışma anında yanan kırmızı led güzel ve şık görünüm oluşturuyor ve yine şık plastik kasası görünüme artı puan kazandıran etmenler arasında yer alıyor. Ürünün kasası bazı yerlerde lanse edildiği gibi alüminyum değil, bu nedenle alüminyum kasa hevesiyle alanlar hayal kırıklığına uğrayabilir. Plastik olsa da kasanın sağlamlığı ve malzeme kalitesi iyi düzeyde. Fakat ürünün usb bağlantı ucunu örtme görevini üstlenen şeffaf kapağı tam bir felaket. Acil bir anda kapanmamakta ısrar edebiliyor ve düzgün bir şekilde takmak için dikkatinizi vermeniz gerekiyor. Bunun yanında malzeme kalitesi iyi fakat yine de kırılmaya müsait olan kapağın ürünle hiçbir bağlantısının bulunmamasını buna bağlı olarak; kaybolma riskinin yüksek olmasını eksi bir yön olarak değerlendiriyorum.

Performans

ocz2-320x200Ürünün performansı beni yeterince tatmin etti. Aşağıda ürünün Win 7 altındaki okuma ve yazma sonuçlarını görmektesiniz. Testi yaparken hız konusunda hiçbir etki olmasın diye windows’un kurulu olmadığı yani tamamen boştaki bir disk üzerinden tek bir iso dosya transfer işlemi gerçekleştirdim. İlaveten okuma ve yazma testlerinin ikisinde de aynı dosyayı dosyanın aynı yerinde yani yaklaşık %75’i tamamlanmışken görüntüledim. Kopyalama hızlarının ilk andan itibaren yaklaşık bu seviyelerde gezdiğini, bu nedenle sonuçların aynı zamanda ortalama değer olarak da alınabileceğini söyleyebilirim. Ürünün rastgele erişim testi için ise HD Tach 3.0 programını kullandım.

  • Ortalama Okuma: 31.2MB/s
  • Ortalama Yazma: 13.7
  • Rastgele Erişim Süresi: 0.6 milisaniye

Windows 7 altında ürünü readyboost özelliği için kullanmak istediğimde ise windows, cihazın performansının readyboost için yeterli olmadığını söyledi. Yani ürünü readyboost için kullanamıyorsunuz, bunun için daha yüksek yazma hızına ihtiyaç duyuluyor olabilir. Ama benim readyboost desteği olan bir bellekle yaptığım testte ise, bu sistemin genel performansa pek etkisi olmadığını tespit ettim. Yani en hızlı readyboost destekli cihazı dahi kullansanız, page file dosyasının hızlı takas edilmesinden doğan performans artısının fazla olmadığını ve program açılışları ve genel kullanımı etkileyen yükleme işlemlerinin sadece biraz daha kısa sürdüğünü belirtmeliyim. Burada bahsettiğim biraz ölçüsü içinse; “normal bir kullanıcının hissedemeyeceği kadar az” tarifini yapabilirim.

okumayazma-640x480

oczhdtachtest-640x480

Sonuç olarak ürünün 40YTL civarındaki fiyatının iyi denilebilecek değerler sunan 8GB’lık bir ürün için uygun olduğu söylenebilir. Benden 8/10 puan…

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.