Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Op Sanat Nedir?

0 457

Op Sanat Nedir?Optik sanatın kısaltılmış hali olan “Op sanat” terimi, ilk kez sanatçı ve yazar Donald Judd tarafından, Julian Stanczak’ın “Optik Resimler” sergisinde kullanılmıştır.

Bauhaus’un yapılandırmacı pratiğinden ortaya çıkan sanat hareketi, Walter Gropius tarafından kurulan Alman okulunda, biçim ve işlev ilişkisine rasyonellik çerçevesinde vurgu yaparak, öğrencilere genel tasarıma ve de kompozisyonun tamamına odaklanmaları öğretildi. Bu da sanat hareketinin en temel unsurlarından biri olan ‘görsel algının’ ele alınmasını sağladı.

Basit görüntülerin tekrarı ve belirli renklerin kullanımıyla vibrasyonlar yaratmayı; hareli desenler elde edilmesini abartılı bir derinlik duygusunu ve diğer göz illüzyonu etkisi yaratacak öğelerin bulunmasını esas alan Op sanat, 1960’larda optik efektler yaratmak için geometrik formların kullanıldığı büyük bir resim geliştirme çalışmasıdır. Gözü şaşırtan ve heyecanlandıran efektler üretmek için, soyut kalıpları kullanan sanatçılar, tasarımlarında ise en büyük karşıtlığı üretmek için sadece siyah ve beyazı tercih ederek, kompozisyonun hangi unsurunun ön planda hangi unsurun arka planda olduğunu ayırt etmeyi sağlamıştır. Bridget Riley ve Victor Vaserly bu sanatın öncüleridir.

Op Sanat Nedir?Op Art hareketi, optik fenomenlerin çeşitliliğini araştırmakla ilgilenir. Konular önemli değil; her şey gözün algısı ve davranışlarıyla ilgilidir. Julian Stanczak ve Richard Anuszkiewicz gibi sanatçılar, çalışmalarının ana odağını renklendirme yaptılar. Anuszkiewicz’in “Yağmur Ormanı” Renkçi çalışma, figür-zemin hareketiyle baskındır, ancak göze farklı efektler üreten zıt renkler eklenmiştir. Anuszkiewicz’in “Tapınak” resimlerinde ise, iki yüksek karşıtlıktaki renklerin yan yana olması, illüzyonist üç boyutlu bir derinlik duygusu uyandırır, böylece mimari şekil izleyicinin alanını işgal ediyormuş gibi görünür. Kinetik sanatı da kullanan pek çok büyük Op Sanatçı da vardır. Bazı önemli Op Sanatçıları da şunlardır: Getulio Alviani , Heinz Mack , Marina Apollonio…

Op Sanat Nedir?Op sanat, son yıllarda popülaritesini önemli ölçüde kaybetmiş olmasına rağmen, Op Sanatçılar tarafından yapılan sanat çalışmaları koleksiyoncular ve sanatseverler arasında hala oldukça popülerdir. Op Sanat unsurları posterlere, tişörtlere ve kitap çizimlerine dönüştürülmüştür. Ayrıca, bazı eleştirmenler ve izleyiciler, Op Sanatını bir sanat hareketi olarak kınayarak, göz hilelerinden başka bir şey olmadığınıda belirtir. Bununla birlikte, Op Art hareketi ve Op Sanatçıları hala çok üretken ve insan gözünün görsel algısına meydan okuyan sanat eserleri ortaya çıkarmaktadır.

Kaynakça:
https://www.widewalls.ch
http://www.artmovements.co.uk/opart.htm

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.