Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Uyandıktan Sonra Tekrar Uyuyabilmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

0 1.292

Çalışmalar uykusuzluğun yaratıcılığı teşvik ettiğini göstermiştir. Yaratıcı uykusuzluk faydalı gözükse de uzun süreçte sağlık için hiç de faydalı değildir. Yaratıcı insanların geceleri akıllarına gelen yaratıcı fikirler nedeniyle uyumalarının daha zor olduğu fark edilmiştir. Tabi ki bu herkes için genellenemez.

Gece uyurken aniden uyandınız, hava hala karanlık. Saatinize baktınız daha gecenin 4’ü, uyanmak için daha dört saatiniz var. Uyumaya geri dönmelisiniz. Peki hemen uyuyabilecek misiniz? Çoğumuz hayır! Umuzsuzca uyumaya çalışırken aklımıza gelebilecek şeylerin bir sınırı yok. Gecenin ortasında uyandıktan sonra tekrar uykuya dalmak Herkülvari bir görev olabilir.

-Can sıkıntısı:

Ne kadar uzun süre uyuyamadıysanız, tekrar uyumanız o kadar zor olacaktır. Sağa sola dönüp hayal kırıklığına uğramak yerine yataktan çıkın. Yatak sadece uyku ile ilişkili olmalıdır bu nedenle uyumadan öylece yatakta yatmanızın bir anlamı yoktur. Bir sandalyeye oturun ve sıkıcı bir kitap okumak ya da sıkıcı bir film seyredin. Tekrar uykulu hissetmeye başladığınız anda hemen yatağınıza dönün.

-Saate Bakmayın:

8480_450-38414320-meditation-to-improve-sleepNe kadar uyuyacağınızı hesaplamayı bırakın. Bu sizi daha da zorlayacaktır. Gecenin ortasında uyumaya çalışırken saatler çok rahatsız edici olabilir. Size sürekli ne kadar zamanı uyumaya çalışırken ne kadar zamanı boşa harcadığınızı hatırlatır ve sizi daha da hayal kırıklığına uğratmaktadır. Saatin doğrudan gözlerinizin önünde olmadığından emin olun.

-Meditasyon:

Sabah patronunuzun size nasıl işkence edeceğini düşünmek yerine meditasyon veya derin nefes alma egzersizleri deneyin. Uykuya dalmanızı sağlamasa bile sizi rahatlatacak ve zihninizi sakinleştirecektir. Tüm gereksiz düşünceleri uzaklaştırmak daha kolay uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

-Işıkları Kapatın:

Beynimiz ışıklar ile uyanmayı ilişkilendirmektedir bu nedenle tüm olası ışık kaynaklarını kapatın. Bu şekilde rahat bir uyku sağlamanın en iyi yolu bir uyku maskesi kullanmaktır. Cep telefonunuzu kontrol etmeyin, elektronik cihazlardan gelen mavi ışık uyku hormonu olan melatonin üretimini bozacaktır.

-Sessizlik:

8480_450-83068527-silence-pleaseGürültü sizi rahatsız mı ediyor? Gecenin sessizliği içinde tüm sesler ürkütücü gelebilir. Dışarıdan rahatsız edici sesler geliyor ise, üşenmeyin kalkıp pencereyi kapatın. Eğer gürültücü bir komşunuz ya da geceleri uyumayan bir ev arkadaşınız varsa, kaliteli kulaklıklar satın alabilirsiniz.

-Tuvalete Gitmek:

Bazen gecenin ortasında tuvalete gitmemiz gerekir, ancak yataktan çıkmak tam bir işkencedir. Böyle bir durumda uyumaya çalışmayın sadece yataktan çıkın, tuvalete gidin ve uykuya geri dönün.

-Kulaklarınızı Ovun:

Kulağın üst kısmında bir akupunktur noktası bulunmaktadır. Yavaş yavaş kulaklarınıza masaj yaparak bu noktayı uyarın. Bu kaygıyı azaltacak ve daha çabuk uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

-Kaslarınızı Gevşetin:

Rahatça uzanın ve vücudunuzdaki her kas grubunu rahatlatmaya çalışın. Ayak parmakları ile başlayın. İlk önce kaslarınızı gerin ve sonra yavaş yavaş onları serbest bırakın. Daha sonra vücudun her bölümü için bu işleme devam edin. Son olarak da yüzünüzü gevşetin. Bu teknik sayesinde aşırı derecede rahatlayacak ve uykuya dalacaksınız.

-Günlük Tutmak:

Gecenin ortasında sık sık uyanıyor musunuz? Uykusuzluğunuz ile ilgili belirli bir şablon var mı? Uyandığınız günlerin ve saatlerin tam olarak kaydını yapmak olayları izlemenize yardımcı olacaktır. Belki özel bir etkinlik ya da durum daha az uyumanıza sebep olmaktadır. Bu kayıtlar uykusuzluğun sebebini bulmanıza yardımcı olacaktır böylece bu soruna yönelik önlemler alabilirsiniz.

-Mutlu Düşünceler:

Sevdiğiniz şeyleri düşünün. Sakin bir plaj üzerinde sevgiliniz ile tatil yaptığınızı hayal edin ya da en sevdiğiniz tatlıyı yediğinizi düşünün. Bu sadece aklınızı diğer düşüncelerden uzaklaştırmakla kalmayacak aynı zamanda sizi rahatlatacaktır. Kendinize mutlu olduğunuzu söyleyin ve uyumaya devam edin.

-Rahatlatıcı Müzikler:

Rahatlatıcı müzikler dinlemek daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, MP3 çalarınıza bazı yatıştırıcı şarkılardan oluşan bir çalma listesi yapabilir ve yatağınızın başucunda tutabilirsiniz. Bu müzikler sizi rahatlatacak ve zihninizi boşaltacaktır.

-Yardım Alın:

Gece saat 03.00 yeni arkadaşınız olduysa, artık yardım alma zamanınız gelmiş demektir. Uzun süreli uyku yoksunluğunun bazı ciddi yansımaları olabilir. Bu durum sizin performansınızı etkileyecektir ve huysuzluğa neden olacaktır. Bu gibi durumlarda, sorunu çözümleyecek ve uygun ilaçlar önerecek bir danışmanla konuşmak daha iyidir.
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/how-to-sleep-again-after-waking-up.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku