Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saçların Gelişmesine ve Uzamasına Yardımcı olan 14 Gıda Maddesi

0 474

Saçların Gelişmesine ve Uzamasına Yardımcı olan 14 Gıda MaddesiBirçok insan, özellikle de yaşlandıkça güçlü ve sağlıklı saçlarının olmasını ister. Saçlar ayda 1,25 cm ve yılda 15 cm uzamaktadır. (Bilimsel veridir.) Saçlar ne kadar hızlı büyürse büyüsün yaş, sağlık, genetik ve beslenme gibi faktörlere de bağlıdır. Yaş ve genetik gibi faktörleri değiştiremeseniz de, beslenme kontrolünüz altında olan bir şeydir. Yanlış besinleri tüketmek saç dökülmesine yol açabilmektedir. Doğru beslenmeyle özellikle zayıf beslenmeden kaynaklanan saç dökülmeleri yaşıyorsanız, saçlarınızın büyümesini desteklemeye yardımcı olabilirsiniz.

1. Yumurta

Yumurta, saç büyümesini destekleyebilecek iki besin maddesi olan protein ve biyotin kaynağıdır. Saç folikülleri çoğunlukla proteinden yapıldığından, yeterli protein almak saç büyümesi için önemlidir. Beslenmede protein eksikliği saç dökülmesini gerçekleştirir. Biotin keratin, saç proteininin üretimi için gereklidir, bu yüzden biyotin takviyeleri genellikle saç büyümesi için pazarlanmaktadır. Bununla birlikte, dengeli bir beslenmeyle biyotin eksikliğini giderebilirsiniz.
Yumurta ayrıca çinko, selenyum kaynağıdır.

2. Meyveler

Meyveler, saç büyümesini teşvik edebilecek faydalı bileşikler ve vitaminler ile doludur. Bazı meyveler güçlü antioksidan özelliklere sahip C vitamini içerir. Antioksidanlar, saç köklerini zararlı moleküllere karşı korurlar. Bu moleküller vücutta ve ortamlarda doğal olarak bulunurlar. Örneğin, 100 gram çilek tüketimi günlük C vitamini gereksiniminin % 100’ünü etkileyici bir şekilde sağlamaktadır. Ayrıca vücut, saçların kırılmasını önlemek için saçları güçlendirmeye yardımcı olan kolajeni üretmek için C vitamini kullanır. C vitamini vücudun beslenmeden gelen demiri emmesine yardımcı olur. Düşük demir seviyeleri saç dökülmesine bağlı anemiye neden olabilir. Meyveler, saç büyümesini teşvik edebilecek antioksidanlar ve vitaminler gibi bileşikler içerir. Örneğin, çilekler C vitamini açısından zengindir, bu da kolajen üretimine ve demir emilimine yardımcı olur, saç büyümesini destekleyebilecek iki faktördür.

3. Ispanak

Ispanak, A ve C vitaminleri gibi faydalı besinler içeren, saç büyümesini teşvik edebilen sağlıklı yeşil sebzelerdendir. A vitamini, deri bezlerinin sebum oluşturmasına yardımcı olur. Bu yağlı madde saçları sağlıklı tutmak için saç derisini nemlendirmeye yardımcı olmaktadır. 60 gram ıspanak, günlük A vitamini ihtiyacının %100’ünü karşılamaktadır. Ispanak ayrıca saç büyümesi için gerekli olan demir kaynağıdır. Demir, kırmızı kan hücrelerinin metabolizmayı arttırmak, büyümeye ve onarmaya yardımcı olmak için vücutta oksijen taşımasına yardımcı olur.

4. Yağlı Balık

Somon balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar saçların büyümesini teşvik edebilecek besin maddelerine sahiptir.
Saç büyümesine bağlı olan mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. 100 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içeren ek besin alınmasının antioksidanlar sayesinde saç dökülmesini ve saç yoğunluğunu azalttığı görülmüştür. Bir başka çalışmada, balık yağı takviyesi almanın saç dökülmesi olan kadınlarda saç dökülmesini önemli ölçüde azalttığı ve saçlarda daha fazla büyüme sağladığı görülmüştür. Bununla birlikte, omega-3 yağ asitleri ve saç büyümesi üzerine sadece birkaç çalışma vardır. Sağlık uzmanlarının herhangi bir tavsiyede bulunabilmeleri için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Yağlı balık da güçlü ve sağlıklı saçlara yardımcı olabilir. Protein, selenyum, D3 vitamini ve B vitaminleri, yağlı balıklarda bulunur.

5. Patates

Patates, büyük bir beta-karoten kaynağıdır. Vücut bu bileşiği saç sağlığına bağlanan A vitaminine dönüştürür. Yaklaşık 100 gram patates günlük A vitamini ihtiyacınızı sağlamak için yeterli beta-karoten içerir. Araştırmalar, A vitamininin saçı sağlıklı tutmaya yardımcı olan sebum üretimini desteklediğini göstermiştir. A vitamini aynı zamanda saç büyümesinin hızını arttırmakta ve diğer saç köklerinin gerilemesini önlerken daha kalın tüylerin büyümesini sağlamaktadır.

