Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karbon 14 Testi Nedir, Ne İşe Yarar?

0 182

Karbon 14 Testi Nedir, Ne İşe Yarar?Karbon 14 Testi, son yıllarda sıkça duymaya alıştığımız kavramlar arasında yer alır. Bu testin hayat alanı biyoloji ile kimya ilimlerini kapsar. Söz konusu test, başta adli tip ilmi olma üzere birçok alanda kendisine yer bulur. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda çok sayıda yer keşfedilmiştir. Bu keşiflerle beraber tarihi eserler ve insan kalıntılarına da ulaşılmıştır. Durum böyle olunca bu kalıntıların hangi dönemlere ait olduğunun tespiti de bilimsel açıdan önemi haiz olan konuların başında gelir. İşte bu alanda Karbon 14 Testi devreye girer. Bu bilimsel çalışma sayesinde bulunan bir insan kalıntısının yaklaşık olarak kaç yaşında olduğu belirlenir. Test izafiyetten uzak ve mutlak bir sonuç vermesi hasebiyle bilim toplumu tarafından da çok kabul gören bir metottur. Bilimsel bir değeri olan bu testin bulunuş süreci geçtiğimiz yüzyıla kadar uzanır. Yaş tespitinde kullanılan bir bilimsel metot olması sebebiyle çok farklı alanlara da hitap ediyor olmasıyla popüler hale gelmiştir. Arkeolojiden, biyolojiye, fiziğe, kimyaya ve adli bilimlere kadar uzanan bir geniş yelpazeye sahip olan Karbon 14 kullanım alanıyla dikkat çeker. Söz konusu bu testin buluşu Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilmiştir.

1940 yılında Birleşik Devletler’in Kaliforniya eyaletine bağlı Berkeley ilçesinde yapılan yeni bir çalışma sonucunda radyo karbon tarihleme metodu keşfedilmiştir. Bu keşif sonucunda bir anlamda yeni keşfedilen insan kalıntılarının da hangi yüzyıllar arasında yaşamış olduğu da saptanabilecektir. Aslında testin uygulama alanı sadece insanoğluna ait kalıntılar üzerinde yer bulmaz. Bunun haricinde ayrıca, tüm canlı varlıkların da ne kadar süre önce yaşadığının bir bakıma kestirilmesi için de kullanılır. Başka bir ifadeyle Karbon 14 radyo karbon tarihleme metodu sayesinde ister hayvan ister insan ister bitki olsun, bütün canlı varlıkların hangi tarih aralıklarında yaşadığı kolayca tespit edilebilmektedir. Bu bilimsel metodun mucitleri Martin Kamen ile Sam Ruben’dir. İkili Kaliforniya Üniversitesi’nde yaptıkları araştırmalar sonucunda olumlu veriler elde etmeyi başarmış ve Karbon 14 tarihleme metodunun mucitleri olmayı başarmışlardır. Tespit edilen aralıklar çoğunlukla 100 yıl ifadesini içerir. Başka bir ifadeyle canlı ve cansız varlıkların yaşının tespiti esnasında söz konusu nesnenin hangi tarihlerde var olduğu yaklaşık olarak belirlenir. Belirlenen zaman aralığı kesindir, ancak tam olarak belirli bir tarih verilmesi şu an için testin sınırları dışındadır. Ancak bu konu üzerinde de sıkı şekilde duran bilim insanları kısa bir süre içinde tam olarak yaş tespiti yapabilecek seviyeye yaklaşma konusunda umutlu olduklarını açıklamışlardır. Söz konusu bu uygulamanın önümüzdeki 60 yıl içinde gerçekleşeceği sanılmaktadır.

Karbon 14 Testi Nedir, Ne İşe Yarar?Görüldüğü gibi tarihleme yapılmasında işe yarayan bir uygulama olan Karbon 14 testi, fosiller üzerinde ciddi anlamda etkili bir şekilde kullanılır. Bu sayede bulunan fosillerin hangi dönem içinde yaşadığı da keşfedilebilmektedir. Söz konusu bu testin bilimsel dünyanın bir parçası olmasından bu yana 70 yılı aşkın bir süre geçmiştir ve de elde edilen veriler testin ne kadar başarılı olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Gelecekte daha kesin sonuçlar veren daha farklı testlerin keşfi üzerinde halen aktif bir şekilde durulmaktadır. Durum neler getireceğini zaman gösterecektir. Bu konuda en ciddi ilerleme bu testin de buluşunun gerçekleştiği Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşmektedir. Amerika söz konusu bilimsel çalışmalara milyarlar harcasa da bunun karşılığını fazlasıyla almaktadır. Ülkemizde de çeşitli bilimsel çalışmalar var olsa da Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasıyla kıyaslanamayacak kadar geride olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak Türkiye de son 15 yılda ciddi anlamda yol kat etti ve daha da edecek bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

Kaynakça:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Radiocarbon_dating

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku