Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pescatarian Beslenme Nedir? Sağlık İçin Faydalı Mıdır?

0 537

5791_pescatarian-238x212“Pescatarian”, et ürünleri yemeyen ancak deniz ürünleri tüketen kişilerdir. Bir pescatarian olmanın faydaları yağ yakmadan sağlıklı bir kalbe kadar değişir. Ayrıca pescatarian diyetle alınan omega-3 asitleri, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde eklem iltihabını da azaltmaktadır.

Pescatarian diyet çeşitli sebzelerle birlikte balık yemeye odaklanır. Bu temelde vegan beslenmeye deniz ürünlerinin eklenmesidir. Bu beslenme çeşidi tavuk ve kırmızı et dahil olmak üzere tüm et ürünlerini dışlamaktadır. Pescatarian beslenme, vejeteryan beslenmeye göre daha avantajlıdır. Çünkü vejeteryan beslenenlerde eksik alınan B12 vitaminini balıktan alabilirsiniz. Peki, pescatarian olmanın başka avantajları var mı? Evet! Pescatarian olmanın bazı faydaları aşağıda verilmiştir.

Düşük Miktarda Doymuş Yağ:

Beslenmeden etin çıkarılmasıyla, kardiyovasküler risk taşıyan sağlıksız yağların kaynakları hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. Basitçe söylemek gerekirse domuz, sığır, kuzu ve kümes hayvanları içermediği için doymuş yağların miktarı çok düşüktür. Tüm bu et ürünleri özellikle kalp sağlığı olmak üzere sağlığa zararlı olan çok fazla miktarda doymuş yağ içerir. Doymuş yağlar, özellikle kanda damarların tıkanması için potansiyel bir risk faktörü olan trigliserid düzeylerini artırmaktadır. Yani, oldukça düşük miktarda doymuş yağ içeren bir diyet uygulamak kesinlikle sağlıklı kalmaya yardımcı olacaktır.

Kalp Dostu:

Bu diyetin en önemli yararlarından biri, kalp hastalıkları riskini azaltmak için yeterli miktarda omega-3 sağlaması, LDL (kötü) kolesterolü azaltması ve HDL (iyi kolesterolü) korumayı sağlayan bol miktarda sağlıklı yağlar içermesidir. Düzenli balık tüketiminin kalp için iyi kabul edilmesinin nedeni budur.

Anti-enflamatuar etki:

Omega-3, tüm vücuttaki iltihabı hafifletmek için çalışan doğal bir anti-inflamatuar ajan olarak hareket ederler. Aslında, omega-3 ibuprofen gibi NSAEİ (non-steroid antiinflamatuar ilaçlar) ilaçların doğal bir karşılığı olabilir. Pescatarian beslenme esas olarak anti-enflamatuar etki sağlar. Böylece romatoid artrit ve osteoartrit gibi kronik rahatsızlıklar ile bağlantılı eklem iltihabının tedavisine yardımcı olabilir ve hatta oluşumu önleyebilir.

Kilo Kaybına Yardımcı:5791_fishhhhh

Omega-3’ten zengin olan pescatarian diyet kilo vermek için çaba içinde olanlara yardımcı olabilir. Bildiğimiz gibi, insülinin ani artışları yağ depolanmasına neden olmaktadır. Omega-3′ ler bu yağ depolarının yanması için önemli gerekli olan insülin düzeylerini düşürür. Yeterli miktarda omega-3 almak, vücudun enerji için kolayca yağ depolarına erişmesine olanak sağlar. Böylece daha fazla yağ kullanılır ve kilo vermek kolaylaşır.

Protein Almanın Sağlıklı Yolu:

Sığır eti gibi kırmızı etler, protein açısından iyi kaynaklar olmasına rağmen, deniz ürünleri ve bitki bazlı kaynaklardan protein almak sağlık açısından daha iyi bir seçimdir. Kırmızı et tüketimi kanser ve diğer hastalıkların mortalite riskinde bir artış ile bağlantılı olmuştur. Yani kırmızı et yerine, deniz ürünleri ve bitki bazlı gıdalardan proteinler almak çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

İnsülin Direncini Azaltır:

Bu diyet aynı zamanda kandaki şeker seviyesini düzenlemeye de yardımcı olur. Yüksek miktarda Omega-3 alımı hücreleri insülin eylemlerine daha duyarlı hale getirmektedir. İnsülin direncini azaltma etkisi, kan şekeri seviyesi üzerinde daha iyi kontrol sağlamaya yardımcı olabilir ve diyabetik hastalar için özellikle yararlıdır.

Dezavantajları:5791_kalp

Pescatarian beslenmenin temel içeriği balık olduğu için, düzenli olarak balık tüketmek aşırı cıva alımıyla ilişkili sağlık risklerini arttırabilir. Cıva, su kütlelerinin kirliliğine bağlı olarak balıkta mevcut olan çok zehirli bir organik bileşiktir. Bu bileşik beyin ve sinir sistemini olumsuz etkiler ve kısırlık, yüksek kan basıncı, hafıza kaybı, görme problemleri ve titreme gibi belirtilere neden olabilir.

Yüksek miktarda balık yerken civa zehirlenmesi riski her zaman vardır. Bu nedenle kılıç balığı, köpek balığı, Kral uskumru, ton balığı yemekten kaçının. Bunun yerine düşük cıva seviyelerini ihtiva eden somon, sardalye, tarak, alabalık, karides ve tilapia yemeyi tercih edin. Bütün olarak bakıldığında, pescatarian diyet uygulamak aşırıya kaçmadan balık içermesi koşuluyla sağlıklıdır. Sebzelerin de bu diyetin bir parçası olduğunu aklınızda tutun. Yani sadece balık yemekle kalmayın. Beslenmenize sebze ve meyveleri de ilave edin.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.