Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Projeksiyonlar Nasıl Çalışır ve Kullanım Alanları Nelerdir?

1 1.937

Projeksiyonlar Nasıl Çalışır ve Kullanım Alanları Nelerdir?Projeksiyonlar beyaz bir perdeden ve sürgülü mekanizmadan oluşan düzleme görüntünün ışık aracılığıyla aktarılmasını ifade eder. Uzaktan kumanda yardımıyla çalışrı. Cihazın içerisinde lamba bulunur ve bilgisayara bağlanarak sinyaller aracılığıyla medya oynatıcısındaki görüntü perdeye yansır.

İlk olarak ışık kaynağından çıkmakta ve ışık yoğunluğu ayarlanabilir olmaktadır. Renk ayrıştırmasını cihaz kendiliğinden yapacaktır. Bu birbirinden ayrılan renkler birleştirici olan tüpte toplanır ve görüntü net bir hale gelir. Oluşan görüntü ise lens aracılığıyla perdeye aktarılır.

Projeksiyonların Kullanım AlanlarıProjeksiyonlar Nasıl Çalışır ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Okul, ofis, konferans salonları gibi çok çeşitli alanlarda kullanım alanı bulan projeksiyon sistemi farklı sektörlerde kullanım alanı bulur. Projeksiyonların kullanım alanları incelendiğinde kullanım yerine göre farklı ek özellikler barındırdığı görülür. Kısa ve uzun mesafeli projeksiyon sistemleri farklılık gösterir. Okullarda kısa mesafeli sistemler kullanılırken geniş alana sahip konferans salonlarında daha uzun mesafeli projeksiyonlar kullanılmakla beraber mesafe yükseldikçe perde boyutu da artar. Akıllı tahta sabit ayarlı projeksiyonlara sahipken gösteri salonlarında ayarlanabilir lensli projeksiyon sistemleri tercih edilmektedir. Aynı zamanda perdelerin sınıflandırması sadece mekanizmalarına bağlı olmamakta yüzeylerine göre de sınıflandırılabilmektedir. Yüksek optik değere sahip projeksiyonlar daha kaliteli bir görünüm sağlanması gereken alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda birçok alanda motorlu projeksiyon perdeleri olarak bilinen yüksek kontrastlı ve cam tozlu perde özelliklerine sahip projeksiyon sistemleri kullanılır durumdadır.

Projeksiyonlar Nasıl Çalışır ve Kullanım Alanları Nelerdir?Projeksiyonların Çeşitleri Nelerdir?

Projeksiyonlar farklı amaçlara hizmet edecek şekilde tasarlanır. Satış pazarlama departmanından eğitim seminerlerinde kullanılan birçok çeşidi bulunur. Cihazların kalitesini anlamada çözünürlükten daha çok ışık akışına bakılmalıdır. Yüksek kontrastlı projeksiyon iki özelliği birden sağlamakta ve günümüz sinema sistemlerinde üç boyutlu filmler için de kullanılır. Kumandalı olup konforu sunan sistemler de mevcuttur. Projeksiyon çeşitleri arasında USB vasıtasıyla direkt başlatılabilen ve yüksek dâhili hafızaya sahip olanlar da vardır. Cihazın ebatları ve kalitesi fiyatlarda değişime neden olabilir.

Yazar: Ensar Türkoğlu

1 yorum
  1. kurye diyor

    Projeksiyonların çeşitleri ve kullanım alanları ile ilgili olarak biraz daha detay verilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.