Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

En Çok Tüketilen 5 Bitki Çayı Nedir?

0 429

En Çok Tüketilen 5 Bitki Çayı Nedir?Bitki çayı içmek oldukça yaygındır. Bitkiler çağlar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde de ilaçların hammaddesinde yine bitkiler mevcuttur. Bu anlamda bitkilerin insan hayatında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Ama bitkilerden yararlanmak için bitkilerin etkilerini ve hangi miktarda tüketmek gerektiğini bilmek gerekir. Çünkü bazı bitkilerin oldukça güçlü etkileri vardır.
Bitkisel çözümlere yönelişin arttığı günümüzde bitki çaylarının kullanımı da artmıştır. Artık marketlerde çeşit çeşit bitki çaylarına rastlamak mümkündür. Çok fazla bitki çayı vardır fakat bunlar arasında bazıları halk arasında daha yaygındır. En çok tercih edilen ve tüketilen bitki çaylarını sıralarsak:
1- Ihlamur: Geçmişten günümüze en çok tüketilen ve en çok tercih edilen bitki çayı ıhlamurdur. Ihlamur özellikle soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez tatlarından biridir. Ihlamurun büyükten küçüğe herkese hoş gelen bir kokusu ve tadı vardır. Özellikle bal ile tatlandırıldığında çok daha güzel bir tada sahip olur. Bununla birlikte ıhlamurun sağlık açısından da oldukça fazla faydası vardır. Soğuk kış günlerinde daha çok yakalanılan grip, nezle ya da boğaz ağrılarına karşı ilk akla gelen bitki çayı ıhlamurdur. Ayrıca ıhlamur çayının içine eklenen nane, limon ile tam bir şifa kaynağı elde edilmiş olur. Ihlamur çayı ateşi düşürür, öksürüğü azaltır, baş ağrılarını hafiflettiği gibi strese de iyi gelir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağladığı gibi ishale de iyi gelir. Karaciğer rahatsızlıklarına da faydası vardır.
En Çok Tüketilen 5 Bitki Çayı Nedir?Ihlamur çayı iki şekilde yapılabilir. Birincisi yıkanan ıhlamur yaprakları suyun içine konur ve suyla beraber kaynatılır. Su, ıhlamur ile kaynatıldıktan sonra bir müddet demlenmesi beklenir ve içilir. Ihlamur kaynarken de çok güzel bir koku etrafa yayar. Diğer bir ıhlamur çayı yapma şeklide kaynamış suya ıhlamur konur ve bir müddet sonra demlenen ıhlamur çayı içilir.
2- Yeşil Çay: Son yıllarda popülerliğini daha çok artıran yeşil çay özellikle zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği çaydır. Yeşil çayın en önemli faydalarından biri bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Kansere karşı da vücudu korumuş olur. Diş ve kalp sağlığı için faydalıdır.
3- Ada Çayı: Ada çayı da ıhlamur gibi soğuk kış gecelerinin en çok tercih edilen çaylarından biridir. Öncelikle boğaz ağrısına iyi gelir. Kan şekerini düşürdüğü için diyabet hastaları dikkatli olmalıdır. Sıkıntı ve strese iyi gelir. Karaciğeri temizlediği gibi safra kesesinin çalışmasına da yardımcıdır.
En Çok Tüketilen 5 Bitki Çayı Nedir?4- Rezene Çayı: Rezene çayı oldukça etkili bir çaydır. Kokusu oldukça keskindir. Bebekler için de marketlerde özel rezene çayları satılmaktadır. Bu anlamda rezene çayının herkes için faydalıdır demek mümkündür. Emziren anneler sütlerinin artması ve gaz problemlerinden kurtulmak için rezene çayını tercih ederler. Mide rahatsızlıklarında oldukça etkili olan rezene çayı rahim kasılmalarını rahatlatır, bağırsakların temizlenmesine yardımcı olurken diş ağrılarında da etkilidir. Öksürüğü azaltır.
5- Papatya Çayı: Papatya çayı da rezene çayı gibi bebeklere bile özel olarak üretilmiş faydalı bir bitki çayıdır. Uyku bozukluğuna iyi gelirken, ağız içi iltihaplarının geçmesinde etkilidir. Ülsere, gastrite, bel ağrılarına, sindirim sistemine, boğaz ağrısına iyi gelir. Romatizma için de etkilidir.
Bitki çaylarını tüketirken hamileler ve sağlık problemi olanlar dikkat etmelidir.

Kaynakça:
https://listelist.com › Genel

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku