Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyaca Ünlü Westminster Sarayı

0 419

Westminster Sarayı, Avrupa Birliği’ne 1973 yılında zor bela üye olmayı başaran ve günümüzde de, Birlik ile yollarını ayırmaya hazırlanan Birleşik Krallık’ta bulunur. Dünyanın en önemli yapıtlarından biri olan Westminster Sarayı, Birleşik Krallık’ın hukuki olarak bir parçası olan İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alır. Çok köklü bir geçmişe sahip olan Westminster Sarayı, günümüz itibariyle hem Birleşik Krallık hem de İngiltere’nin en önemli siyası merkezi olarak kabul edilir. Söz konusu yapı, İngilizlerin ve Britanyalıların ortak mirası hüviyetindedir. Bu anlamda Westminster Sarayı, sadece İngilizler için önem arz etmez, İskoçlar, Gallerliler ve de Kuzey İrlandalılar için de çok kutsal bir yapı konumundadır. Biz her ne kadar Westminster Sarayı olarak lanse etsek de yapının resmi kayıtlardaki adı; ”Westminster’daki St. Peter Kilisesi” olarak geçmektedir. Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli siyasi meclisleri arasında kabul edilen Westminster Sarayı, Birleşik Krallık siyasi sisteminde yer alan Avam Kamarası ile Lortlar Kamarası’nı bir araya getiren son derece önemli bir merkezdir. Söz konusu yapı, Britanya monarşisinin en önemli figürüdür.

BrDünyaca Ünlü Westminster Sarayıitanya siyasi tarihinin en büyük şahitleri arasında yer alan Westminster Sarayı, gotik bir tarzda inşa edilmiştir. Bu da yapıya siyasi önemi dışında turistik bir yapı da katmaktadır. Londra’nın, İngiltere’nin ve de Birleşik Krallık’ın en önemli simgeleri arasında yer alan Westminster Sarayı, 1556 ile 1560 yılları arasında da kutsal bir mekan olarak kabul edildiği için katedral statüsünde kabul edilmekte idi. Zaten günümüze dek uzanan resmi isimdeki kilise ifadesi de bu dönemden kalmıştır. Konum olarak başkent Londra’nın Thames Nehri kıyısında bulunan Westminster Sarayı, Roma Katolik Kilisesi olarak da adlandırılmaktadır. Bu yapı her ne kadar Birleşik Krallık halklarının ortak mirası olarak görülse de, Londra’da olması onun İngilizler için daha da önemli hale gelmesini sağlamıştır. Bu anlamda ”İngiltere’nin Kilisesi” olarak da lanse edilen Westminster Sarayı, yaklaşık 1100 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Akademik kilise olarak da kabul edilen Westminster Sarayı, tam bir Katolik merkezidir. Her ne kadar resmi adında kilise ifadesi geçse de artık yapının bu amaçtan çok farklı hususlarda kullanıldığını söylemeliyiz. Avam ve Lortlar Kamaralarına ev sahipliği yapan Westminster Sarayı, resmi kayıtlara göre 960 yılında inşa edilmiştir. Bu da söz konusu yapının son derece köklü bir tarihe de ev sahipliği yaptığı anlamına gelir. Ancak dünyaca ünlü bir siyasi ve dini yapıda 16. yüzyılda çok ciddi bir yangın felaketi yaşanmıştır. Bu esnada ağır hasar alan Westminster Sarayı, tekrardan inşa edilmek üzere hizmete kapatılmıştır. 1517 yılında tekrardan inşa edilen ya da başka bir ifadeyle restore edilen yapı, 30 yıl sonra tekrardan hizmete açılmıştır. Westminster Sarayı’nda gördüğümüz kuleler 18. yüzyıldan kalmadır. 960 yılında inşa edilen yapıda kuleler bulunmamaktaydı. Ancak sonradan kuleler ilave edilerek daha estetik bir hava sağlanması amaçlanmıştır. Kule yüksekliği 69m’dir. Ayrıca bu kulelerde kilise olması hasebiyle 10 adet de çan bulunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku