Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Patrick Kluivert Kimdir?

0 618

Patrick Stephan Kluivert, 1 Temmuz 1976 tarihinde, Hollanda‘nın Amsterdam şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan Kluivert şu an teknik direktör olarak çalışmaktadır. Patrick KLUIVERTKluivert, profesyonel futbolculuk kariyerinde Avrupa’nın Ajax, Milan, Barcelona, Newcastle United, Valencia, PSV Eindhoven ve Lille gibi önemli kulüplerinin formasını giymiştir. Hollanda Milli Takımı’nın da önemli bir gücü olmuş olan Patrick Kluivert, milli takım ile çıktığı 79 maçta 40 gol atmayı başarmıştır. Futbolculuk kariyerine Ajax altyapısında başlamış olan Kluivert, ilk profesyonel mukavelesini de yine Eredivisie ekiplerinden Ajax ile yapmıştır. 1994’te henüz 18 yaşında iken Ajax’ta futbol oynamaya başlayan Kluivert, kariyerinin en büyük başarılarını yine Ajax bünyesinde elde etmiştir. 1997’ye kadar Ajax’ta futbol oynamış olan Hollandalı yıldız 3 yılda çıktığı 70 Eredivisie maçında 39 gol atmıştır. Bu dönemde Ajax’la UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu da yaşamış olan Patrick Kluivert, 1997’de yılında İtalya Serie A ekiplerinden AC Milan’a transfer olmuştur.

1997’de gittiği İtalya’da sadece 1 sezon geçirebilen Patrick Kluivert, bu sürede AC Milan ile 27 Serie A maçında görev yapmış ve de 6 kez fileleri havalandırabilmiştir. AC Milan’da hayal kırıklığı yaratan Hollandalı futbolcu, 1998 FIFA Dünya Kupası’nın hemen ardından İspanya La Liga ekiplerinden FC Barcelona’ya satılmıştır. Barcelona’ya transfer olan Kluivert, burada kendisini yenileme fırsatı bulmuş ve AC Milan’da sergilediği kötü futbolu unutturmuştur. Barcelona’nın en büyük gol silahlarından birine dönüşmeyi başaran Hollandalı futbolcu, Barcelona’da 6 sezon futbol oynama imkanına kavuşmuştur. Bu sürede birçok kupa da kaldırmış olan Patrick Kluivert çıktığı 182 La Liga maçında 90 kez gol sevinci yaşamıştır. Buda Kluivert’in neredeyse her iki maçtan birinde gol attığı anlamına gelmektedir. 2004 yılında Frank Riijkaard’ın göreve gelmesiyle, kulüpten gönderilen Kluivert, İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Newcastle United’a transfer olmuştur.

907648-patrick-kluivert2004’te İngiltere’ye geçiş yapan Patrick Kluivert, burada Barcelona’daki performansından uzak bir grafik çizmiş ve çıktığı 25 Premier Ligi maçında sadece 6 kez gol sevinci yaşamıştır. Bu performansı ile AC Milan’daki kötü günlerine geri dönen Patrick Kluivert, Newcastle sadece 1 sezon geçirebilmiş ve İspanya La Liga ekiplerinden Valencia ile sözleşme imzalamıştır. Ancak ikinci İspanya macerası oldukça kötü başlayan Patrick Kluivert oldukça formsuz kalmış ve çıktığı 10 La Liga maçında adeta yokları oynamış ve yalnızca 1 kez golle buluşabilmiştir. Bu hayal kırıklığı yaratan performansının ardından, Valencia tarafından Hollanda Eredivisie ekiplerinden PSV Eindhoven’e bedelsiz olarak gönderilen Kluivert, burada da beklentileri karşılayamamıştır. 2007’de şansını son kez Lille’de deneyen Kluivert, burada da vasatı aşamamış ve 2008 yılında aktif profesyonel futbolculuk kariyerine nokta koymak zorunda kalmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.