6. Avokado

Avokado lezzetli, besleyici ve sağlıklı yağlar için harika bir kaynaktır. Ayrıca saç büyümesini teşvik edebilecek mükemmel bir E vitamini kaynağıdır. Yaklaşık 200 gram avakado günlük E vitamini gereksiniminin % 21’ini karşılamaktadır. C vitamini gibi, E vitamini de güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan bir çalışmada, saç dökülmesi olan kişiler sekiz ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra bu kişilerde % 30 daha fazla saç büyümesi gerçekleşmiştir. Avokadolar çok önemli esansiyel yağ asitleri kaynağıdır. Hücrelerin temel yapı taşlarıdır. Esansiyel yağ asitlerindeki eksiklik saç dökülmesine bağlanmıştır.

7. Badem

Badem, lezzetli ve saç büyümesini teşvik edebilecek çeşitli besinler içerir. 30 gram badem, günlük E vitamini gereksiniminin % 3’ünü sağlamaktadır. Aynı zamanda çok çeşitli B vitaminleri, çinko ve esansiyel yağ asitleri içerir. Bu besinlerin herhangi birindeki eksiklik saç dökülmesine bağlanmıştır. Badem ayrıca iltihaplanma ve kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere saç büyümesinin yanı sıra çok çeşitli diğer sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Saçların Gelişmesine ve Uzamasına Yardımcı olan 14 Gıda Maddesi8. Ayçiçeği

Ayçiçeği, az kalori ile çok miktarda besin sağlar. Bu besinlerin çoğu aynı zamanda saç büyümesini de teşvik eder. E vitamini, çinko ve selenyum içerir. 28 gram ayçiçeği çekirdeği, günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık % 50’sini karşılar ve B vitamini de içerir. Keten tohumu ve chia tohumu gibi bazı tohumlar da omega-3 yağ asitleri sağlar. Bununla birlikte, keten tohumu, vücut tarafından yağ balıklarında bulunan omega-3’ler kadar verimli kullanılmayan bir tür yağ asidi sağlar. En geniş çeşitte besin maddelerini elde etmek için, tohumların bir karışımını da tüketmekte fayda vardır.

9. Tatlı Biber

Tatlı biber, saç büyümesine yardımcı olabilecek mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, saçları güçlendirmeye yarayan kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Saçı strese karşı koruyabilen güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Stres, vücudun savunma sistemi bozulduğunda ortaya çıkar. Saç dökülmesine ve saçın grileşmesine neden olur. Tatlı biberler ayrıca A vitamini kaynağıdır. Vitamin sebum üretimini hızlandırırken saçların büyümesini hızlandırmaya da yardımcı olur.

Saçların Gelişmesine ve Uzamasına Yardımcı olan 14 Gıda Maddesi10. İstiridye

İstiridye, çinko kaynaklı en iyi maddelerden biridir. Çinko, saç büyümesini ve onarım döngüsünü desteklemeye yardımcı olan bir mineraldir. Beslenmede çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Çalışmalar çinko takviyesi almanın çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesinin etkilerini tersine çevirdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, çok fazla çinko almak da tersine saç dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden istiridye gibi yiyeceklerden çinko almak takviye almaktan daha iyidir. Çünkü yiyecekler küçük boyutlu fakat sağlıklıdırlar.

11. Karides

Karides, saçı besleme potansiyeline sahip birçok besin bakımından zengin kabuklu deniz ürünüdür. Örneğin, 100 gr karides protein, B vitamini, çinko, demir, D vitamini ihtiyacının %40’ını içermektedir. Ayrıca az miktarda sağlıklı omega-3 yağ asitleri sağlarlar.

12. Fasülye

Fasülye, saç büyümesi için gerekli olan bitki kaynaklı büyük bir protein kaynağıdır. İstiridyeler gibi, fasülyeler de saç büyümesi ve onarım döngüsüne yardımcı olan iyi bir çinko kaynağıdır. 100 gram fasülye günlük çinko ihtiyacının %7’sini sağlamaktadır. Ayrıca demir, biyotin ve folat da dahil olmak üzere birçok besin maddesi sağlar.

13. Soya fasülyesi

Çalışmalar, soya fasülyesindeki bileşiklerin saç gelişimini destekleyebileceğini göstermiştir. Bu bileşiklerden biri, soya fasülyesinde bol olan spermidin isimli maddedir. Spermidinin saçı büyüttüğü kanıtlanmıştır. Spermidin ve saç büyümesi üzerine yapılan araştırmalar oldukça yenidir. Bu yüzden sağlık uzmanları spermidin alımı konusunda önce doktora danışılması gerektiğini belirtmişlerdir.

14. Et

Et, birçok insanın beslenmesinde yer alır ve saçların büyümesine yardımcı olabilecek besin bakımından zengindir.
Ette bulunan protein saçların büyümesine yardımcı olur. Saç köklerinin onarılmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Örneğin, pişmiş sığır filetosunun 100 gramı günlük ihtiyacı karşılamaktadır. Kırmızı et, demir açısından zengindir. Protein ve demir eksiklikleri saç dökülmesine bağlanmıştır.

Saçların Gelişmesine ve Uzamasına Yardımcı olan 14 Gıda MaddesiNe yediğinizin saçınızın sağlığı üzerinde büyük bir etkisi vardır. A, C, D ve E vitaminleri, çinko, B vitaminleri, demir, biyotin, protein ve esansiyel yağ asitleri gibi doğru besin maddelerinin eksikliği, saçların büyümesini yavaşlatabilir hatta saç dökülmesine neden olur. Bu eksikliğin düzeltilmesi, saç dökülmesinin tedavi edilmesine yardımcı olur ve saç büyüme oranını arttırır.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.