Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vücutta Yağ Yakmayı Hızlandıran ve Zayıflatan Gıdalar

0 140

Vücutta Yağ Yakmayı Hızlandıran ve Zayıflatan GıdalarMetabolik hızı arttırmak, vücut yağlarını kaybetmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, piyasadaki çoğu “yağ yakma” takviyeleri güvensiz, etkisiz ve sağlıksızdır. Birçok doğal yiyecek ve içeceğin metabolizmayı arttırdığı ve yağ kaybını artırdığı gözlemlenmiştir.

1. Yağlı Balık

Yağlı balıklar vücut için inanılmaz derecede sağlıklı ve faydalıdır. Somon, sardalye, uskumru ve diğer yağlı balıklar,
kalp hastalığı riskini azalttığı düşünülen omega-3 yağ asitlerini içerirler. Buna ek olarak, omega-3 yağ asitleri vücut yağlarını eritmeye yardımcı olarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

44 haftalık bir süreyi kapsayan kontrollü bir çalışmada, balık yağı takviyeleri alan kişiler ortalama 1,1 kilo yağ yakmışlardır ve stres hormonunda düşüş yaşamışlardır. Dahası, balık yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Sindirim proteini daha fazla tokluk hissine neden olur. Yağ kaybını artırmak ve kalp sağlığını korumak için, haftada en az iki kez 100 gram yağlı balık tüketmek gerekmektedir.

2. Hurma Yağı

Hurma yağının damıtılması ile yapılır. Aktarlarda satılmaktadır. Hurma yağı vücut tarafından hızlı bir şekilde emilir ve doğrudan enerji için kullanılabilecekleri veya alternatif bir yakıt kaynağı olarak kullanılmak üzere ketonlara dönüştürülebilecekleri düz bir şekilde karaciğere giderler. Çalışmalarda metabolik hızı arttırdığı belirlenmiştir.
Ayrıca, Hurma yağı açlığı azaltabilir ve kilo kaybı sırasında kas kütlesinin daha iyi tutulmasını sağlayabilir. Günde 1 çay kaşığı Hurma yağı içmek kramp, mide bulantısı ve ishal gibi olası sindirim bozukluklarına iyi gelmektedir.

3. Kahve

Kahve dünya çapında en popüler içeceklerden biridir. Ruh halini, zihinsel ve fiziksel performansı artırabilen büyük bir kafein kaynağıdır. Yağ yakmaya yardımcı olmaktadır. Araştırmalar, kafeinin tüketilen miktara göre metabolik hızı %13 oranında artırdığını göstermiştir. Kafeinin yağ yakıcı yararlarını elde etmek için, günde 100-400 mg arası kahve tüketilmesi önerilmektedir.

4. Yumurta

Yumurta, besinsel bir güçtür. İçeriğinden dolayı yumurta sarısı kullanılmamasına rağmen, yumurtaların hastalık riskini arttıranlarda kalp sağlığının korunmasına yardımcı olduğu belirlenmiştir. Çalışmalar, yumurta içerikli kahvaltıların aşırı kilolu ve obez bireylerde açlığı azalttığını ve tokluk hissini birkaç saat boyunca ertelediğini göstermiştir. Yumurtalar ayrıca, yüksek protein kaynağıdır ve bu da çeşitli çalışmalara dayanarak, yemekten sonra birkaç saat boyunca metabolik hızı yaklaşık % 20-35 oranında artırır. Haftada toplamda üç kez yumurta yemek, yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.

5. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı sağlık yararları ile bilinmektedir. Beslenmeye hindistan cevizi yağının eklenmesi, kilo vermenize yardımcı olur. Hindistan cevizi yağındaki içerikler iştahı bastırıcı ve yağ yakıcı özelliklerle doludur. Bununla birlikte, bazı çalışmalar metabolizmanın artırıcı etkilerinin zamanla azalabileceğini düşündürmektedir. Hindistan cevizi yağı yüksek sıcaklıklarda stabil kalır. Günlük olarak 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı tüketmek yağ yakımını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir.

6. Yeşil Çay

Yeşil çay, sağlık için mükemmel bir içecek seçimidir. Çalışmalar, kalp hastalığı riskini azaltmaya ve belirli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yeşil çay, yağ yakımını ve karın yağının kaybını destekleyen antioksidan kaynağıdır. Diğer yandan, bazı çalışmalar yeşil çay ekstresinin metabolizma veya kilo kaybı üzerinde çok etkisinin olduğunu bulmuştur. Çalışma sonuçlarındaki farklılık göz önüne alındığında, yeşil çayın etkileri muhtemelen kişiden kişiye değişir ve tüketilen miktara da bağlı olabilir. Günde dört fincan yeşil çay içmek, yaktığınız kalori miktarını arttırmaya yardımcı olmaktadır.

7. Peynir altı suyu proteini

Peynir altı suyu proteini, kas büyümesini teşvik eder ve kilo kaybı sırasında kasların korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, peynir altı suyu proteini diğer protein kaynaklarına göre iştahı bastırmada etkilidir. Ayrıca, peynir altı suyu yağ yakımını hızlandırır ve yağ yakımını ve kilo vermeyi sağlar. Metabolik hızı da arttırmaktadır.

Vücutta Yağ Yakmayı Hızlandıran ve Zayıflatan Gıdalar8. Elma Sirkesi

Elma sirkesi i, kanıta dayalı sağlık faydaları ile eski bir geleneksek halk ilacıdır. Diyabetli kişilerde iştahın azaltılması, kan şekeri ve insülin düzeylerinin düşürülmesini sağlar. Sirke’nin insanlarda yağ kaybına etkisi üzerine pek fazla araştırma olmamasına rağmen, bir çalışmanın sonuçları oldukça dikkat çekicidir. Bu çalışmada, her gün 12 hafta boyunca yemeklerine 2 yemek kaşığı sirke eklenmiş olan 130 obez erkek, 4 kilo vermiştir ve vücut yağında % 1 azalma görülmüştür. Beslenmelere elma sirkesi eklenmesi vücut yağını kaybetmeye yardımcı olabilir. Suda seyreltilmiş günde 1 çay kaşığı ile başlanmalı ve potansiyel sindirim rahatsızlığını en aza indirmek için günde 2 yemek kaşığı kadar içilmelidir.

9. Biber

Güçlü antioksidanları azaltabilir ve vücut hücrelerini hasara karşı korumaya yardımcı olabilir. Tokluk hissi vererek aşırı yemeyi önler. Daha fazla kalori yakmaya ve vücut yağını eritmeye yardımcı olur. Yemeklerinize haftada birkaç kez tat vermesi için bile olsa acı biber veya toz biber eklemek çok yararlıdır.

10. Oolong Çayı

Oolong çayı içebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biridir. Yeşil çayla hemen hemen aynı özelliklere sahiptir. Aktarlarda satılmaktadır. Erkekler ve kadınlar üzerinde yapılan küçük katılımlı çalışmalar, oolong çayı içmenin metabolik hızı artırdığı ve kilo kaybı sağladığını göstermektedir. Bir kaç bardak yeşil çay, oolong çayı veya ikisinin karışımı olan çayı düzenli olarak içmek, yağ kaybını teşvik eder.

11. Yoğurt

Yoğurt son derece besleyicidir. İlk olarak, mükemmel bir protein, potasyum ve kalsiyum kaynağıdır. Araştırmalar, yüksek proteinli süt ürünlerinin yağ kaybını hızlandırabileceğini, kilo kaybı sırasında kasları koruyabildiğini ve kişinin kendisini tam ve tatmin edici hissetmesine yardımcı olur. Ayrıca, probiyotik içeren yoğurt, bağırsakların sağlıklı kalmasını sağlar. Kabızlık ve şişkinlik gibi bağırsak sendromu semptomlarını azaltır. Yağ yakımını hızlandırır.

Vücutta Yağ Yakmayı Hızlandıran ve Zayıflatan Gıdalar12. Zeytinyağı

Zeytinyağı, dünyadaki en sağlıklı yağlardan biridir. Bazı çalışmalar zeytinyağının metabolik hızı artırabildiğini ve yağ kaybını desteklediğini göstermiştir. Bazı takviye üreticilerinin reklamlarını yaptığı yağ yakıcı ürünler ne yazık ki kişinin ölümüne bile neden olmaktadır. Ticari amaçlarla yapılan bu reklamlara inanılması gerektiğini belirtmek gerekir. Dalında uzman bir doktora başvurarak detaylı bilgi alınmalıdır. Unutmayın! Sizi bir günde zayıflatacak ya da yağ yakımını gerçekleştirecek sihirli bir ilaç yoktur.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku