Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Küpe Alerjisi Nedir ?

0 4.251

Küpe Alerjisi Nedir ?Küpe Alerjisi : Kalitesiz ürünlerden elde edilen her takı,sağlığa ciddi oranda zarar verir. Özellikle bayanların severek taktığı küpelerde risk daha fazladır. Çeşitli egzamalar ve istenmeyen deri hastalıkları vücut içine hızlıca nükseder. Kulak arkası ve boyun alt kısımlarına kadar istenmeyen yaralar meydana gelir. Alüminyum ve nikel içeren kalitesiz metaller ile elde edilen,küpe kolye,bilezik,saç tokaları,hızmalar,altını ve gümüşü andıran güzellikte takılar büyük bir yanıltmaca olabilir. Uzmanlar bu konuda uyarılarda defalarca kez bulunmuştur. Kanser hastalıkları,deri alerjilerinin nedenleri ,sadece yediklerimizden değil,taktığımız takılardan ve kumaşına güvenmediğimiz giysilerden de meydana gelebilir.Özellikle cildi hassas kişiler bu konuda uzmana danışmalı ve cildinin nelere reaksiyon gösterdiğini önceden bilmelidir. Bu titizlik isteyen konular sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır. Peki, küpe alerjisi nedir? En çok kimlerde görülür ? bir de sizleri bu konuda doğru bir şekilde aydınlatalım.

YKüpe Alerjisi Nedir ?apılan ürünlerde sahtelik payını anlayabilmeniz için,çeşitli alerji testlerini yaptırmanız ve vücudun buna duyarlılığının ne oranda yüksek olduğunu öğrenmeniz gerekir. Alüminyum ve nikel içeren maddelerle artık günümüzde her ucuzcu dükkanlarında, birbirinden şık tasarımlı takılara rastlamaktayız. Göze güzel gelen,fiyatı kulağa cazip gelen ve albenisini arttıran bu takılarda hastalıkların büyümesi ve çoğalması oldukça doğal bir durumdur. Bazen bir saç tokasının bile deri üzerinde hangi kimyasal maddeleri barındırdığını bilmeden hareket ederiz. Saçın hızlı dökülmesinin bir diğer nedeni de sahte takılar ile elde edilen ürünlerden olabilir. Metal tokalardan istinaden ,kişi renk vermeyen,kaliteli kumaşlar ile elde edilen bez tokaları tercih etmelidir.

Küpe Alerjisi Nedir ?Sahte Küpelerin Üzerine Bir de Kullanılan Parfümler Sağlığı Bozuyor!
Sahte küpeler kulak memesinde ciddi egzamalara ve kaşıntılara yol açar. Kulak deliğinde kanlanmalar ve istenmeyen yaralar bir kıvılcım kadar küçük iken bir volkan kadar büyümeye döner. Saç,ense,boyun hatta yüz bu alerji ile kaşınmaya başlar. Elimizi değdirdiğimiz her bölgede kaşınma hissiyatının arttığını fark ederiz. Cilt reaksiyonlarında tepkiyi hızlı gösteren metal sahte ürünlerin, üzerine sıkılan parfümler ,kanserin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasına zemin hazırlar. Cildin ana tabakası zarar görmeye başlar.Nemli yerler,terlemeler,parfüme maruz kalmış metal ürünler, zamanla rengini dışa atarak derinin emmesini sağlar. Deri zararlı maddeleri içe çeker ve alerjiler oluşmaya başlar. Bununla beraber sağlıksız takılar cildi yormakla kalmayıp,sağlıklı hücrelerinde yok olmasına neden olur. Her hücre kaybediminde ,bağışıklık ve deri verimsiz olarak,hastalıkların oluşumuna neden olur. Böylece sağlıksız bir yaşam sürerek ,yıllarca bu alerjilerin olumsuz etkilerini yaşamaya devam ederiz.

Küpe Alerjisi Nedir ?Sahte Küpe Alerjisi Belirtileri
– Kulak memesinde hızlı bir şekilde kaşınmalar meydana gelir. Küçük bir yara önce sivilce görünümündeyken ,daha sonra kulak çevresini bütününü kapsayarak alerjinin hızlı bir şekilde büyümesine neden olur.
– Kulak etrafında kızarıklıklar koyu rengini alır. Yaralar sivilceye benzer ve şişik kırmızı bir şekilde görünür.
– Kulağın içi bu sahte metallerin yüzünden gün boyu kaşınır. Çeşitli iltihaplar ve kulakiçi iltihaplar meydana gelir. Kulakta yağ bezesi, egzama,sedef ve diğer alerjiler ortaya çıkar. Kişi uzun zaman küpe takamaz hale gelir.

Küpe Alerjisi Nedir ?– Kulak memesinde var olan küpeye özel delik yırtılır. Ve ya tamamen kapanır. İyileştikten sonra delik yok olur ve tekrardan deliği delmeniz gerekebilir.
-Sahte takıların zararlarını engellemenin tek yolu takı üzerine şeffaf şekilde oje sürmektir. Her ne kadar bu da sağlıklı bir öneri olmasa da metal zararları en aza düşürme taktikleri arasında yer alır. Küpe alerji,kolye alerjisi,ve diğer takı alerjilerinin tek alternatif sebebi,bilinçsiz kullanmak ve en ucuzunu satın alarak giyimlerinizde kombin etmektir.Sağlıklı bir cilt için nelere alerjileriniz varsa ,bu takıları takmayarak sağlığınıza önem verin. Dikkatsizlik tedavi edilemeyen bir hastalık gibidir. Geri dönüşümü söz konusu değildir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
sağlıklıyaşam.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku