Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Polarize Filtre Nasıl Kullanılır?

1 234

Polarize Filtre Nasıl Kullanılır?Fotoğrafçılıkta bir amatörün çantasında muhakkak bir polarize filtre bulunmalıdır. Tabii akla şu soru gelir. Hangisini seçmeliyiz? Çünkü polarize filtreler, lineer ve sirküler olmak üzere ikiye ayrılır. Ben size sirküler filtreyi öneririm çünkü autofocusu daha hızlı çalıştmanızı, daha çabuk netlik yakalamanızı sağlar. Lineer biraz daha yavaş kalır. Lineer derken birbirine paralel çizgilerden, sirküler derken içiçe geçmiş dairesel halklardan bahsediyoruz.

Polarize Filtre Nasıl Kullanılır?Şunu da belirtmek isterim ki lineer polarize filtre kullanıyorsanız normalden fazla pozlama yapmanız gerekir, buda fotoğrafçıyı devamlı zorlar. Sirkülerin bir diğer özelliği ortamda bulunan polarizasyonu lineere göre çok daha rahat kaldırması ve çok daha çabuk halletmesidir. Aynı zamanda ortamdaki tüm renklerin doygunluğunu artırır.

Polarize filtre kullanmak fotoğrafın keskinliğini az da olsa kaybetmesine neden olur. Bu nedenle birçok çekimde polarize filtre ışığın önüne konur. Sebebi de objektifin önüne koyulmayarak objektifin kırılma indislerini değiştirmemisidir.

Yazar: Volkan HAN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.