Cilt Tipinize Uygun Bakım Önerileri

Cildimiz sahip olduğumuz en değerli servetlerimizden biridir. Bunu ancak cildimizdeki deformeleri görünce fark ederiz çoğu zaman. Oysa bakımlı ve güzel bir cilde sahip olmak hiç de zor değildir. Bunun için cildin temizliğinde, nemliliğinde ve cildinizin tipini bilerek doğru ürünler kullanmanızda büyük fayda olacaktır.Öncelikle cildinizi iyi tanımalısınız. Eğer cildiniz yağlı ise yaşayacağınız sıkıntıların başında sivilceleri cildin çirkin bir şekilde parlamasına, makyajın çabuk akması gibi sorunlara sıkça rastlarsanız. Buna karşın kuru bir cildiniz varsa cildinizde derinin sürekli kabuklanması, kırışıklıkların oluşması ve kaşıntı, cildin mat ve solukluğu söz konusu olacaktır. Karma ciltler ise bazen kuru bazı bölgelerin ise yağlı olmasından dolayı daha zor cilt tipi olmaktadır.

Cildinizi tanıdıktan sonra uygun bakım rutinlerini uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Öneriler: Cildimin nem oranı düşük ve bu beni rahatsız ediyor diyorsanız öncelikle cilde nem kazandırmakla işe başlamalıyız. Cildin bolca nem kazanması için bol miktarda su içmeniz gerekmektedir.Bu durum cilde kimyasal girmeden doğal bir tedavi sağlamış olacaktır. Bunun yanı sıra beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Yağlı gıdalar yerine nem oranını yükseltecek gıdalar yemelisiniz. Özellikle sabahları bir tane salatalık yiyebilirsiniz.
Bal maskesi ise yüzün temizliğinde ve nem oranının artmasında çok iyi gelmektedir. Balın içine iki damla limon damlatabilirsiniz. Balı yüzünüze masaj yaparak sürün. Faka bal yapışkan olduğundan yüzünüze sürerken canınızı acıtabilir. İki tatlı kaşığı sıcak suyu bala eklemek işinizi kolaylaştırabilir. Aynı zamanda kuru cilde sahip olan kişilerin bilmesi gereken bir husus da cildin nem ihtiyacı yağ ile karşılanmaz. Bu nedenle aşırı yağlı kremler kullanmak sizde sivilcelenmelere neden olabilir. ,

Yağlı Ciltler İçin Öneriler: Cildin yağlı bir yapısının olması kırışıklıkların olmadığı ve ya en az olduğu cilt tipidir. Bu nedenle yaşlılık belirtilerinin de en az olduğu cilttir. Fakat bu avantajın yanı sıra cildin daha kirli ve parlak olması gibi sıkıntıları yaşatmaktadır. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken şey cildin iyi arındırılması ve bunu yaparken cildin doğal nem oranının korunmasıdır. Yağlı cilde sahip olan kişilerin yaptıkları en büyük yanlış cildi sabun kullanarak çok fazla kurutmasıdır. cilt sürekli yapı üretir fakat sabunla cilt nemi kaybeder. Bunun yerine içinde tanecikler bulunan peelingler kullanmalısınız. Aynı zamanda haftada bir kil maskesi cildin üzerindeki fazla yağı alarak, ciltteki yağlı görünümü alır. Kil maskesinin ardından cilde nemlendirici uygularsanız ildiniz daha güzel ve canlı görünecektir.
Cilde aynı zamanda yoğurt maskesi de yapabilirsiniz. Bir kaşık yoğurda bir kaç damla sirke damlatın. Cildinize uygulayın ve on beş yirmi dakika bekletip, cildinizi yoğurttan arındırın. Cildinizdeki rahatsız edici parlaklığın gittiğini göreceksiniz.

Karma Cilt Tipi: Oldukça hassas olan cilt tiplerinden birdir. Karma cilt tipine sahip olan kişilerin öncelikle bakım ürünlerinde asla bilmedikleri markalarda ürün kullanmamaları gerekmektedir. Cildinize nem oranı yüksek bir gündüz kremi ve gece kremi almalısınız. Her iksininde ayrı ayrı kullanılması çok önemlidir.
Cildinize evde doğal bakım maskeleri uygulayabilirsiniz. Örneğin salatalık le bakım yapmak sizi daha canlı gösterecektir. Eğer gözenekli bir cildiniz varsa, sıcak suyun buharına doğru eğilin ve yaklaşık on dakika buharın yüzünüze gelmesini sağlayın ardından cildinize cilt bakımınız için doğal kil kullanın ve açılmış olan gözeneklerinizin üzerine kilin kurumasını bekleyin. Ardından cildinizi iyice durulayın ve nemlendirin.

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, cildinizi mutlaka nemlendirin. Bolca su tüketin ve cildinize her akşam yatmadan önce parmak uçlarınızla masaj yapın. Eğer yüzünüz çok yorgun görünüyor ise soğuk su ya da buz uygulayabilirsiniz. Hatta gün içinde kahve yaptığınızda kahveleri buz kabına doldurarak, buzlu kahveyi sabahları cilde uygulayabilirsiniz. Bu hm ekonomik hem de oldukça etkili bir yöntemdir.Beslenmenizde bolca sebze tüketebilirsiniz. Bir çok kişi tarafından bilinmese de güzellik sebzesi olarak kabak çok faydalıdır. Cildin güzelleşmesine ve ciltteki canlılığı koruması bakımından kabak tüketmelisiniz. Aynı zamanda havuç, balık, elma da cilt dostu sebzeler arasındadır. Kahve, çay, kola gibi içecekler ise ne kadar çekici gelse de güzel görünmek isteyenlerin uzak durması gerekenler arasındadır.

Yazar:Soner Bahşi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar