Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Omegle: Yeni Çağın Muhabbet Akımı

20 141

Bugün howstuffworks’de dolaşırken tesadüfen denk geldiğim ve bana ilginç gelen bir siteden bahsetmek istiyorum. Basit bir chat programı olan omegle, insanların sohbet ederken yaşadıkları kimlik çekingelerini ortadan kaldırıyor.

Omegle Nedir?
İnsanların hiçbir kullanıcı bilgisi girmeden anında login olarak muhabbete daldığı bir sohbet sitesidir. Giriş yaptıktan sonra rastgele olarak atanan iki kişi konuşmaya başlıyorsunuz. Karşınızdaki kişi “yabancı” olarak etiketlenirken sizin mesajlarınız da “you” olarak ekrana yansımakta. Havadan sudan şeylerle başladığınız konuşmada iki taraf da birbiri hakkında fikir sahibi olmadığından muhabbet edecek çok fazla konu ortaya çıkıyor.

Genellikle ilk yazışmalar; hi, where are you from, how old are you gibi klişelerden de oluşsa da ilerleyen vakitlerde çok eğlenceli diyaloglar yaşanabiliyor.

İşte aşağıda benim yaşadığım ilk diyalog’un ekran görüntüsü; karşımdaki bayan 26 yaşında olduğumu yazdığımda muhabbeti bırakıp gidiyor. Belki de ona çok yaşlı gelmiş olabilirim. =)

omegle

Günümüzde oldukça şeffaflık kazanmış, friendfeed, twitter ve facebook gibi uygulamaların yanında insanların rahatça yazabilecekleri ve bunu sosyal statülerini düşünmeden pervasızca yapabilecek olmaları omegle’yi benzerlerinden bir adım öteye taşıyor. Bu sitede “konuşmaya başla” dediğiniz anda size rastgele olarak atanan partnerinizle konuşmaya başlıyor ve istediğiniz anda sonlandırabiliyorsunuz.

Tek tıklama ile Tokyo, Sibirya veya Las Vegas’da oturan dünyanın heryerinden insanla denk gelebilirsiniz. Olayın bir boyutu da bu zaten; acaba bu sefer kiminle konuşacağım diye merak ediyorsunuz. Aynı kişiye tekrar denk gelme olasılığınız ise, anlık olarak ortalama 2 bin kişinin muhabbet ettiği sitede oldukça düşük olsa gerek. Ama aynı kişiye tekrar denk gelmek bazı şeylerin başlangıcı da olabilir, kim bilir. :)

https://echat.one/omegle/

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku