Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bologna Nerededir?

0 28

Bologna, Avrupa ülkelerinden İtalya’nın sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Hukuki statüsü şehir olan bu yerleşim yeri, ülkenin Emilia Romagna, bölgesine dahildir. Bu bölgenin en büyük şehri olan Bologna, bölge için son derece stratejik bir konuma sahiptir. Şehir sadece bu bölge ile sınırlı bir şöhrete sahip değildir. Aynı zamanda İtalya için de son derece önemli olan Bologna, ülkenin en büyük şehirleri arasında gösterilir. İtalya’nın kuzey kesiminde bulunan Bologna, ülke nüfusunun hatırı sayılır bir kısmını kendi sınırları dahilinde ağırlar. İtalya’nın en gözde yerleşim yerleri arasında kabul edilen Bologna, diğer hemen hemen bütün İtalyan şehirleri gibi köklü bir geçmişe sahiptir. Araştırmalara göre Bologna’da yerleşim 3 bin yıldan daha eskidir. Ancak kayıtlar bölgenin aşağı yukarı 3 bin yıl boyunca düzenli bir insan yerleşimine dönüştüğünü ortaya koyar. Bölgede tarih boyunca birçok savaş yaşanmış ve bölge bu süreçte farklı medeniyetlerin eline Bologna Nerededir?geçmiştir. Çeltler, Velznalar, Felsina ve de Romalıların tarih boyunca sırasıyla hüküm sürdüğü bu topraklar, Avrupa için her daim son derece büyük bir öneme sahip olmuştur.

Bölgenin en güzide şehri olarak kabul edilen Bologna, Avrupa Birliği’nin serbest dolaşım ayrıcalığı sonrasında hiç olmadığı kadar turisti ağırlamaya başlamıştır. Her ne kadar deniz turizmi alanında olmasa da bölge tam bir açık hava müzesi olduğundan her yıl binlerce kişi tarafından kültür turizmi çerçevesinde ziyaret edilmektedir. Bölge en çok Alman ve Fransız turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Bunun dışında ağırlıklı olarak yerli İtalyan turistlere de rastlamak mümkündür. Ülkenin en önemli destinasyonları arasında yer almaya başlayan Bologna, özellikle İtalya şehirleri arasında son derece farklı bir öneme sahiptir. Birçok şehir, sahip oldukları unvanlarla anılır. İtalya’nın önde gelen birçok şehrinin de unvanı bulunur. Bologna’nın unvanı ise, ”eğitim başkenti”dir. Avrupa’nın en eski eğitim şehri olarak kabul edilen Bologna, Türk öğrenciler tarafından ”Bologna Süreci” başlığı altında duyulmaya başlanılmıştır. Bologna süreci ile beraber Türk eğitim kurumları Avrupa Birliği standartlarına kavuşturulacaktır. Bu kağıt üstünde kolay görünse de pratikte oldukça zor bir süreci de beraberinde getirmiştir.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Bologna, sınırları dahilinde birçok güzide eğitim kurumunu barındırır. Bunlar arasında en önemli olanı şüphesiz, Bologna Üniversitesi’dir. Bologna Üniversitesi, dünyanın en eski üniversitesi olarak bilinir bu da eğitim kurumunu dünya genelinde tanınır bir merkez haline getirmiştir. Bologna, eğitim kurumları dikkati çekse de başka kayda değer özellikleri de vardır. O da eşsiz mimarisidir. Şehir adeta kartpostallardan fırlamış gibidir ve birçok turist bu görüntüden büyülenmektedir. Öyle ki, şehirde ‘Stendhal Sendromu’ yaşadığını dahi iddia edenler vardır. Şehre ulaşmak isterseniz bunun birçok yolu mevcuttur. Doğrudan havayolu ile Türkiye üzerinden ulaşım imkanı da vardır. Dilerseniz diğer İtalyan şehirlerinden kara ya da demiryolu ile de bölgeye ulaşmanız mümkündür. İstanbul Bologna arası 2 saat 20 dakika kadar sürmektedir. Türk Hava Yolları ve diğer birkaç Türk havayolu şirketi bölgeye tarifeli seferler düzenlemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku