Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kabızlığı Gideren Etkili Sebze ve Meyveler Nelerdir?

0 528

Kabızlığı Gideren Etkili Sebze ve Meyveler Nelerdir?Kabızlık, bağırsak hareketlerinin azalmasıdır. Kabızlık kişiden kişiye değişir. Kimi insanlarda kabızlık daha sık görülür. Kalıtsal olarak bazı aile bireylerinde daha çok bu rahatsızlık görülür. Kabızlığa sebep olan birçok faktör vardır. Yaşam koşulları, stres, yeme-içme düzeni, hareketsizlik, çalışma şartları boşaltım sisteminin düzenli çalışmasını engeller. Kabızlık günlük yaşam akışını engeller. Evde yapılabilecek doğal çözümlerle kabızlık sorunu ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ama önemli olan kabızlığa iyi gelen yiyecekler yemektir ve kabızlığa sebep olan yiyecekleri yememektir. Özellikle sürekli tüketilen fast food, katı yiyecekler, işlenmiş ürünler kabız olma riskini artırır.
Kabızlığa iyi gelen meyveler: Lif oranı yüksek olan meyveler kabızlığa iyi gelir. Bunun için armut, ayva, elma, kayısı, erik, incir, ananas, böğürtlen tercih edilmesi gerekir.
Kabızlığa İyi gelen sebzeler: Lahana, pazı, enginar, ıspanak, nohut, taze fasulye, barbunya, brokoli, havuçtur. Bu besinlerden brokoli gaz yapar. Nohut, fasulye, barbunya lif bakımından zengindir ama bu baklagiller de gaz ve şişkinlik yapar.

Kabızlığı Gideren Etkili Sebze ve Meyveler Nelerdir?Ayrıca bol yeşillikli salatalar zeytinyağı ile yağlandıktan sonra öğünlerde yemeklerin yanında tüketilmesi kabızlığa iyi gelir.
Kabızlığa iyi gelen kuru meyveler: Kabızlığa karşı en yaygın olarak tüketilen kuru meyve kuru kayısıdır. Gün içinde ara sıra tüketilmesi boşaltım sistemine çok iyi gelir. Katı gıdaya geçen bebeklerde de kabızlık problemi görülür. Bunun için bebeğe de kuru kayısın suyu içirilir. Kuru incir, kuru üzüm, kuru hurma ve kuru erik de tüketilebilir. Ayrıca bu kuru meyveler komposto şeklinde tüketilmesi de yarar sağlar.
Kabızlığa iyi gelen bitki çayları da mevcuttur. Bu çaylar adaçayı, kekik çayı, sinameki, zencefil çayıdır.
Kabızlık için sıvı tüketimi çok önemlidir. En çok da su tüketimi günde 2 litre kadar olmalıdır. Asitli içecekler, çay, kahve yerine taze sıkılmış meyve suları ve meyve suları tercih edilmesi gerekir.
Kabızlığı gidermek için genel olarak sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekir. Azar azar sık sık yemek yemek yenmelidir. Yiyecekler ağızda çok çiğnenirse hem kilo almak engellenir hem de kabızlık engellenmiş olur. Yemeklerde çorba içmek, balık yemek, zeytinyağlı yiyecekler yenmesi gerekir.

Kabızlığı Gideren Etkili Sebze ve Meyveler Nelerdir?Kabızlık bir sağlık sıkıntısı olup evde yapılan doğal çözümler yeterli gelmeyebilir. O zaman mutlaka doktora başvurup kabızlığın nedenleri araştırılmalı ve gerekli tedavinin uygulanması gerekir. Tüm doğal çözümler farklı kişilerde aynı tepkiyi vermez. Herkesin metabolizması farklı şekilde çalışır. Ayrıca alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olmak gerekir. Kabızlığa iyi gelen sebze ve meyveler tercih edilirken başka bir rahatsızlığın olup olmaması önemlidir. Örneğin şeker hastası olan bir kişinin kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı…vb. yemesi kandaki şeker oranını yükseltir. Bu defa da başka bir sağlık sıkıntısı ortaya çıkmış olur. Ya da hamilelikte sık yaşanan kabızlık durumuna karşın doğal çözümlerle kabızlığı halletmek doğru bir karar değildir. Özellikle bitkisel çözümler gebeliğe zarar verebilir. Tüm etmenler göz önüne alınarak kabızlığa çözüm bulmak gerekir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku