Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pop Müzik Nedir ? Pop Müzik Nasıl Bir Sanattır ?

0 751

Pop Müzik Nedir ? Pop Müzik Nasıl Bir Sanattır ?Popüler müzik, kentsel kültürün egemen olduğu, teknolojik açıdan gelişmiş toplumlarda geniş kitleler tarafından tüketilmek üzere tasarlanmış, ticari bir müzik türüdür. Geleneksel halk müziğinin aksine, popüler müzik, genellikle profesyoneller tarafından yazılır ve sözlü aktarım süreci boyunca gelişmez.

Tarihsel olarak, popüler müzik, folk müzik kalıpları dışında, kitlesel popülarite kazanan, ortaçağ ozan şarkılarından küçük seçkin kitlelere yönelik sanat müziğine kadar her kaynağı kullanan bir gelişim gösterdi. Sanayi Devrimi’nden sonra gerçek halk müziği kaybolmaya başladı ve 20. yüzyılın başlarında Viktorya döneminin popüler müziği, valslerin, operetlerin, müzik salonlarının ve vodvillerin hakimiyetine girdi.

Birleşik Devletler’de, müzikal şovlar, Stephen Foster gibi bestecilerin besteleri öne çıktı.1890’lı yıllarda New York’lu şarkı yazarları ve müzik yayıncılarının oluşturduğu “Tin Pan Alley” birliği, ilk popüler müzik endüstrisi olarak ortaya çıktı. 1890’ların kesik tempolu müziği “ragtime”ı geliştiren Afrikalı Amerikalılar da Afrika ritimlerini Avrupa’nın armonik yapılarıyla birleştirmeye başladılar. Bu da sonunda caz müziğini yaratacak bir sentez oluşturdu.

Pop Müzik Nedir ? Pop Müzik Nasıl Bir Sanattır ?Müzik takipçisi kitleler, teknolojinin getirdiği yeniliklerle olağanüstü genişledi. 1930’a gelindiğinde, plaklar evlerdeki yerini almıştı. Mikrofonların gelişmesi, ses kayıt tekniklerinin gelişmesi hemen ticari yankı buldu. Radyo yayıncılığının kırsal bölgelere de ulaşması, yeni müzik tarzlarının hızla yayılmasını sağladı.

Amerikan pop müziği, II. Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda uluslararası bir etki gücüne ulaştı. 1950’li yıllara gelindiğinde Afrikalı Amerikalıların kuzeydeki şehirlere göç etmesiyle, blues müziğinden “ritim ve blues”a geçildi ve Elvis Presley gibi şarkıcılarla ön plana çıkan “Rock and roll” doğdu. Bu arada müzik aletleri de gelişmeyi sürdürüyor, ortaya yepyeni “sound”lar çıkıyordu.

1960’larda Beatles’ın öncülüğündeki İngiliz rock grupları, uluslararası alanda etkili ve popüler oldu. Rock ve Soul gençler arasında hızla yayıldı. Sonunda dünyanın dört bir yanındaki gençlerin kendilerini ifade etme yoluna dönüştü.-

21. yüzyıl pop müziğinin öyküsü ise, rock ve türevlerinden kaynaklanan, bilgisayar destekli disko, ağır metal, funk, punk, hip-hop gibi müzik türlerinden ayrışan ve daha “genele hitabeden” bir müziğin öyküsü olmayı sürdürüyor.

Kaynakça:
-D. Hatch, S. Millward, “From Blues to Rock: an Analytical History of Pop Music”,Manchester University Press, 1987.
-J. Shepherd, “Continuum Encyclopedia of Popular Music of the World: Performance and production”, Continuum, 2003.

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku