Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Thomas Cowperthwait Eakins Hayatı ve Eserleri

0 359

Thomas Cowperthwait Eakins Hayatı ve EserleriAmerikan sanatının odağını 19. yüzyıldaki Avrupa akademileri tarafından tercih edilen figüral konulara çeviren Realist ressamların ön saflarında yer alan Eakins, dokumacı bir babanın oğlu olarak 1844 yılında Philadelphia’da doğdu. Pennsylvania’daki Valley Forge’da bir çiftlikte büyüdü. Kürek, buz pateni, yüzme, güreş, yelkencilik ve jimnastik gibi aktivitelerinden zevk alan bir çocuktu.

Kentte uygulamalı bilim-sanat için önde gelen devlet okulu olan Central High School’a katıldı ve burada mekanik çizimde başarılı oldu.

1862’de Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’ne yazılarak burada çizim ve anatomi eğitimi aldı. Daha fazla bilgi edinmek için 1864’te Jefferson Medical College’da anatomi ve diseksiyon kurslarına devam etti. Onun gözlemlerine dayanan tavizsiz gerçekçiliği, resim pratiğine bilimsel bir titizlik getirdi. İnsan vücudundaki bilimsel ilgisi onu cerrah olmayı düşünmeye itti.

1866’dan 1870’e kadar Paris’te Ecole des Beaux-Arts’ta eğitim aldı. Özellikle Fransız ressam Jean-Leon Gerome ile çalıştı. Seville’de, Paris çalışmalarından daha özgür ve renkli bir şekilde boyalı yedi yıllık çingene dansçısının portresi olan Carmelita Requena’yı canlandırdı. Aynı yıl ilk büyük yağlıboya, Sevilla’daki A Street Scene’ye girişti ve ilk olarak stüdyonun dışında gözlemlenen bir sahnenin komplikasyonlarını ele aldı.

Thomas Cowperthwait Eakins Hayatı ve Eserleri1876’da, Pennsylvania Akademisi’nde profesör yardımcısı oldu. Bunun yanı sıra Sanat Öğrencileri Birliği’nde ücretsiz öğretmenlik yaptı.

1886’da ilk fotoğraf makinesini satın alan Eakins’in çalışmalarında fotoğraf önemli bir rol oynadı. Sanat formunu tam anlamıyla benimserken, ön taslakları büyük ölçüde bir sahne veya konunun çok sayıda fotoğrafıyla değiştirdi. Daha sonra resimlerinin temeli olarak kullandı. Eakins, Eadweard Muybridge ile hayvan hareketleri projelerinde kısa bir süre çalıştı ve daha sonra farklı bir teknik kullanarak kendi fotoğraflarını fotoğraflamaya başladı. Fotoğrafı sadece sanat eseri olarak değil, aynı zamanda Amerikan sanat stüdyosunda bir araç olarak tanıttı.

Thomas Cowperthwait Eakins Hayatı ve EserleriPetrol, suluboya, heykel ve fotoğrafçılık alanlarında çalışan Eakins, dış mekân aktiviteleri, yoğun iç içe geçmiş resimleri ve portreleriyle ünlendi. Aile üyeleri genellikle portrelerinin kaynağıydı.

1904’te, Pennsylvania Akademisi tarafından yapmış olduğu bir portre için madalya verildi.

Kalp yetmezliği sebebi ile 1916 yılında hayatını kaybetti.

Kariyeri boyunca bilim, tıp ve diğer sanat formlarına yoğun ilgi gösterdi.

En önemli eserleri:

Thomas Cowperthwait Eakins Hayatı ve EserleriBiglin Kardeşler Yarışta, Satranç Partisi, John Biglin Kayıkta, Arcadia, Müzik, Sayma, William Rush Alegorik Figürü Schuykill üzerinde çalışırken, Kur, Vira, Bayan Amelia Van Buren, Güreşçiler, Sanatçının Karısı ve Köpeği, Evde, Çello, Agnew Kliniği, Clara, Bayan Lucy Lewis, Çarmıha Gerilme, Sevilla’da Bir Sokak Sahnesi, Carmelita Requena, Spinner, Başpiskopos William Henry Elder’in Portresi, Weda Cook, Gösterişsiz, Kürekçiler, İplik, Mercan Kolye, Beyzbol Oyuncuları, Profesör Benjamin Howard Rand, Klinik, Seine Çizimi, Ev Sahnesi, Letitia Wilson Jordan…

Kaynakça:
http://www.theartstory.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku