Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Malezya’nın Simgesi; “Petronas Kuleleri”

0 282

Petronas ya da Petronas İkiz Kuleleri olarak adlandırılan bu gökdelenler bir dönem için dünyanın en uzun yapıları olma özelliğini haizdi. Petronas İkiz Kuleleri, Asya ülkelerinden Malezya‘nın başkenti Kuala Lumpur’da yer alır. Malezya ve başkent Kuala Lumpur’un en önde gelen figürleri arasında yer alan Petronas İkiz Kuleleri, adeta ülkenin ve şehrin ulusal simgelerine dönüşmüşlerdir. Yapıldıkları dönem itibariyle gerek Asya’nın gerekse de dünyanın en uzun gökdelenleri olma özelliğini kazanan Petronas İkiz Kuleleri, bu unvanını sadece 6 yıl süreyle koruyabilmiştir. Sadece Malezya’nın değil ayrıca da dünyanın en önemli eserleri arasında yer alan Petronas İkiz Kuleleri, tamamlandığı zaman, Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletine bağlı Chicago şehrinde bulunan Willis Kulesi’ne ait dünyanın en uzun kulesi olma rekoruna ele geçirmişti. Ancak bu unvan 6 yıl sonra tekrar el değiştirdi ve Taipei 101’e gitti. Ulusal bir figüre dönüşen bu dünyaca ünlü yapılar günümüz itibariyle bir finans merkezi olarak kullanılsa da turizm amaçlı da faydalanılmaktadır.

PoMalezya'nın Simgesi; "Petronas Kuleleri"st modern bir mimariye sahip olan Petronas İkiz Kuleleri, tam olarak başkent Kuala Lumpur’un Jalan Ampang bölgesinde bulunmaktadır. Kuleler Kuala Lumpur’un hemen hemen her noktasından rahatlıkla görülebilmektedir. Petronas İkiz Kuleleri’nin temeline resmi olarak 1 Ocak 1992 tarihinde kazma vurulmuştur. Yaklaşık 1 yıl 3 ay süren temel çalışması sonrasında 1 Mart 1993 tarihinde yapımına başlanılan kuleler, tam 3 yıl içinde tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. 1 Mart 1996 tarihinde 4 yıl 3 ay süren inşaat çalışması tamamlanmış ve kuleler bu tarihle beraber hizmete girmişlerdir. O dönem için ciddi bir finansman ayrılan bu yapılara yaklaşık olarak 1,6 milyar Dolarlık bir harcama yapılmıştır. Günümüz itibariyle Malezya’nın en önemli eserleri arasında sayılan Petronas İkiz Kuleleri, KLCC Holding’ine aittir. Kuleler, 2004 yılına dek dünyanın en uzun yapıları olma özelliğine sahipti. Bakıldığında kulelerin yüksekliği 451,9m’dir. Kulelerin çatı kısmı ise 378,6m’dedir. Çıkılabilecek en yüksek kat ise, 375m’de bulunmaktadır.

Dünyanın en yüksek yapıları arasında yer alan Petronas İkiz Kuleleri, 88 adet kattan oluşmaktadır. Ancak bu katların haricinde 5 kat da yer altında bulunmaktadır. 395 bin metrekarelik bir iç hacme sahip olan Petronas İkiz Kuleleri, 40’ar adet de asansör barındırmaktadır. Yapının mimarlığını Cesar Pelli üstlenmiştir. Bunun yanı sıra yapı mühendisi ise Thornton Tomasetti’dir. Görüldüğü üzer mimar da mühendis de İtalyan kökenlidir. Petronas İkiz Kuleleri, tamamlandıktan sonra bir dönem için dünyanın en uzun kuleleri olması sebebiyle bir hayli ilgi çekmişti. Bu dönemde Hollywood ve Bollywood filmlerinde de sıkça gösterilen yapılar böylelikle daha da popüler hale getirilmişti. Ayrıca Petronas İkiz Kuleleri, birçok konsol oyununa da dahil edilmiştir. Bunlardan bazıları Hitman ve Just Cause 2’dir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.