Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Real Sociedad Nasıl Bir Kulüptür?

0 605

YAK3XR5Real Sociedad, 7 Eylül 1909 yılında San Sebastian’da kurulmuştur. İspanyolların en eski kulüplerinden biri olan Sociedad, İspanya’nın Bask bölgesini temsil etmektedir. Oldukça eski bir futbol kulübü olan Real Sociedad, uzun yıllar La Liga’da mücadele etse de İspanya’nın asansör takımlarından biri haline gelmiştir. Real Sociedad, maçlarını 32,200 koltuk kapasiteli Anoeta Stadı’nda oynamaktadır. Kulübün başkanlığını Jokin Aperribay yaparken, teknik adamlık görevini ise, David Moyes üstlenmiştir. Real Sociedad, İspanya’nın en eski ve köklü kulüplerinden biri olsa da kulübün başarısı oldukça sınırlı kalmıştır. 105 yıl önce kurulmuş olan Sociedad, 1980/81 sezonunda La Liga’da başarılı sonuçlar elde etmiş ve sezon sonunda Ligi 1. Sırada tamamlayarak ilk şampiyonluğuna ulaşmayı başarmıştır. Sıra dışı bir performans sonucu, La Liga şampiyonluğuna uzanan Real Sociedad, bir sonraki sezonda bu yükselen grafiğini devam ettirmiş ve ikinci La Liga şampiyonluğunu da elde etmeyi başarmıştır.

1981 ve 1982 yıllarında gelen üst üste iki La Liga şampiyonluğu sonrasında bir daha şampiyonluk mücadelesini uzun yıllar veremeyen Real Sociedad, 2002/03 sezonunda tekrar şampiyonluk potasına girmeyi başarmıştır. Bu dönemde Türk eski milli futbolcu Nihat Kahveci’nin de forma giydiği Real Sociedad, Real Madrid ile şampiyonluk yarışına girmiş Nihat ve Real Madrid’in dünyaca ünlü Brezilyalı yıldızı Ronaldo 23’er golle gol krallığı sıralamasında Roy Makaay’ın ardından 2. Sırayı paylaşsa da şampiyonluğa Real Madrid uzanmıştır. 2003 yılında gelen La Liga ikinciliği, Real Sociedad’ı bir sonraki yıl UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarına yerleştirmiştir. 2003/04 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde B gurubunda yer alan Real Sociedad, Juventus, Galatasaray ve Olimpiakos’un da yer aldığı gurubu Juventus’un ardından 2. Sırada tamamlamış ve Son 16 Turu’na kalmayı başarmıştır.

1377801614-real-sociedad-beats-lyon-and-qualifies-for-uefa-champions-league-_2530587Son 16’ya kalan Real Sociedad burada kupaya veda etmiştir. 1981 ve 1982 yıllarında elde edilen 2 La Liga şampiyonluğunun yanı sıra Real Sociedad, 1909 ve 1987 yıllarında iki kez de İspanya Kral Kupası olan Copa Del Rey’i kazanarak adından o dönemde söz ettirmeyi başarmıştır. 1987 yılında kazanılan Copa Del Rey aynı zamanda kulübün kazandığı son kupa olarak kayıtlara geçmiştir. Real Sociedad, La Liga’nın 1928’de kurulmasında katkısı bulunan kurucu üyeler arasında yer almaktadır. Real Sociedad, San Sebastian şehrinin temsilcisi olması sebebiyle Bask bölgesi takımıdır ve bu yüzden Atletic Bilbao ile doğrudan rakip konumundadır. Bilbao, Sociedad maçlarını İspanya’da derbi olarak kabul edilmektedir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.