Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Otel Rezervasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

0 403

Otel Rezervasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken HususlarTürkiye, her geçen gün yaptığı yatırımlar sayesinde turizmde kendisine düşen pasta dilimini daha da büyütmeyi başarmaktadır. Bir dönem rekorlar kıran Türk turizmi son yıllarda gerek komşu ülkelerin kendi iç sorunları gerekse de bu ülkelerle yürüttüğü sert siyasi politikalar sebebiyle turizmdeki payını kısmen de olsa kaybetmiştir. Ancak geçtiğimiz yıl bir önceki yıla nazaran ciddi anlamda toparlanma yaşayan Türkiye turizmi, gelecek yıllarda daha da büyük bir sıçrama yapmayı ummaktadır. Türkiye turizminde önceki yıllara nazaran yerli turistlerin sayısında ciddi anlamda bir artık gözlemlenmiştir. Aslında bu artışın daha da büyük olması içten bile değildir. Çünkü yerli turistin üçte birine yakın bir kısmı tatil için yabancı ülkeleri tercih etmektedir. Bu konuda en çok harcama yapan turistler arasında olan Türkler, gittikleri ülkelere milyonlarca döviz bırakır. Yine de asıl turizm hareketliliği iç piyasada yaşanır. Hal böyle olunca, çok sayıda irili ufaklı yeni otel ve pansiyon ülkemizde hizmete girerek ciddi bir rekabete olanak sağlamıştır. Bu tatile çıkacak olan yerli ve yabancı turistler için oldukça kayda değer bir fırsat anlamına gelir. Özellikle son yıllarda gelişen internet kullanımı ve akıllı telefonlar da turizm patlamasına olumlu katkı yapmıştır. Durum her ne kadar toz pembe gibi dursa da çok ciddi mağduriyetler de yaşanabilmekte.

Tatile çıkmadan önce rezervasyon yapmak artık tatilcilerin yüzde 95’inin tercih ettiği bir yol olarak tespit edilmiştir. Çok az sayıda turist herhangi bir rezervasyonu bulunmadan tatil için yola çıkmakta. Başka bir ifadeyle 20 kişiden sadece 1’i rezervasyon yapmaksızın tatil yapacağı şehre seyahat etmekte. Görüldüğü gibi neredeyse herkes, tatile çıkmadan önce otel rezervasyonu gerçekleştirmekte ve buna göre çıkacağı tatil hayalini kurmaktadır. Ancak bazı internet siteleri, tatilcilerin hayal kırıklığına uğramasına sebebiyet vermektedir. Özellikle var olan görsellerin başka otellere ait olması gibi durumlar son yıllarda turistlerin en sık karşı karşıya kaldığı sorunların başında gelir. Bu yüzden otel rezervasyonu yapmadan önce ciddi anlamda bir tetkik yapmanız sonradan üzülmenizi büyük ölçüde engelleyecektir. Özellikle de paket tur almışsanız, size bunu sunan firmanın TURSAB üyesi olup olmadığını öğrenmek çok büyük hak kayıplarının önüne geçmenizde önemli rol oynar. Ayrıca rezervasyon yapacağını otel hakkında da rezervasyon yapmadan önce gerekli bilgilere ulaşmanız size faydalı olur.

Otel Rezervasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken HususlarSon yıllarda Booking.com ile yaşanan sorunlar sonrasında Türkiye merkezli oteller için rezervasyon yapacağınız çok az sayıda güvenilir site kaldı. Bu siteler zaten kurumsal olduğu için herhangi bir sorun yaşamadan paranızı geri alabileceğinizi size taahhüt eder. Ancak yine de paranızı geri alsanız dahi, zamanınızı geri alamayacağınızı sakın unutmayın ve araştırma yapmaya özen gösterin. Rezervasyon yaparken aynı tesis için farklı fiyat veren farklı siteler olabileceği daima aklınızda olsun. Bu iş için en az 1 ila 2 gününüzü ayırın ve kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra rezervasyon yapın. İzleyeceğiniz bu yol size, rahat ve keyifli aynı zamanda uygun bir tatil yapmanız açısında yeterli olacaktır. Ayrıca birçok kurumun özel fırsatları olabileceğini de unutmayın bunları da yakından takip ediniz. Eğer yurtdışı merkezli bir yerde tatile çıkacak iseniz, bu durumda Türk müşterilerin yorumlarına bakmanız sizin yararınıza olacaktır ve ona göre bir yol çiziniz.

Kaynakça:
https://www.google.com.tr/amp/s/tatilecik.wordpress.com/2016/06/17/otel-secerken-nelere-dikkat-etmeliyiz/amp/

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.