Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Malaga CF Nasıl Bir Kulüptür?

0 482

zkXgENNOMalaga Club de Futbol, İspanya’nın 1. Futbol Klasman Ligi olan La Liga’da mücadele etmektedir. La Liga’nın en eski kulüplerinden biri olan Malaga CF, 1948 yılında İspanya’nın Malaga şehrinde kurulmuştur. Malaga CF, 67 yıllık bir futbol geçmişine sahip olsa da kulüp geçmişinde İspanya La Liga şampiyonluğu bulunmamaktadır. Uzun yıllardır, İspanya La Liga’da mücadele etmekte olan Malaga CF, en büyük başarısını 4. Sırada tamamlayarak elde etmiştir. 67 yıllık futbol geçmişinde 33 yıl boyunca La Liga’da mücadele etmiş olan İspanyol kulübü, 34 yıl da İspanya 2. Futbol Ligi olan Segunda Division’da mücadele etmiştir. İspanya’nın en istikrarlı kulüplerinin başında gelen Malaga 2010 yılının başında el değiştirmiştir. Bu değişimin ardından birçoklarına göre şampiyonluk mücadelesine gireceği düşünülen Malaga, şampiyonluk mücadelesi verebilecek bir kapasiteye erişme başarısı gösterememiştir.

1948 yılında Malaga’da kurulan ve adını da buradan alan Malaga CF, maçlarını 30,044 koltuk kapasiteli, La Rosaleda’da oynamaktadır. Stat oldukça eski bir mimariye sahip ve UEFA standartlarındadır. Ancak Malaga yetkilileri, stadın yenilenmesi ya da başka bir stada taşınılması üzerinde düşünmektedirler. Kulüp finansal olarak zor günler geçirdiğinde satışı gerçekleşmiş ve yeni sahibi Katarlı işadamı, Sheikh Abdullah Al Thani olmuştur. Al Thani aynı zamanda da kulübün başkanlığını yapmaktadır. Başkan Al Thani, kulübün başına Javi Garcia’yı getirmiştir ve Garcia’da oldukça başarılı sonuçların altına imza atmayı başararak kulüpte kalıcı olacağını fazlasıyla göstermiştir. La Liga tarihinde 33 sezon mücadele vermiş olan Malaga en büyük başarısını ligi ilk 4’te tamamlayarak elde etse de geçtiğimiz sezon kulüp 11. Sırada kalmış ve UEFA organizasyonlarında yer alma fırsatını kaçırmıştır. Hiç La Liga şampiyonluğu bulunmayan Malaga’nın İspanya Kupası ve Kral Kupası geçmişi de oldukça başarısızdır.

16.255.4.115.250Bu iki kupadan da herhangi birini kazanmak bir yana final dahi göremeyen Malaga CF en büyük başarısını 1973 yılında İspanya Kral Kupası’nda yarıfinal oynayarak gerçekleştirmiştir. Ancak bu başarının üzerinden 40 yılı aşkın bir süre geçmesine karşın Malaga bir daha ne İspanya Kral Kupası’nda ne de İspanya Kupası’nda çeyrek final görme başarısı gösterememiştir. Malaga ulusal anlamda oldukça başarısız bir kulüp olsa da UEFA organizasyonlarında daha başarılı bir grafik çizmiştir. 2003 yılında UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek finale kadar yükselme başarısı gösteren Malaga CF, 2013’te ise UEFA’nin en büyük organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi’nde de çeyrek final görmüş ve bu tarihinde elde ettiği en büyük başarı olarak kayıtlara geçmiştir. Bu iki çeyrek finalin yanı sıra Malaga CF, 2002 yılında UEFA Intertoto Kupası’nda mücadele etmiş ve bu kupayı kazanarak, 2002’de UEFA Kupası’nda mücadele edip burada çeyrek finale kadar yükselme fırsatını yakalamıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku