Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Floresan Lamba Neden Daha Çok Elektrik Tasarrufu Sağlar?

0 1.896

Floresan Lamba Neden Daha Çok Elektrik Tasarrufu Sağlar?Floresan lambaların ilk kullanımı 1939 yılında gerçekleşti ve üreticisi General Electric’ ti. O günden bu yana normal ampullerle rekabetini sürdürdü. Floresan lambalar her zaman bir adım önde kaldı. Çünkü zamanla elektrik tasarrufu daha önemli bir hale gelmeye başladı ve bu lambalar elektrik tasarrufu sağlıyordu. İlk olarak toplu olarak yaşanılan yerlerdeki giderleri azaltmak amacıyla bu lambalar kullanıldı. Okullar, iş yerleri vb. bunlar arasındaydı. İlk çıktığı zamanlar ancak buralara hitap etmesinin sebebi ise maliyetinin biraz daha fazla olmasıydı. Ancak günümüzde floresan lambalar evlere de girdi.

Normal ampullere göre enerji tasarufuna % 75 oranında katkı yapar. Geçmiş zamanlara göre fiyatlarının daha aşağı çekilmesiyle yaygınlaştı. Hala normal ampullere göre daha pahalı olsalar da kullanım ömürleri neredeyse 10 kat daha fazladır. Normal ampullerde ışık bir noktadan gelirken floresanda tüm tüp içine yayılarak gelir.

Floresan Lamba Neden Daha Çok Elektrik Tasarrufu Sağlar?Bu lambaların çalışma prensibi ise şöyledir: Elektrik düğmesine bastığınızda elektrik, floresan içindeki tüpün bir ucunda bulunan elektrottan diğer uçtakine doğru enerji oluşturur. Tüp içinde ise cıva bulunur. Bu enerji cıvayı buharlaştırır ve ultraviole ışınları açığa çıkar. Bu ışınlar gözle görülmez. Bu yüzden tüp içine fosfor tozları yerleştirilir. Bu ışınların tozlara çarpmasıyla da ışık görülebilir. Açıp kapama esnasında çok fazla elektrik sarfiyatına neden olurlar. Nitekim 1 kez açıp kapamada kaybedilen enerjiyle bu lambalar 1 saat çalışabilir.

Floresan Lamba Neden Daha Çok Elektrik Tasarrufu Sağlar?Bu yüzden çalışması bakımından tasarruf sağlarken, çok sık açılıp kapandığında elektrik kullanımını üst seviyeye çıkarır. Kullanım süresine de bu açıp kapamalar direk etki eder. Sürekli çalışan floresan lambalar 60 bin saate yakın çalışabilirken, aç-kapa yapılan lamba ömrü 20 bin saate kadar düşer. Normal lambalarda aç-kapa yapmanın kullanım ömrüne etkisi yoktur.

Floresan lambaları mavimsi ışığa sahiptir ve bu yüzden gözü daha az yorar. Çiçekler için de faydalıdır. Çünkü mavi ışıkları daha iyi emerler. Normal ampulde mavi ışık çok az düzeydedir. Bu yüzden floresan, evde bulunan çiçekler için daha faydalıdır.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.