Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sirkenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

0 803

Sirkenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?Sirke yemeklerde, temizlikte kullanıldığı gibi sağlık içinde çok faydalıdır. Üzüm ve elma sirkesi vardır. Tüm marketlerde kolaylıkla bulunabilir ve fiyatı da gayet uygundur. Sirke satın alınabileceği gibi evde de kolaylıkla yapılabilir. Zaten evde yapmak çok daha mantıklıdır. Kokusu biraz itici gelebilir. Salatalara, kısıra lezzet verir. Turşunun ana malzemesidir. Sirkenin içinde magnezyum, potasyum, fosfor, demir, bakır ve florin vardır.

Sirkenin Faydaları

Sirkenin yiyeceklere verdiği lezzet kadar vücuttaki bakterileri öldürmesiyle sağlığa çok fazla oranda yararları mevcuttur. Sirkeyi şeker hastaları mutlaka tüketmelidir. Kan şekeri seviyesini düşürür. Tabii bunun da belli bir dozajı vardır. Günde 1- 2 yemek kaşığı yeterlidir. Sirkeyi su ile incelterek içmek gerekir yoksa sindirim sistemine zarar verebilir.

Sirke sedef hastalığına iyi gelir. Bir deri hastalığı olan bu hastalık da tıbbın yanında alternatif bir çözümdür. Sedef hastalığının tedavisinde kullanılmasından da anlaşılacağı gibi deri ve cilt için yararlıdır. Özellikle elma sirkesi cilt sağlığını korur. Çeşitli karışımlarla yüze maskeler yapılabilir. Ayaklara da iyi gelir. Bir leğen suya konulan sirkeli suya ayaklar batırılırsa ayakların hem dinlemesini sağlar hem de ayak kokusunu alır. Saç derisi için de kabartma tozu ile sirke karıştırılarak uygulanırsa kepeklerden kurtulunmuş olur. Sivilcelerin tedavisinde yararlıdır. Cilde tazelik, parlaklık verir. Cilt bakım ürünlerinde sirkeden yararlanılır. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Gaza iyi gelir. Adet sancılarına iyi gelir.

Sirkenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?Diyet yapanlar da çeşitli alternatif yiyeceklerle kullanılan sirke sayesinde kilo verebilirler.
Sirkenin faydaları daha da çoktur. Ağızdaki yaralar için de sirkeyi su ile karıştırarak gargara yapmak suretiyle faydalı olabilir. Kalp kaslarını korur. Safraya iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırır. İştah açar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Uykusuzluğa iyi gelir.

Sirkenin Zararları

Sirkenin zararları fazla kullanıldığında ortaya çıkar. Çocuklar tüketirken dikkat edilmelidir. Mutlaka su ya da bal ile inceltilerek tüketilmelidir. En güzeli de turşu olarak tüketmektir. Hamilerde dikkatli tüketmeli, doktorlarına danışmalıdır. Fazla tüketimi kemik erimesine yol açabilir. Şeker hastalarının şekerini fazla düşerebileceği için kontrollü tüketmelidirler. Yüksek şeker kadar çok düşük şeker de tehlikelidir. İltihaplı yaralara kullanılmamalıdır. Özellikle kilo vermek isteyenler de dikkatli olmalıdır. Mideye zarar verebilirler.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.