Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Osteopati Nedir?

0 312

Osteopati, elle yapılan alternatif bir tedavi şeklidir ve doktorlarına osteopatik tıp doktoru denir. Bir osteopatik tıp doktoru (DO), kas-iskelet sistemini germe, masaj ve hareket ettirmeyi içeren osteopatik manipülatif ilaçlarla insanların genel sağlık ve sıhhatlerini iyileştirmeyi amaçlayan lisanslı bir doktordur. 50 ülke de osteopatlar veya osteopatik doktorlar olarak da adlandırılan DO’ların, ilaçları reçete etme, ameliyat etme, hastalık ve yaralanmayı teşhis ve tedavi etmek için gerekli testleri kullanma lisansı vardır. Birçoğu; ağrıyı azaltmak, fiziksel hareketliliği artırmak, kan ve lenfatik sıvıların dolaşımını iyileştirmek için uygulamalı manuel tedaviler kullanır.
Kemik Hastalıkları Tıp Kolejleri Amerikan Derneği ABD‘deki tüm tıp öğrencilerinin yüzde 25’i osteopatik tıbbi programlarından mezun olduğunu tahmin etmektedir. ABD’de 114.000’den fazla osteopatik mevcuttur.

Osteopatik Tıp Doktorları Nasıl Eğitilmektedir?

Bir tıp doktoru (MD) gibi, bir DO ön lisans derecesi ve ardından dört yıl tıp fakültesinden mezun olmaktadır. Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra DO, tıp doktoru olmak için yapılan sınavla aynı lisans sınavına girerler. Her iki tür doktor da sağlık uygulama kurulları tarafından lisanslıdır. Uygulama alanına bağlı olarak, bir ila yedi yıl sürebilen bir ikametgahı

tamamlamak zorundadır. Ayrıca, vücudun kas ve iskelet sistemi çerçevesine odaklanan 200 saatlik bir eğitim tamamlamalılardır. Her ne kadar birçok tıp öğrencisi geleneksel tıp okullarından mezun olsa da, osteopatik tıbbı okumaya ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Bugün, ABD’de 35 kolejde osteopatik tıp okulu bulunmaktadır.

Tıp Doktoru ile Osteopati Doktoru Arasındaki Fark Nedir?

Osteopati Nedir?Osteopati tamamlayıcı bir uygulama olarak kabul edilir, bu da birçok kişinin geleneksel, Batı veya allopatik tıp alanında eğitim görmüş doktorları görmesinin yanı sıra osteopatik doktora da görünmesi anlamına gelir. Bir tıp doktoru ile DO arasındaki temel fark osteopatik doktorların geleneksel tıbbi tedavileri kullanabilmeleri söz konusu olsa da bazıları bunları kullanmayarak, omurgaya masaj yapmak ve manipüle etmek gibi manuel tedavileri kullanmaktır. Alternatif tedaviler konusunda olumlu düşünenler kişiler için osteppati doktorundan yardım almak daha uygun bir durumdur. Birçok tıp doktoru da alternatif tedaviler de kullanırken, osteopatlar belirli sistemleri ve semptomları hedeflemek yerine insanları bir bütün olarak tedavi etmede özel eğitim alırlar.

Osteopatlar ve Naturopatik Bir Doktor (ND) Arasındaki Fark Nedir?

Naturopatik; bedenin kendi kendini iyileştirebileceği mantığı ile hareket eden alternatif bir tıp tedaviş yöntemidir. Bir naturopatik doktor (ND) naturopatik tıbbında dört yıllık bir yüksek lisans programına katılır ve Naturopatik Tıp Eğitimi Konseyi tarafından verilen sıkı bir sınavı geçmelidir. Naturopat’lar ruhsatsızdır ve DO’larla aynı derecede eğitilmemiş olabilir. Her ne kadar osteopatlar ve naturapatlar temel bir felsefe ilkesini paylaşır, bu felsefe de bedenin kendisini iyileştirme kabiliyeti olduğudur. Bazı eyaletlerde, naturopatik bir doktor, doğal ve homeopatik yaklaşımlarla hastaları teşhis ve tedavi eden bir birinci basamak doktoru olabilir. Fakat bu durum ülkelere göre değişiklik gösteren bir yetki durumudur. Bir osteapati doktoru ile aynı tıbbi teşhis ve tedavileri yapmak için ABD de 50 eyalette lisanslıdır ve bazı osteopatlar alternatif ve doğal yaklaşımlar kullanmasına rağmen, çoğu geleneksel tedavilere ve yöntemleri kullanmaktadırlar. Ülkemizde de osteopat lisansı almak için eğitim veren kuruluşlar bulunmaktadır.

Bir Kiropraktör ve DO Arasındaki Fark Nedir?

Osteopati Nedir?Kiropraktörler; tedavi amaçlı omurga kas ve kemik sistemine spinal manipülasyon uygulayan tedavi yöntemidir. Kiropraktörler ve osteopatlar kas-iskelet sistemi ve genel sağlık arasındaki ilişkide uzmanlık eğitimi almaktadır. Her ikisi de omurganın manuel ayarlanması konusunda eğitilmişlerdir. Kiropraktörler manipülasyonlara omurganın hizalamasını ayarlamak için kontrollü ağırlıklar uygularlar ve hastayı tedavi ederken sırt bölgesinde kemik kırma olasılığı daha yüksektir. Bunlar ostepatların aksine, lisanslı hekimler değildir.

Osteopati Uzmanlığı Var mı?

DO’ların çoğu birinci basamak doktorlardır ve onaylanmış uzmanlıkları vardır. Ve pediatri ve cerrahi dahil olmak üzere herhangi bir tıp alanında uzmanlaşabilirler.
Bir osteopati ne tür test ve prosedürler uygular?
Osteopatlar, tıp doktorlarının teşhis testleri, kan ve idrar testleri ve biyopsileri dahil olmak üzere aynı testleri ve prosedürleri gerçekleştirebilir. Ayrıca hem allopatik hem de osteopatik tıbbı kapsayan çok çeşitli tedavileri kullanarak ilaçlar yazabilir, ameliyat yapabilir ve her yaştaki hastaları tedavi edebilirler. Her ne kadar osteopati 19. yüzyıldan beri uygulanmış olsada, etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Araştırmalar osteopatik manipülatif tedavinin hamilelik sırasında ağrı kesilmesinde güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca migreni rahatlatabilir ve bel ağrısını azaltabilir.
2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre bu doktorların hastalar için bazı olumlu sonuçlar Osteopati Nedir?doğruladıktan ederken, daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. İngiltere’nin Ulusal Sağlık Sistemi bugüne kadar manuel terapilerin osteoartrit ve bel ağrısı tedavisinde etkili olduğunu kabul ederken kanıtların artırılması gerekliliğini vurgulamıştır.
Bir osteopati, hem geleneksel tedavileri hem de osteopatik manipülatif tıbbı kullanan tıbbı uygulayan ve kas-iskelet sistemindeki ağrı ve gerilimi hafifletmeye odaklanan lisanslı bir doktordur. Tıp fakültelerinden mezun olur, tedavi, ameliyat etmek, ilaç yazmak ve alopatik doktorlar gibi ileri teknolojileri kullanmak için lisanslıdır. Her ne kadar daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, osteopati etkinliğini onaylamakla birlikte, birçok hasta durumlarını tedavi etmede güvenli ve etkili olduğunu bulmuştur.

Kaynakça:
• mayoclinic.org
• nccih.nih.gov
• nhs.uk
• doctorsthatdo.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...