Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Köri’nin Karışımındaki Mucize Bitki Zerdeçal

0 98

Köri'nin Karışımındaki Mucize Bitki ZerdeçalZerdeçal,Hint safranı olarak da (curcuma longa) bilinir.
Geleneksel Çin tıbbında bin yıldır kullanılan bu baharatın yararları bilim insanlarının her zaman dikkatini çekti. Zerdeçal, Hindistan ve Güneydoğu Asya’da her yemekte kullanılan ve birçok baharatın karıştırılması ile elde edilen “köri”nin ana maddelerden biridir. Köri karışımının içinde başta ana maddesi zerdeçal olmak üzere, kimyon, zencefil, karanfil, kişniş, demirhindi, kakule, biber gibi baharatlar bulunmaktadır. Hindistan’da, aynı yaştaki Batılılara göre 8 kat daha az akciğer kanseri vakası, 9 kat daha az kolon kanseri vakası, 5 kat daha az meme ve 10 kat daha az böbrek kanseri görülmesinin (dünya çapındaki verilerin incelenmesinde ortaya çıkan kanser insidansı, mortalite ve yaygınlık sonuçlarına göre) beslenmeyle ilgisi, laboratuarlarda yapılan sayısız deneyden sonra artık kanıtlanmış durumda.

Zerdeçal, özellikle kanser hücrelerinin büyümesini önlemektedir. Ayrıca, kardiyovasküler sorunlara, Parkinson’a, Alzheimer’e, sayıları 100’ü geçen hastalıklara etkileri de bilinmekte ve araştırılmaktadır.

Zerdeçal’ın önleyici etkisinden yarar sağlamak için, günde bir ila iki çorba kaşığı (300 ila 600 miligram) tüketilmesi gerekmektedir. Ancak gebelik veya emzirme döneminde dikkatli olunması, tüketilip tüketilmeyeceği konusunda doktorun kararına göre hareket edilmesi şarttır. Benzer şekilde, peptik ülser, safra taşı gibi rahatsızlıkları olanlar, ayrıca antikoagülan ve antitrombotik ilaçlar kullananlar kesinlikle günde bir çay kaşığını (150 miligram) geçmemelidir.

Bağırsak mukozasında absorbe edilen ve organizmaya geçen “curcumin” miktarı son derece değişkendir (% 5 ila % 60 arasında). Bunu kolaylaştırmak için zerdeçalı biraz kara biber ekleyerek kullanmakta yarar vardır. Yağlı maddeler (zeytin yağı, susam yağı), zencefil veya ananasla kombinasyonları da emilimini artırmaktadır.

Toz halindeki zerdeçal, bütün süpermarketlerin baharat bölümünde bulunabilir. Organik ürünleri tercih edin, ekstraksiyon esnasında ürüne bulaşmış olabilecek ağır metallerin, zirai ilaçların veya diğer toksik maddelerin varlığından kaçının.

Köri'nin Karışımındaki Mucize Bitki ZerdeçalZerdeçal sosu:
1 ölçü zerdeçal, 2 ölçü zeytin yağı, 1 ölçü bal veya sabır otu şurubu, ağız tadınıza göre toz karabiber ve toz zencefili karıştırarak, balıklarınız, beyaz etleriniz ve pilavlarınız için mükemmel bir sos elde edebilirsiniz.

Zerdeçallı çay:
Bir parça zencefil kökünü 5 dakika kaynatın, ocaktan alın, 2 çay kaşığı zerdeçal ekleyip 10 dakika demlenmeye bırakın. Günde 2 fincan içebilirsiniz.

Kaynakça:
-http://www.zerdecal.org<br />
-http://www.saglikekibi.com/can/beslenme-hastaliklari/doc-dr-ilhami-gulcin-zerdecal-her-derde-deva.html<br />
-http://www.lokman-hekim.net/haberler/zerdecal.asp

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku