Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Papua Yeni Gine

0 1.031

Papua Yeni GinePapua Yeni Gine

ya da resmi adıyla Bağımsız Papua Yeni Gine Devleti, Okyanusya ülkeleri arasında yer alır. Okyanusya dünyanın en egzotik coğrafyalarından biri olarak hemen herkesin dikkatini çeker. Bu ülke, işte bu coğrafyada yer alır ve doğal olarak bu bölgede bulunan diğer ülkeler ile son derece benzerlik gösterir. Yeni Gine ile bağlantılı olan bu ülke, bakıldığında bir ada olarak karşımıza çıkar. Bölgeyi şöyle bir aklınıza getirdiğinizde Avustralya‘yı merkeze yerleştirirsek, Papua Yeni Gine bu ülkenin kuzeyinde yer alır. Başka bir ifadeyle Pasifik’in güneybatısında konuşlanmış olan ülke, doğal olarak Asya ve Uzakdoğu olarak lanse edilen bölge ile de etkileşim halindedir. Yarımada olarak da göze çarpan bu ülke coğrafi olarak deniz ya da daha doğru bir ifadeyle okyanusla son derece bütünleşmiştir. Ekonomik anlamda sulara bağlı olan Papua Yeni Gine, denizcilikten elde ettiği gelirle ayakta kalmaya çalışır. Sınırları dahilinde irili ufaklı birçok yerleşime ev sahipliği yapan Papua Yeni Gine, bu anlamda her ne kadar yarımada da olsa, kıtasal özellikler de gösterir. Şehirleri arasında Port Moresby diğerleri nazara alınırsa, bir anlamda öne çıkar. Ülkenin başkenti de olan bu şehir, Papua Yeni Gine’nin iktisadi ve de siyasi anlamda merkezi konumundadır. Bunun yanı sıra akademik anlamda da son yıllarda ön plana çıkmaya başlayan Port Moresby, bir anlamda önde gelen bölge kentleri arasında kendisini dahil etmeyi başarmıştır.

Papua Yeni GineBir dönem Avustralya’nın parçası olması nedeniyle Avrupa’nın en önde gelen sömürgecileri arasında yer alan Birleşik Krallık’ın kolonisi olan Papua Yeni Gine, Avustralya’nın bağımsız bir devlet olması sonrasında Avustralya’nın bir parçası haline gelmiştir. Britanya Kraliyeti’nin etkilerinin halen görüldüğü bu topraklar, 1 Temmuz 1949 tarihiyle beraber Avustralya’yla var olan bağlantısı yasal yollardan koparmış ve de yaklaşık 26 yıl sürecek olan bir ara dönemin başlamasına vesile olmuştur. 16 Eylül 1975 tarihinde bağımsızlığı yasal olarak tanınan ülke, bu tarihle beraber Papua Yeni Gine adını almıştır. Günümüzde en büyük ticari partnerlerinin arasında Avustralya’nın da yer aldığı bu ülke, nüfusu ile geleceğe umut vermektedir. Küçük bir ülke olmasına karşın, 8 milyon civarında bir nüfusa sahip olan Papua Yeni Gine, nüfusu hızla artan Okyanusya ülkeleri arasındadır. Kendisinden çok daha büyük bir ülke olan ve de bölgeye hükmeden Avustralya’nın neredeyse üçte biri kadar nüfusa sahiptir. Ancak iş refaha gelince ülke bölgenin en fakir ülkeleri arasında yer alır. Papua Yeni Gine’nin yıllık kişi başına düşen milli geliri yaklaşık olarak 2 bin 700 Amerikan doları seviyesindedir.

Papua Yeni GinePapua Yeni Gine‘ye ulaşım meselesini ele alırsak, bu durumda karşımıza son derece zorlu bir rota çıkar. Öncelikle aktarmasız olarak Okyanusya bölgesine tarifeli olarak uçulması imkansız olarak bilinir. Bu durumda aktarma yapılması zorunludur. Aktarma süreleri de hesaba alınırsa, ortalama seyahat süresi 1 güne kadar çıkabilmektedir. Bu süre izlenecek olan rotaya göre daha da uzayabilir. Son vize uygulamalarını seyahatiniz öncesinde IATA’dan kontrol ediniz ve de bölgeye ulaşmadan önce yapılması gerekenleri gerçekleştiriniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.