Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Prolaktinoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

0 398

Prolaktinoma, hipofiz bezinin kanserli olmayan bir tümörüdür. Bu tümör, hipofiz bezinin prolaktin adı verilen çok fazla hormon salmasına neden olur. Prolaktinomanın ana etkisi, belirli seks hormonlarının seviyelerinin azalmasıdır; Kadınlarda östrojen ve erkeklerde testosteron.Prolaktinoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Prolaktinomalar yaşamı tehdit etmese de görme güçlüğü, kısırlık ve diğer sorunlara neden olabilirler. Prolaktinoma, hipofiz bezinizi etkileyebilecek en yaygın hormon üreten tümör türüdür.
Doktorlar genellikle prolaktini normal seviyesine döndürmek için prolaktinomaları ilaçlarla tedavi edebilir. Hipofiz tümörünü çıkarmak için cerrahi müdahale de bir seçenektir.

Prolaktinoma Belirtileri Nelerdir?

Bir prolaktinoma, gözle görülür herhangi bir belirti veya semptoma neden olmayabilir. Bununla birlikte, hiperprolaktinemi veya büyük bir tümörden çevredeki dokuya baskı, belirti veya semptomlara neden olabilir. Prolaktin hormonunun yüksek seviyesi üreme sistemini bozabileceğinden (yani hipogonadizme neden olabilir), prolaktinomaların bazı belirti ve semptomları kadın veya erkeklerde farklı olabilir.
Kadınlarda prolaktinomalar aşağıdakilere neden olabilir:
• Düzensiz veya kesintili adet görme
• Hamile olmadığınızda veya emzirmediğinizde memeden sütlü akıntı
• Vajinal kuruluk nedeniyle ilişki sırasında ağrı
• Vücutta ve yüzde sivilce görünümü ve artan tüylenme
Erkeklerde prolaktinomalar aşağıdakilere neden olabilir:
• Erektil disfonksiyon
• Vücutta ve yüzde tüylenmenin azalması
• Göğüste büyüme, nadir
Her iki cinsiyette de prolaktinomalar aşağıdakilere neden olabilir:
• Düşük kemik yoğunluğu
• Tümör basıncının bir sonucu olarak hipofiz bezi tarafından diğer hormonların salgılanmasının azalması
• Cinsel aktivite için istek kaybı
• Baş ağrısı
• Görme bozuklukları
• Kısırlık
Kadınlar genellikle, muhtemelen düzensiz veya adet görmeme nedeniyle tümörler daha küçük olduğunda, erkeklerden daha erken belirti ve semptomları fark eder. Erkeklerde, genellikle kadınlardan daha geç fark ederler, bu noktada tümörler daha büyüktür ve baş ağrısına veya görme sorunlarına neden olma olasılığı daha yüksektir.

Prolaktinoma Nedenleri Nelerdir?

Prolaktinoma, hipofiz bezinden kaynaklanan bir tümör türüdür. Bu tümörlerin nedeni bilinmemektedir.
Hipofiz bezi, beynin tabanında bulunan küçük, fasulye şeklinde bir bezdir. Hipofiz bezinin boyutu küçük olmasına rağmen, vücudunuzun neredeyse her bölümünü etkiler. Salgıladıkları hormonlar büyüme, metabolizma, kan basıncı ve üreme gibi önemli işlevleri düzenlemeye yardımcı olur.
Aşırı prolaktin üretiminin diğer olası nedenleri arasında ilaçlar, diğer hipofiz tümörleri, hipotiroidizm, kalıcı göğüs tahrişi, hamilelik ve emzirme yer alır.

Prolaktinoma Risk Faktörleri Nelerdir?

Prolaktinomalar kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Nadiren, çocuklarda bu bozukluk vardır.

Prolaktinoma Komplikasyonları Nelerdir?Prolaktinoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Prolaktinoma komplikasyonları şunları içerebilir:
• Kemiklerin incelmesi (osteoporoz): Aşırı prolaktin üretimi, östrojen ve testosteron hormonlarının üretiminin azalmasına neden olarak kemik yoğunluğunun azalmasına ve osteoporoz riskinin artmasına neden olabilir.
• Hamilelik komplikasyonları: Normal bir hamilelik sırasında östrojen üretim hızı artar. Hamileyseniz ve büyük bir prolaktinoma sahipseniz, yüksek östrojen seviyeleri, baş ağrısı ve görme değişiklikleri gibi ilişkili belirti ve semptomlarla birlikte tümörün büyümesine neden olabilir.
• Görme kaybı: Tedavi edilmezse, bir prolaktinoma, optik sinire baskı uygulayacak kadar büyüyebilir. Bu, görüş kaybına neden olabilir.
• Diğer hipofiz hormonlarının seviyelerinde azalma: Büyük bir prolaktinoma, normal hipofiz bezine baskı yaparak, tiroid hormonları ve kortizol (strese tepki hormonu) dahil olmak üzere hipofiz bezi tarafından kontrol edilen diğer hormonların düşük seviyelerine neden olur.
Prolaktinoma’nız varsa ve hamile kalmak istiyorsanız veya zaten hamileyseniz doktorunuzla konuşun. Tedavi ve takipte bazı ayarlamalar yapılması gerekebilir.

Prolaktinoma Nasıl Teşhis Edilir?

Prolaktinoma belirti ve semptomlarınız varsa, doktorunuz şunları önerebilir:
• Kan testleri: Kan testleri aşırı prolaktin üretimini ve hipofiz bezi tarafından kontrol edilen diğer hormonların normal seviyelerde olup olmadığını tespit edebilir. Doğurganlık çağındaki kadınlara hamilelik testi yapılır.
Beyin görüntülemesi: Doktorunuz, beyninizin MRI taramasından alınan bir görüntü aracılığıyla bir hipofiz tümörünü tespit edebilir.
• Görme testleri: Bunlar, bir hipofiz tümörünün görme bozukluğuna sahip olup olmadığını belirleyebilir.
• Ek olarak, doktorunuz sizi endokrin bozukluklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora (endokrinolog) daha kapsamlı testler için sevk edebilir.

Prolaktinoma Tedavi Yöntemleri

Prolaktinoma için tedavi hedefleri şunları içerir:
• Prolaktin üretimini normal seviyelere geri getirilmesi
• Hipofiz bezinin normal işlevine dönmesi
• Hipofiz tümörünün boyutunu küçültmek
• Baş ağrısı veya görme sorunları gibi tümör basıncının herhangi bir belirti veya semptomunun ortadan kaldırılması
• Yaşam kalitesini iyileştirmek
Prolaktinoma tedavisi iki ana tedaviden oluşur: ilaçlar ve cerrahi tedavi
İlaç tedavisi
Oral ilaçlar genellikle prolaktin üretimini azaltmak ve semptomları hafifletmek için çalışır. İlaçlar ayrıca tümörü küçültebilir. Ancak ilaçla uzun süreli tedavi genellikle gereklidir.
Doktorlar, prolaktinomaları tedavi etmek için dopamin agonistleri olarak bilinen ilaçları kullanırlar. Bu ilaçlar, normalde prolaktin üretimini kontrol eden beyin kimyasalı olan dopaminin etkilerini taklit eder. Genellikle sadece reçeteyle satılan ilaçlar arasında bromokriptin ve kabergolin bulunur. Bu ilaçlar ayrıca prolaktin üretimini azaltır ve prolaktinoma hastalarının çoğunda tümörü küçültebilir.
Yaygın yan etkiler
Bulantı, kusma, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve uyuşukluk bu ilaçların sık görülen yan etkileridir. Bununla birlikte, doktorunuz ilacı çok düşük dozda reçete etmeye başlar ve dozu kademeli olarak artırırsa, bu yan etkiler en aza indirilebilir.
Kabergolin kullanımına bağlı olarak nadiren kalp kapakçığı hasarı vakaları olmuştur, ancak bu genellikle Parkinson hastalığı için çok daha yüksek dozlar alan kişilerde meydana gelmiştir. Bazı insanlar, bu ilaçları alırken zorlayıcı davranışlardan da şikayet edebilirler.
İlaç, tümörü önemli ölçüde azalttıysa ve prolaktin seviyesi iki yıl boyunca normal kaldıysa, doktorunuzun rehberliğinde ilacın dozunu kademeli olarak azaltabilirsiniz. Bununla birlikte, hastalığın nüksleri yaygındır. Doktorunuzun onayı olmadan bu ilacı almayı bırakmayınız.
Hamilelik sırasında ilaç almak
Bromokriptin, doğurganlıklarını eski haline getirmek isteyen kadınların tedavisinde daha yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Bununla birlikte, hamile kaldığınızda, doktorunuzun bu ilacı almayı bırakmanızı tavsiye etmesi muhtemeldir.
Her iki ilaç da erken gebelikte güvenli kabul edilse de, gebelik boyunca güvenlikleri bilinmemektedir. Ancak büyük bir prolaktinoma sahipseniz veya baş ağrısı veya görme değişiklikleri gibi belirti ve semptomlarınız varsa, doktorunuz prolaktinomadan kaynaklanan komplikasyonları önlemek için ilaca yeniden başlamanızı önerebilir.Prolaktinoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Prolaktinoma tedavisi görüyorsanız ve bir aile kurmak istiyorsanız, hamile kalmadan önce seçenekleriniz hakkında doktorunuzla görüşmeniz en iyisidir.

Cerrahi Tedavi

İlaç tedavisi prolaktinomunuz için işe yaramazsa veya ilacı tolere edemiyorsanız, tümörü çıkarmak için ameliyat genellikle bir seçenek olabilir. Görmeyi kontrol eden sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak için ameliyat gerekebilir.
Gerekli ameliyatın türü büyük ölçüde tümörün boyutuna ve ne kadar yayıldığına bağlıdır:
• Kama ile cerrahi eksizyon: Ameliyata ihtiyacı olan çoğu kişi, tümörün burun boşluğundan çıkarıldığı bu prosedürü uygular. Bu işleme transsfenoidal eksizyon denir. Ameliyat sırasında beynin başka hiçbir bölgesine dokunulmadığı için komplikasyon oranı düşüktür ve bu ameliyatta gözle görülür bir iz kalmaz.
• Beyin ameliyatı: Tümör büyükse veya yakındaki beyin dokusuna yayılmışsa, kraniyotomi olarak da bilinen bu işleme ihtiyacınız olabilir. Cerrah, tümörü kafatasının tepesinden çıkarır.
Ameliyatın sonucu, tümörün boyutuna ve konumuna, ameliyattan önce vücudunuzdaki prolaktin seviyelerine ve ayrıca cerrahın becerisine bağlıdır. Prolaktin seviyesi ne kadar yüksek olursa, ameliyattan sonra prolaktin üretiminin normale dönme şansı o kadar az olur.
Küçük hipofiz tümörleri olan çoğu insanda cerrahi tedavi prolaktin seviyesini düzeltir. Bununla birlikte, çok sayıda hipofiz tümörü ameliyattan sonraki beş yıl içinde geri döner. Sadece kısmen çıkarılabilen daha büyük tümörleri olan kişiler için, ilaç tedavisi genellikle ameliyattan sonra normal prolaktin seviyelerine yol açar.

Radyasyon Tedavisi

Tedaviye yanıt vermeyen ve ameliyat olmaya aday olmayan kişiler için radyasyon tedavisi bir seçenek olabilir.

Doktor Randevunuz İçin Hazırlık

Muhtemelen aile doktorunuzu görerek başlayacaksınız. Daha sonra bezleri ve hormonları etkileyen bozukluklarda uzmanlaşmış bir doktora (endokrinolog) sevk edilebilirsiniz.
İşte randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler;
Ne yapabilirsiniz?
• Randevu alma sebebinizle alakasız gibi görünenler de dahil olmak üzere belirtilerinizi yazın.
• Kadınlar için adet geçmişinizi, adetinizin başlama yaşını, adet gecikmenizi, yaklaşık tarihleri ve kullanılan doğum kontrol yönteminin türünü not edin.
• Büyük stresler veya son yaşam değişiklikleri dahil olmak üzere önemli kişisel bilgileri yazın.
• Aldığınız tüm ilaçların, vitaminlerin ve takviyelerin bir listesini yapın.
Doktorunuza sorabileceğiniz sorular
Bir soru listesi hazırlamak, doktorunuzla geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Prolaktinoma için sorulacak bazı önemli sorular şunları içerir:
• Bu semptomların en olası nedeni nedir?
• Diğer olası nedenler nelerdir?
• Hangi kontrolleri yapmam gerekiyor? Bu muayeneler özel hazırlıklar gerektiriyor mu?
• Hangi tedaviler mevcuttur ve hangilerini önerirsiniz?
• Tedavi sonucunda ne gibi yan etkiler bekleyebilirim?
• Ameliyat olsaydım, prolaktinomam tekrarlar mıydı?
• Başka tıbbi durumlarım var. Bu durumları birlikte en iyi nasıl yönetebilirim?
• Çocuk sahibi olabilecek miyim?
• Bana reçete ettiğiniz ilaçla aynı türde alternatif bir ilaç var mı?
• Alabileceğim broşürler veya diğer basılı materyaller var mı? Bana hangi web sitelerini önerirsiniz?
Daha fazla soru sormaktan çekinmeyin.
Doktorunuzun size sorabileceği sorularProlaktinoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Doktorunuz muhtemelen size aşağıdakiler dahil bir dizi soru soracaktır:
• Belirtileriniz ne zaman başladı?
• Belirtileriniz kalıcı mı yoksa ara sıra mı?
• Belirtilerinizi iyileştiren bir şey var mı?
• Varsa, belirtilerinizi daha da kötüleştiren nedir?
• Sizde veya bir aile üyenizde hiç yüksek kalsiyum seviyeleri, böbrek taşı veya endokrin tümörleri oldu mu?

Yazar: Ömer ERİŞ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.