Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

OCZ’den 1 Terabaytlık Dev SSD Sürücüsü

0 185

1Son birkaç sene içerisinde çok ciddi atılımlar yaparak en büyük bellek üreticilerinden birisi konumuna gelen OCZ, solid state disk konusundaki aktif rolünü yeni ürünlerle desteklemeye devam ediyor. Ekran kartlarımızı kullandığımız PCI-E slotuna takılan ve high-end Nvidia GeForce kartlarına benzeyen ürün aslında bir SSD sürücüsü. 1 terabayt kapasiteye sahip olan bu ürün, SSD’lerin önündeki en büyük iki sorundan birisi olan kapasite problemini ortadan kaldırmış gibi görünüyor. Diğer probleme yani işin son kullanıcıya yansıyan maliyet yönüne baktığımızda, ürünün 1500 ile 2000? dolar arasında bir fiyata satılacak olması durumun vahametini koruduğunu gösteriyor.

Aşağıda performans testi sonuçlarını göreceğiniz ürünün 600 MB/s’ye varan okuma ve 500 MB/s’ye varan yazma performansı sunduğu belirtiliyor. OCZ’nin 1TB’lık SSD’sinin sahip olduğu 256 MB’lık ECC DDR2 RAM ise, tampon bellek görevini üstlenmekte. Ekran kartlarının bağlı olduğu 16X PCI-E slotundan haberleşen ürün, arkasında yer alan 4 pinli molex girişinden aldığı enerjiyle takviye güç sağlıyor. Buradan cihazın PCI-E slotundan sağlanabilen 60 watt gücünden fazlasına ihtiyaç duyduğunu anlıyoruz. Mekanik sabit disklerin dönen mekanizmalar içermesine rağmen maksimum 30 watt civarı güç tüketmeleri onları SSD’ler karşısında pek işe yaramayacak olsa da bir puan öne geçiriyor. Hala bilgisayarımızın en yavaş ve sisteme fren etkisi yapan parçası olan mekanik sabit disklerden kurtulmak için daha bekleyeceğiz sanırım. Fakat bu bekleyişin fazla sürmeyeceği yönünde umutlarım var. OCZ 2009 sonunda 4 TB’lık kapasite sunan yeni bir SSD’yi tanıtacağını açıkladı ve kapasitelerin artmasıyla daha düşük seviye ürünlerin fiyatında major değişiklikler olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Henüz piyasada olmayan OCZ 1TB Solid State Disk CeBIT fuarında tanıtıldı. Ürünün 6 haftaiçerisinde Amerika’da piyasaya sürüleceği açıklandı. OCZ‘yi seviyor ve destekliyoruz, haydi kurtar bizi bu hurda disklerden. :)

2

31

4

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.