Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Online Bankacılık Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

0 180

Online Bankacılık Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken HususlarBankacılık günümüzdeki haliyle benzerlik göstermese de çok ama çok uzun yıllardır hayatın bir parçasıdır. Para gündelik hayatın vazgeçilmezlerinden olduğu için, bankacılık da doğal olarak bunun bir parçası olması sebebiyle hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelir. Bu ister istemez, dünya düzeninin sağladığı bir durumdur. Bundan kaçmak isteseniz dahi, sizi bir yerde bir şekilde yakalar ve sizi zincirin bir halkasına dönüştürür. Bankacılık insanoğlunun hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Söz konusu sektör, insanların girdi ve çıktılarını konu alan ve aynı zamanda ekonomik değeri olan bir alanın içindedir. Bir çalışandan tutun da ev hanımına kadar, herkes doğrudan ya da dolaylı olarak bankacılık faaliyetleriyle ilgilenmek zorundadır. Son yıllarda gerek internetin yaygınlaşması gerekse de teknolojinin gelişmesiyle beraber bankacılık da paralel bir tutum içinde olmuş ve aynı şekilde gelişim göstermiştir. Söz konusu gelişimle beraber size sunulan hizmette ulaşım kolaylığı sağlanmıştır. Her ne kadar halen bankalar şubelere sahip de olsalar, şubelerin iş yükü eski dönemlere nazaran biraz da olsa hafiflemiştir. Bunun nedeni, başka 2000’li yıllarla beraber artan internet bankacılığı ve sonrasında da mobil bankacılığın yaygınlaşması hadisesidir. Artık insanlar, şubeler vasıtasıyla yapabilecekleri birçok işi, şubelere gitmeye gerek kalmaksızın evlerinden, iş yerlerinden ya da diledikleri yerlerden yapabilmektedirler.

Şubeler halen var olsa da, iş yükleri mobil ve internet bankacılığı sayesinde ciddi anlamda hafiflemiş durumdadır. Hal böyle olunca, bankalar mobil ve internet bankacılığı alanında sahip oldukları yazılımları daha da geliştirmeyi hedefleyerek bu alanda da birbirleriyle rekabete girmiştir. Ancak her ne kadar online ya da başka bir ifadeyle uzaktan bankacılık bizi bir çok yükten kurtarsa da yine de dikkat edilmesi gereken bir mecra haline gelmiştir. Başta Türkiye, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde internetten yapılan dolandırıcılıkların ardı arkası maalesef kesilmemektedir. Her ne kadar önlem alsınsa da, yine de başta müşteri hatası olmak üzere birçok kusurla ya da açıkla, dolandırıcılık gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden online bir bankacılık işlemi yapacaksanız, hesaba katmanız gereken birçok husus vardır. İlk olarak sahip olunan ve de bu sayede bağlantının gerçekleştirildiği cihazın güncel ve etkili bir antivirüs programına sahip olması gerektiği hususudur. Bu sayede kötü niyetli yazılımlardan kısmen de olsa korunmanız mümkündür. Bir diğer husus da kullandığınız programların güncel olması gerektiğidir. Başka bir ifadeyle gerek aplikasyon gerekse de bilgisayar programı olsun bir şekilde internet bağlantısı kurmak suretiyle kullandığınız programlar güncel olmalıdır. Bu sayede büyük ölçüde korunursunuz.

Online Bankacılık Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken HususlarAyrıca sahip olduğunuz şifrenin kısa olmaması ve de kolay bilinebilecek bir kelime ya da karakter içermemesi gerektiğidir. Bu da son derece kilit bir rol oynar. Son olarak da ki belki de en önemlisi budur: cihazınızın ortak kullanımda olan bir cihaz olmaması meselesidir. Başka bir ifadeyle başkasına ait bir cihazdan online işlem yapmak hiç ama hiç tavsiye edilmez ve ciddi anlamda risk barındırır. Zaten durum böyle olunca, bankaların sahip olduğu sistemler sizi hemen uyaracaktır. Online bankacılık hayatımızı kolaylaştırsa da bu konuda dikkatli olmak ileride yaşanabilecek tatsız durumların önüne geçilmesinde yardımcı olacaktır. Güncel, kişisel, antivirüs gibi kelimeleri online bankacılık esnasında daima aklınıza getirin ve bunları kontrol edin. Bilinçli tüketicilerin neredeyse hiçbirisi bu tür sorunlarla karşılaşmamaktadır. Siz de bunlar arasında yer almak istiyorsanız, size bankanızca verilen tavsiyeleri nazara alınız. Bu durum sizin iyiliğinize olacaktır.

Kaynakça:
http://www.bilisimavukatinasor.com/internet-dolandiriciligi-sucu/

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku