Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Rotterdam Nasıl Bir Şehirdir?

1 815

Rotterdam, Batı Avrupa ülkelerinden Hollanda‘da bulunan bir yerleşim yeridir. Hollanda’nın en önde gelen şehirleri arasında yer alan Rotterdam, ülkenin güney hattında yer alır. Hollanda için son derece değerli bir yerleşim yeri olan Rotterdam, ülke ekonomisine çok ciddi bir katkı sunar. Kuzey denizine limanı bulunan bu şehir, Hollanda’nın Avrupa Birliği ve dünya ile yaptığı ticarette son derece önemli bir konuma sahiptir. Avrupa’nın en işlek ve en büyük limanı olan Rotterdam Limanı, dünya geleninde de ilk 10 içersinde yer alır. Ülke ekonomisine son derece büyük bir katkı sunan Rotterdam, ülkenin iktisadi olarak başkenti desek abartmış olmayız. Resmi başkent siyasi açıdan Amsterdam ise, Rotterdam da ekonomik açıdan iktisadi başkenttir. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Rotterdam, Hollanda nüfusu ele alındığı vakit, son derece hatırı sayılır bir yüzdeye sahiptir. Şehir kendi içinde 14 bölgeye ayrılmış vaziyettedir. Şehir sadece Hollanda için değil aynı zamanda Belçika Rotterdam Nasıl Bir Şehirdir?için de oldukça önemlidir. Avrupa Birliği sonrasında ülkeler arasında sınırların ve doğal olarak gümrüğün kalkması şehirleri aslında birer Avrupa Birliği şehrine dönüştürmüştür. Bu anlamda büyük bir limana sahip olan Rotterdam, civar ülkelere de hizmet vermektedir.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam sonrasında ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri olan Rotterdam, şehir merkezinde yaklaşık olarak 700 bin kişiyi ağırlasa da şehrin tamamı nazara alındığı vakit, bu sayı 2,3 milyona kadar ulaşmaktadır. Ayrıca şehirle etkileşim halinde olan civar bölgeler de hesaba katılırsa Rotterdam nüfusu 7 milyon civarına dayanmaktadır. Bu da bölgeyi son derece önemli bir aktör haline getirmektedir. Bunun en büyük nedeni, Hollanda ekonomisinin kalbinin gemi nakliyesi üzerine kurulu olmasıdır. Şehir, Avrupa’nın en büyük limanına ev sahipliği yapınca bölge doğal olarak bir ekonomik figür haline gelmektedir. Ülke için sadece bir ekonomik figür olmayan Rotterdam, aynı zamanda Hollanda ve Avrupa’nın eğitim merkezleri arasında kabul edilir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında gerçekleştirilen Erasmus programı Rotterdam merkezli olarak kabul edilir. Şehrin en önemli üniversitesinin adı da Rotterdam Erasmus Üniversitesi’dir. Çok ciddi bir gemi trafiğine sahip olan Rotterdam açıkları Kuzey Deniz manzarası ile de dikkatleri çekmektedir. Ekonomik olarak son derece önemli olan bu şehir, turizm alanında da son yıllarda popüler haline gelmiştir.

Özellikle İskandinav ve Amerika çıkışlı tur gemileri Rotterdam Limanı’na uğrarlar ve burada kısa bir süre dinlenirler. Bu esnada dileyen turistler belirli bir süre için şehri ziyaret edebilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar çoğu transit gemi yolcusunun gemilerini terk etmek yerine gemide kalmayı tercih ettiği ortaya çıkmıştır. Bu durum özellikle Rotterdam’a transit olarak uğrayan yolcu gemilerinde rastlanan bir durum olarak dikkat çekmektedir.

Yazar:Emir Karasu

1 yorum
  1. Zuhurat | Kültür Sanat Sitesi diyor

    Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten tebrik ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.