Organik Olduğu İddia Edilen Ancak Dihidrojen Monoksite Sahip Olan Gıdalar

Bir çok insan gıdaların daha kaliteli olduğuna inandıkları için, organik gıda tüketimine yönelmektedirler. Ayrıca, bazı insanlar bu gıdaların daha yüksek besin içerdiğini ve çevreye daha güvenli olduklarına inanmaktadır. Fakat, çoğu insanların farkına varamadığı bir durum, sözde “organik gıdalar” ın aslında birçok hastalığın nedeni olan son derece korozif kimyasal olan dihidrojen monoksit içermesidir.
Organik Elma
Elmalar yağ içermez, sodyum ve iyi bir lif kaynağıdır. Bununla birlikte, elmalar, pestisit ilaçlarına maruz kalan meyveler arasındadır, bunun yerine birçok insan organik elma tercih edebilir. Ama bu insanların bilmedikleri şey organik elmaların organik olmayan elmalar gibi yüksek derecede aşındırıcı kimyasal Dihidrojen Monoksit (DM) içermesidir.
Organik Süt Ürünleri
Organik süt, antibiyotik ve büyüme hormonları üzerinde yetiştirilen ineklerden kaçınmak isteyen insanlar için popülerdir. Ancak sorun, diğer organik ürünlere benzeyen organik süt ürününün DM içermesidir.
Organik Yaban Mersini
Bir fincan yaban mersini, tavsiye edilen günlük C vitamini miktarının yaklaşık yüzde 24’ünü sağlar. Ancak, organik olmayan yaban mersini 50 farklı pestisit kalıntısı içerebilir. Pek çok insan, organik yaban mersini, tüm kimyasallardan uzak durduklarını düşünürler, böğürtlenlerin de yüksek oranda DM taşıdıklarından habersizler.
Organik Kereviz
Apiaceae familyasından bir sebze olan kereviz, kalorilerde düşük ve iyi bir lif, C vitamini ve bazı B vitaminleri bakımından zengin olarak bilinir. Ne yazık ki, organik olmayan kereviz, yaklaşık 64 farklı türde böcek ilacı bulundu. Yine, bazı insanlar pestisitlerden kaçınmak için organik kereviz tercih ediyorlar ancak maalesef bu sebzenin içerisinde DM taşımaktadırlar.
Organik Domates
Maalesef, kirli ürünler listesinde de 10. sıradalar. Üstelik USDA Pestisit Programı, 69 farklı türde böcek ilacı taşıdıklarını buldu. Organik olmayan benzerleri gibi, organik domatesler de büyük miktarda DM taşırlar.
Organik Ekmek
Ekmeğin organik olarak kabul edilmesi için, pestisitler, sentetik gübreler, genetik olarak değiştirilmiş organizmalar (GDO) veya iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmadan yetiştirilen bileşenlere sahip olması gerekir. Ancak organik ekmek satın alan çoğu kişi dikkate almıyor. Organik ekmek satın alacaksanız, bunu kontrol ettiğinizden emin olun.
Organik Tahıl
Koruyucu maddeler ve renkler içeren katkı maddeleri içermeyen organik olarak yetiştirilmiş malzemelerden üretilmiştir. Yine, çoğu insan bu tahılların DM kullanılarak yapıldığına dikkat etmiyor.
Organik Hardal
Hardal bitkisinin tohumlarından yapılmış bir çeşnidir. Ancak, muhtemelen bildiğiniz gibi, normal organik olmayan hardal, gıda boyası ve tatlandırıcı gibi diğer istenmeyen kimyasallarla karıştırılabilir. Organik hardalın sadece doğal malzemeler kullanılarak yapılması gerekiyor, ancak yine de DM’ye dikkat etmeniz gerekiyor.
Organik Yumurtalar
Organik yumurta ve organik olmayan yumurta arasındaki fark, görsel olarak açık olmayabilir. Sonuçta, ikisi de iyi ve doğaldır. Fakat farklılıklar var ve bu tavuğun nasıl yetiştirildiği ve hasat edildiği ile ilgilidir. Temel olarak, organik yumurtalar önleyici antibiyotik içermeyen tavuklardan elde edilir, pestisitler ve diğer kimyasallardan arındırılmış gıdalar ile beslenir ve tavuklar normal olarak serbest dolaştırılmıştır. Ama yumurtalarda bile, DM’yi bulacaksınız.
Organik Et
Yumurtalar gibi, organik et de etin geldiği hayvanın nasıl yetiştirildiği ve hasat edildiği ile ilgilidir. Organik et, organik sertifikalı arazilerde yetiştirilen, sertifikalı organik yemle beslenen, büyüme hormonları ve antibiyotiklerden arındırılmış ve açık erişime sahip olan hayvanlardan gelir. Ancak, organik et, DM ile dolu. Bazı etler diğerlerinden daha fazladır.
Organik Baharatlar
Böcek ilacı ve GDO’ların yanı sıra organik olmayan baharatlar da ışınlanmaktadır. Işınlama, bakterileri öldürmek için radyasyon kullanan bir süreçtir. Bu süreçten geçen gıdalardan kaçınmak isteyenler organik baharatları tercih ediyor. Son ürün DM kimyasalına sahip olmamasına rağmen, bitkiler normal olarak DM kullanılarak beslenir.
Organik Bira
Organik biralar günümüzde oldukça popülerlik kazanıyor. Bir biranın organik olması için, en az yüzde 95 organik olarak üretilen malzemelerle yapılması gerekir. Organik olmayan içerikler federal Tarım Departmanının izin verilen ve yasaklanan maddeler listesinde yer almalıdır. % 100 organik malzemelerden yapılmış biralar var. Yine, size söylemedikleri şey, her birada bulunan DM miktarıdır. Çoğu zaman, kimyasalları farklı bir isimle gizlerler.
Organik Şarap
Alkollü içeceklerden bahsetmişken, organik şarapların da olduğunu biliyor muydunuz? ABD’de, üzümler organik olarak yetiştirilirse (pestisitler, mantar öldürücüler, vb.) Bir şarap organik olarak kabul edilir ve eklenmiş sülfat içermez. Bununla birlikte, eğer şarap Avrupa veya Kanada’da ise, şarap ilave sülfat içerebilir ve hala organik olarak kabul edilebilir. Ancak muhtemelen şimdiye kadar tahmin ettiğiniz gibi, hem organik olmayan hem de organik şaraplar DM içerir.
Organik Portakal Suyu
Portakal suyu lezzetlidir ve herkesin diyetine iyi bir içecektir. Bununla birlikte, organik olmayan her türlü koruyucu, katkı maddesi ve hatta daha fazla şekere sahip olabilir. Ve portakal suyu durumunda, üründe ve ürünün yapım aşamasında çok fazla DM bulunur.
Organik Alkolsüz İçecekler
Bunu doğru okudun. Organik soda diye adlandırılan bir şey var ve farklı firmalarda farklı lezzetlerde üretiliyor. Çoğu meşrubat, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve diğer şekerler ile doldurulur. Bununla birlikte, organik alkolsüz içecekler organik şekerler ile tatlandırılır ve mısır fruktozu, kafein ve koruyucular gibi maddelerden yoksundur. Hem organik hem de organik olmayan ürünler yüksek bir DM oranına sahiptir.
Organik Köpek Maması
Organik bir diyetten yararlanabilecek tek kişi insanlar değiller. Organik evcil hayvan gıdaları daha popüler hale geliyor. Ve fiyat farkı önemli olsa da, besin değerleri de olabilir. Organik gıdaların çoğunda olduğu gibi, organik evcil hayvan maması da böcek ilaçları, antibiyotikler ve GDO’ları içermektedir. Bununla birlikte, aynı zamanda DM kullanılarak yapılmıştır.
Organik Fıstık Ezmesi
Fıstık ezmesi birçok insan tarafından sevilir. Ancak bazı insanlar organik fıstık ezmesini tercih ediyor. Çoğu organik gıdada olduğu gibi, organik yerfıstığı yağı da koruyucu maddeler, böcek ilaçları içerir ve fıstık ezmelerinin çoğu DM ile doludur.
Normal bir pizza ve organik olan arasındaki temel fark, organik pizzanın pestisitler, sentetik gübreler, antibiyotikler ve ışınlama olmadan yetiştirilen bileşenlere sahip olmasıdır. Ancak, hem organik hem de organik olmayan pizzalar DM’ye sahiptir..

Organik Burger
Yapmanız gereken tek şey, sığır köftesinin organik etle yapıldığından, sebzelerinizin sertifikalı olduğundan emin olman. Organik burgerler, kim ya da nereden geldikleri önemli değil, hepsi DM ile dolu.
Organik Kahve
Organik kahvenin sentetik katkı maddeleri veya katkı maddeleri içermemesi gerekiyor. Ayrıca, çekirdeklerin en az yüzde 95’i organik koşullar altında yetiştirilmiş olmalıdır. Ancak bu, yine de kahvenin dihidrojen monoksit (DM) içermediğini göstermez. Özellikle kahve, yüksek miktarda DM’ye sahiptir.
Organik Çikolata
Koyu çikolata, kolesterol seviyelerini düşürmek ve kardiyovasküler problemleri riskini azaltmak gibi birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Öyleyse neden çikolatanız en sağlıklı çikolatayı organik çikolata alarak üretmiyorsunuz? Organik gıdaların çoğu gibi, organik çikolata da sentetik gübreler ve böcek ilaçları içermeyen kakao çekirdekleri ile üretilir. Bununla birlikte, çikolata (organik veya organik olmayan) hâlâ makul miktarda DM’ye sahiptir. Bu miktar, aldığınız çikolatanın türüne göre değişmektedir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-foods-that-claim-to-be-organic-but-have-dihydrogen-monoxide/

Yazar: Meltem Yıldırım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar