Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Stonehenge Nedir?

0 858

Stonehenge, dünyanın en eski yapıtları arasında yer alır ve halen günümüze dek ayakta kalmayı başarmış olması ile de popülaritesini her geçen gün daha da artırması ile bilinir. Tarih öncesi yapıtlar arasında yer alan Stonehenge, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık sınırları dahilinde olan İngiltere’nin Wiltshire şehrinde bulunur. Neolotik ve Bronz Çağ döneminden kalan bu eser, dünyanın en kıymetli 10 eseri arasında yer almasıyla turistlerin yoğun ilgisini çekmiştir. Bir anıt olan Stonehenge, Türkçe olarak ifade edilecek olursa; ”Asılı-taş” anlamına gelir. İngiltere ve Birleşik Krallık toprakları üzerinde yer alan Stonehenge, bölgenin en değerli eserlerinden biridir. Birleşik Krallık topraklarının ne kadar eski bir tarihe sahip olduğu bu eser ile de taçlanmış durumdadır. Stonehenge, bir dizi taş gurubunun yerden yüksekte havada yer almasıyla dizayn edilmiştir. Taşların her birinin yerden yüksekliği 4,1m’dir. Dünyanın en eski yapıtları arasında yer alan Stonehenge’in araştırmasında bulunan arkeologlar, söz konusu yapıtın M.Ö. 3000 ile 2000 yılları arasında yapılmış olduğunu tahmin etmektedirler. Ancak sonrasında radyo karbon testi göstermiştir ki, ilk mavi taşların yaşının M.Ö. 2400 ile 2200 yıllarına uzandığıdır.

BStonehenge Nedir?irleşik Krallık topraklarının en değerli eserleri arasında yer alan Stonehenge, Britanya’nın kültür ikonu konumundadır. Stonehenge resmi olarak 1882 yılında isimlendirilmiş ve tarih öncesine ait bir anıt olduğuna karar kılınmıştır. Bu tarih ile beraber yasal koruma altına alınan Stonehenge, 1986 yılında ise UNESCO’nun dikkatini çekmeyi başarmıştır. UNESCO’nun radarına girmesiyle beraber daha da popüler hale gelen Stonehenge, turistler tarafından ziyaretçi akınına uğramıştır. UNESCO, Stonehenge’i 1986 yılında resmi olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmiştir. Stonehenge, İngiltere Mirası statüsüne yükseltilmiş ve özel olarak koruma altına alınmıştır.

Söz konusu anıt, insanoğlunun M.Ö. 3000 yılına dek uzanan bir astronomi tarihine sahip olduğunu da açığa çıkarmıştır. Yengeç dönencesi nazara alınarak inşa edilmiş olan Stonehenge, insanlığın uzay bilimlerine olan ilgisinin tarih öncesi çağa ait olduğunu da ortaya koymuştur. Söz konusu eserde havada günümüz itibariyle tam 17 adet taş havada asılı bir şekilde durmaktadır. Bunun haricinde 13 adet taş ise yerçekimine yenik düşmüştür. Birleşik Krallık’ın en önde gelen eserleri arasında yer alan Stonehenge, son 10 yıl içinde daha da popüler bir hale gelmiştir. Her ne kadar yapının asıl amacının uzay bilimleri ile bir ilişkisi olduğu tahmin edilse de aynı zamanda da bölgenin bir mezar olarak kullanıldığı da ortaya çıkmıştır. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda tarih öncesinden kalma insanlara ait olduğu tespit edilmiş kemik ve kalıntılara rastlanılmıştır. Bu da söz konusu bölgenin ve yapının gizemini daha da artırmaya yetmiştir. Bu araştırmalar sonucunda bölgeye yapılan ziyaretlerin hatırı sayılı bir ölçüde arttığı gözlemlenmiştir. Bölgeye ulaşmak isteyenler Birleşik Krallık ve İngiltere’nin başkenti Londra’yı kullanarak ulaşabilmektedir. Londra’ya sadece 125km’lik bir mesafede bulunan Stonehenge, kiralayacağınız bir araç ile 80dk gibi bir sürede ulaşmanız mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku