Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Online Check-In Nedir?

0 276

Havacılığın 1900’lü yıllarda hayatımıza girmesi ile beraber insanoğlu, bir yerden bir yere ulaşmak için uçakları tercih eder oldu. Özellikle bu anlamda en büyük sıçrama ilk önce Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanmıştır. 1950’lerle beraber Amerika’da uçakla seyahat etmek oldukça yaygınlaşmıştı. Her geçen 10 yılda uçakla seyahat etmeyi tercih eden yolcu sayısında ciddi bir artış yaşayan Birleşik Devletler, check-in sistemini de hayatımıza kazandıran ülke olmuştur. Check-in bir yolcunun rezervasyonu bulunması halinde uçağa binmeden önce yapması gereken işlemlerin bir kısmına verilen addır. Bir kimse uçak biletine sahip ise, bu biletten kaynaklanan seyahat hakkından istifade edebilmek için kendisine tebliğ edilen süre zarfında check-in yapmak ya da yaptırmak zorundadır. Check-in yapılmasıyla beraber kişiye bir uçuş kartı düzenlenir. Bu kart kişiye fiziki olarak verilebileceği gibi sanal olarak da verilebilir. Burada kartın şekli tamamıyla havayolu şirketinin yönetmeliği ile alakalı bir durumdur. Check-in, yapmak uçağa kabul edilmek için zorunludur. Check-in yaptırmayan bir kimse ticari yolcu taşımacılığı yapan havayolu şirketlerinde tarifeli bir sefer gerçekleştirilmesi halinde uçağa alınamaz.

ChOnline Check-In Nedir?eck-in yaptıran bir kimse, uçağa hangi zaman dilimleri arasında kabul edileceğini ve de hangi sınıf ve hangi koltukta uçacağını kendisine verilen uçuş kartından takip edecektir. Ayrıca kişinin bagajı varsa bu bagaj da check-in esnasında incelenecek herhangi bir sorun yoksa uçağa kabul edilebilecek duruma gelecektir. Check-in genellikle havalimanlarında bulunan kontuarlarda yapılır. Ancak son zamanlarda yaygınlaşan uçuşlarla beraber online check-in dönemi de çok hızlı bir şekilde hayatımıza girmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, check-in’in zorunlu olup olmaması hadisesidir. Yanı biletinizi aldığınız havayolu şirketi sadece online check-in ile uçuş kartı düzenliyor ise, bunu sizin online olarak uçuş saatinden önce yapmanız gerekecektir. Online check-in yapmış olmak size bagajlı seyahat etme hakkı tanır. Ancak bu durumda bagajınızı gerekli olan süre zarfında teslim etmeniz gereken kontuara bırakmanız gerekecektir. Bu oldukça önemlidir; özellikle de sürenin aşılmaması gerekir. Online check-in öngörülmüş olsa dahi bazı durumlarda, havalimanından check-in de yapabilirsiniz. Bu tamamen havayolu şirketinin kuralları ile alakalı bir durumdur.

Ancak her ne kadar online check-in hayatımıza girse de bu kimi zaman çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Her yolcu gerektiği oranda teknoloji kullanmaya eğilimli olamayabiliyor. Bu durumda da yolcular havalimanı check-in imkanından yararlandırılıyor. Ancak bu hizmet ayrıca bilet fiyatı dışında ek bir ücrete de tabi tutuluyor. Bu da ciddi anlamda masrafı da beraberinde getirebiliyor. Özellikle bazı düşük maliyetli havayolları bu yolu tercih ederek binlerce yolcudan ayrıca ek gelir elde ediyor. Tabi burada o havayolu şirketi için çalışan personelin havayolu şirketi için bir maliyet olduğunu da unutmayalım. Ancak özellikle Türk Hava Yolları gibi büyük havayolu şirketleri ücretsiz olarak hem havalimanı hem de online check-in hizmeti sunmakta.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.