Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ölüm Saçan Zehirli Otlar

0 822

Ölüm Saçan Zehirli OtlarDünyada çeşit çeşit binlerce bitki vardır. Her biri birbirinden farklı görsellikte ve güzelliktedir. Ama bazı bitkiler göründükleri kadar masum değildir. Ölüm saçan çok fazla bitki vardır ama bunlar arasında en çok bilinen 5 zehirli ot şunlardır:
1- Hintyağı Bitkisi
Görünüş olarak çok güzel olan bu bitki insanı 2 gün içinde öldürme etkisine sahiptir. Hem de bu ölüm uzun ve sancılı olur. Bu bitkiden zehirlenen kişi de bulantı, kusma, ishal ilk görülen belirtilerdir. Bu bitki de risin adı verilen öldürücü madde vardır. Bu madde bitkinin her tarafında vardır ama çok yoğun değildir. En yoğun ve tehlikeli olduğu yeri tohumudur.
Bu bitkinin yağı yararlıdır, yetişmesi kolay ve güzel bir bitki olduğu için yaygın bir bitkidir. Ayrıca süs bitkisi olarak da kullanılır. Bu bitki dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Kırmızı dikenli bir görünüşü vardır. Hayvanlar da bu bitkiden zehirlenir.

Ölüm Saçan Zehirli Otlar2- Kurtboğan Otu:
Uzun ömürlü ve uzun boylu olan bu bitki de akonitin maddesi vardır ve madde zehir saçar. Kusma, ishal, ağızda yanma zehirlenmenin ilk belirtilerindendir. İleriki safhalarda kalp atışlarında bozulma, koma durumu ortaya çıkar. Bu ottan zehirlenen insan 3-5 saat içinde ölür. Geçmişte okların ucuna zehir olarak bu bitki konmuştur.

3- Porsuk Otu: 20 metreye kadar uzayabilen kırmızı bir kabukla kaplı bir bitkidir. Bu bitkiden zehirlenenlerde nefes darlığı, baş dönmesi, ağız kuruması, titreme görülür. Son aşamada kalp durur. Bu bitkinin meyve kısmı zehirli değildir. Ama diğer kısımları zehirlidir. Bu bitki yaygın olarak Avrupa’da yetişir, Afrika’nın kuzeyine ve Asya’nın güneybatısında da mevcuttur.

Ölüm Saçan Zehirli Otlar4- Güzel Avrat Otu: Bu bitkinin içeriğindeki zehirli atropin ve skopolamin maddeleri vardır. Meyveleri olgunlaşmadan yeşil olgunlaşınca parlak siyahtır. Meyveleri, yaprakları, sapları, kökleri zehirlidir. Zehirlemenin belirtisi olarak ağız kuruması, baş ağrısı, ses kaybı, nefes darlığı görülür. İleriki aşamada ölüm gerçekleşir.

1 metreye kadar uzayabilen bu bitkinin koyu yeşil yaprakları ve mor çiçekleri vardır. Bu bitkiye dokunmak bile ciltte tahrişe yol açar.

Ölüm Saçan Zehirli Otlar 5- Tatula Otu: Sivri yaprakları ve dikenli meyveleri vardır. Zehirlenme belirtisi olarak sinirli davranışlar, gözbebeklerinin büyümesi, koma, felç gibi rahatsızlıklar görülür. Bu bitki Amerika’da yetişir. Atropin ve skopolamin zehirlerini içerir. Çiçekleri dahil her yeri zehirlidir. İnsanların kesinlikle uzak durması gereken bir bitkidir.

Bu otların bir kısmı tarihte insanları öldürmek için bile kullanılmış olup özellikle çocuklar üzerinde etkisini çok çabuk gösterir. Bu yüzden bilinmeyen hiçbir bitkinin yenmesi doğru değildir. Daha birçok zehirli ot vardır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku