Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Domain Hizmetleri ile Web’te Öne Çıkın!

1 375

İnternet üzerinden hizmet veren sektörlerin kullanıcılarla kurdukları ilk iletişim domain ile başlar. Akılda kalıcılığı yüksek, yazımı kolay, belli bir anlam derinliği olan domainler kullanıcıların daha fazla ilgisini çeker. Web siteler domain name seçiminde son derece bilinçli hareket eder. Alan adı olarak da bilinen domain seçimi birçok kriteri dikkate almayı gerektirir. Site yöneticileri seçim yapmadan önce servis sağlayıcıların sorgulama ekranını kullanıp farklı alternatifleri değerlendirirler. Domain hizmetleri kapsamında servis sağlayıcılar tescile uygun domainleri sorgu ekranında site yöneticilerinin beğenisine sunarlar.

Tabii domain seçimiyle iş bitmiyor. Domaini yönetmek de en az seçmek kadar önemlidir. Nitekim domain transfer, domain yenileme, domain park işlemleri gibi diğer domain hizmetleri de web sitelerin internet dünyasında görünürlülüğünü ve ulaşılabilirliğini etkiliyor. Ülkemizde bu alanda hizmet veren çok sayıda firma var. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte web siteler öne çıkarken domain hizmetlerinde rekabet kızışıyor. Bu rekabette sadece fiyata değil, aynı zamanda hizmet kalitesine öncelik veren firmaların elde ettiği avantajlar daha yüksek.

2010 yılından bu yana domain hizmetleri alanında faaliyet gösteren daha.net, deneyimli teknik kadrosu sayesinde domain hizmetlerinde kalite standartlarını yükseltiyor. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde domain işlemlerini kolaylaştıran daha.net, satış sonrası süreçlerde de kullanıcılarına destek olmayı sürdürüyor.

Domain Hizmetleri Neleri Kapsar?

Web sitelerin internet üzerinden yayın yapabilmeleri için belli bir domain name kullanmaları gerekir. Alan adı olarak da bilinen domain, web sitesinin internet dünyasındaki adı ve adresidir. Yani sitenin web üzerinden nasıl bulunacağını gösterir. Domain hizmetleri arasında ilk ve en önemli konu web sitelerin uygun bir domain kullanmalarını sağlamaktır. Bu bağlamda domain uzantısı seçimi de önemlidir. Web sitelerin hangi domain uzantısına sahip oldukları, faaliyetleri hakkında ipucu verir.

Eğer ticari kâr odaklı bir site değilseniz .com domain yerine .org domain kullanmanız daha iyi olabilir. Çünkü .com domain kullanımı akla daha çok ticari amaçları getirir. Oysa .org domainde ise kamu yararı veya sivil organizasyon vurgusu öne çıkar. Hedef alanınız Türkiye ölçeğiyle sınırlıysa .com.tr veya .org.tr gibi .tr uzantılı domain kullanmanız da faydalı olur. Bu gibi konularda doğru kararlar almak için domain hizmetleri kapsamında danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Domain ve alan adı uzantısı seçiminin yanı sıra domain sorgulama, domain transfer, domain yenileme gibi işlemler de domain hizmetleri kapsamında yer alır. Satın almak istediğiniz domainin daha önce tescil edilip edilmediğini domain sorgulamasıyla öğrenebilirsiniz. Servis sağlayıcınızın hizmet kalitesinden memnun değilseniz domaininizi başka bir firmaya transfer edebilirsiniz. Domain kullanım süreniz dolduysa yasal sınırlar içinde yenileme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat firmanızdan gelen bildirime rağmen yenileme yapmamanız durumunda domain haklarınızı kaybedersiniz.

Domain hizmetleri arasında ayrıca domain yönlendirme, subdomain oluşturma, domain park etme, yeniden tahsis veya devir gibi farklı hizmetler de yer almakta.

Web Sitelerin En Önemli Çözüm Ortakları

Türkiye’de internet kullanımıyla ilgili yapılan araştırmalar, kullanım oranının sürekli arttığını gösteriyor. 16-74 yaş grubunda internet kullanım oranı 2020’de yüzde 79, 2021’de yüzde 82,6 şeklindeydi. 2022’de bu oran yüzde 85’e ulaştı. Önümüzdeki yıllarda yüzde 90’ın üzerine çıkacağını tahmin etmek zor değil. Bu durum web siteler için birçok fırsatı beraberinde getiriyor. Hangi alanda olursa olsun internet üzerinden hizmet veren tüm sektörler daha kaliteli bir web deneyimiyle daha güçlü büyüme potansiyelleri elde ediyor. Bu süreçte servis sağlayıcılar web sitelerin en önemli çözüm ortakları. Teknik altyapı tarafında karşılaştıkları sorunları hızlı ve etkili şekilde çözen firmalar web sitelerin başarı düzeyini artırıyor.

İnternet üzerinden hizmet veriyorsanız teknik tarafta karşılaştığınız sorunları nasıl çözdüğünüz hizmet kalitenizi etkiler. Ülkemizde halihazırda kendi bilgi teknolojileri departmanına sahip firma sayısı oldukça düşük düzeyde. Bunun en önemli nedeni şüphesiz ki maliyettir. Bu nedenle web sitelerin teknik sorunlarının çözümünde servis sağlayıcılar en önemli çözüm ortakları haline geliyor. Domain hizmetlerinde en küçük bir aksaklık veya ihmal, web sitelerin internet erişimine zarar verir. Uzayan sorunlar sitelerin ticari performans ve kârlılıklarını olumsuz etkiler. Bu konularda sorun yaşamamak için firma seçiminize özellikle dikkat etmelisiniz.

Domain Hizmetlerinde daha.net Farkı

2010 yılında Kanada merkezli SoftCom Group Inc. ortaklığıyla kurulan daha.net domain hizmetleri alanında öne çıkmayı başaran sayılı firmalardan biri konumunda. 2012 yılında SoftCom’un Ingram Micro tarafından satın alınmasıyla daha.net’in teknoloji dünyasıyla ilişkileri güçlendi. Microsoft, Comodo, cPanel gibi dünya devleriyle kurduğu ilişkiler altyapısını güçlendirdi. 2021 yılında firma adını Cloud Teknoloji Bilişim Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi olarak değiştirdi. Genel merkezi İstanbul 4. Levent’te olan daha.net’in güçlü teknik altyapısı ve uzman kadrosu domain hizmetlerinde ve teknik destek konusunda sektörde prestijli bir konuma sahip.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku