Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

eSpor Nedir?

0 440

eSpor Nedir?“Elektronik – Spor” adının kısaltılmış haline eSpor denilmektedir. Dünyada ilk defa 1980 yılında ‘Atari’ tarafından konsol oyunu olan “Space Invaders” için hazırlanan turnuva ile adı duyulmuştur. Ardından, PC oyunculuğunun artması ve “Yerel ağ ” üstünden oynanan çok oyunculu oyunların gelişmesi üzerine turnuvaları çeşitlendirmiş, ayrıca verilen ödüller ile ilgiyi üstüne çekmeyi başarmıştır.

E-Spor Kapsamına Giren Oyunlar;

-Counter – Strike
-DOTA
-League of Legends
-World of Tanks
-Call Of Duty
-FIFA
-HeartStone
-StarCraft
vs…

eSpor Nedir?eSpor kapsamındaki oyunları diğer oyunlardan ayıran özellikler;

-Oyuncuları rekabet ortamına dahil edebilmesi
-Zekayı kullanma, hızlı düşünme, yaratıcılık, stratejik düşünme, düşünüleni uygulayabilme, ekip kurabilme imkanları sağlayabilmesi

-Global bir ağ alanına sahip olabilme
-Rastgele rakip eşleştirme sistemine sahip olma
-Oyun hikayesinin yenilenmesi ve sonu olmaması gibi özellikler ile diğer oyunlardan ayrılmaktadır.

eSpor Nedir?Türkiye’de eSpor Ne Durumda?

Dünya genelinde artık yer edinmiş durumda olan eSpor kültürü ülkemizde de yavaş yavaş ilgisini arttırmaya başlamış ve Türkiye’yi de takipçi konumuna getirmiştir. World Cyber Games’in ülkemizde elemeler düzenlemesi de Türkiye’deki eSpor’ un temellerini atan hareketlerden olmuştur. Sonrasında Riot Games firmasının ülkemize yatırımları da ülkemizdeki meraklıları takipçi konumundan katılımcı konumuna taşımıştır. Öncelikli olarak üniversitelerin bünyesindeki kulüplerden sonra artık büyük spor kulüpleri de ekiplerini oluşturup önce ülke genelindeki turnuvalara ve sonrasında dünya genelindeki turnuvalara katılımlara başlamıştır.

Ön planda olan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray spor kulüplerinin de eSpor takımları kurulmuş ve dünya genelindeki turnuvalara sporcular yetiştirmektedir. Bu kulüplerin dışında Dark Passage, Space Soldiers, Hardware Arena Gaming(HWA), Oyun Hizmetleri, Supermassive gibi takımlar da başarılı oyuncuların bir araya gelerek takımlarını kurmuşlardır. Bunlara bağlı olarak ülkemizde sponsor firmaların da bu alana yatırımları artış göstermektedir. Ülker, Twitch, Red Bull ve Intel bu sponsorlardan bazılarıdır.

Yazar:Kemal Dinçer

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku