Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uzmanlardan Göz Sağlığı İçin 5 Önemli Uyarı

0 69

Uzmanlardan Göz Sağlığı İçin 5 Önemli UyarıGözler sağlık açısından çok önemli bir rol oynar. Gözlerinizin korunmasını ve mümkün olduğunca sağlıklı kalmasını sağlamak için birçok adım atılabilir.
Gözlerinizin hastalık ve hasarlardan korunmasını sağlamak için birçok adım vardır. Milyonlarca kişi her yıl göz problemleri yaşamaktadır. Bazı göz sorunları kalıcı görme kaybı veya körlüğe neden olurken, diğerleri kontakt lensler veya gözlüklerle düzeltilebilmektedir.

Ulusal Göz Enstitüsü araştırmalarında yaşa bağlı kaynaklanan göz hastalıklarının 2050 yılına kadar iki katına çıkacağını belirtmektedir. Birçoğumuz yaşlandıkça, görme yeteneğimizin bozulacağı gerçeğine inanmak istemeyiz. Fakat vizyonumuzu geliştirebilir, görünüşümüzü koruyabilir ve gözümüzün sağlığını tehlikeye atan birçok hastalığı önleyebilir miyiz? Tıb bugün bizlere, gözlerimizi hasara, hastalıklara karşı korumak ve sağlıklı bir görünüm sağlamak için beş yol sunar.

Uzmanlardan Göz Sağlığı İçin 5 Önemli Uyarı1. Düzenli göz muayeneleri.

Düzenli aralıklarla göz testleri yaptırmak olası bir göz probleminin erken teşhis edilmesine ve müdahalede bulunulmasına imkan sağlar. Sorunların erken belirtilerini algılayabilen eğitimli bir göz uzmanı ile düzenli göz kontrolleri yapın.

Görme gücünüzün sağlıklı olduğunu düşünebilirsiniz fakat, uzman bir göz doktoru gözlerinizi gözlemledikçe farklı rahatsızlıklar görebilir ya da sağlıklı gözlerinizi daha da uzun yıllar korumak adına size farklı yollar gösterebilir. Göz testi sadece gözlüklere ihtiyacınız olup olmadığına karar vermekle kalmaz, aynı zamanda yeterince erken tespit edilirse etkili bir şekilde tedavi edilebilen göz rahatsızlıklarını da tespit edebilir. Kapsamlı göz muayenesi, 60 yaşından itibaren belirli göz hastalıklarının riskini arttırmaktadır. Bu yaş grubundaki kişilerin detaylı bir şekilde belli aralıklarla muayene olmaları gerekmektedir. Kapsamlı göz muayenesi sırasında, göz uzmanı, gözbebeğini genişleterek makula, retina ve optik sinirleri kontrol eder.

2. Gözlere yararlı gıdalar tüketmek.

Sağlıklı görmek adına beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Çoğunlukla havuç yemenin gözlere faydalı olduğunu biliyorsunuzdur, fakat iyi görme için önemli olan daha birçok yiyecek vardır.
Meyve ve sebzeler açısından zengin bir yemek tüketmenin göz sağlığını teşvik ettiği görülmüştür. Özellikle yaprak yeşilleri, lahana ve ıspanak dahil olmak üzere koyu yapraklı yeşillikler, katarakt oluşumunu engellemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Retinanın laboratuvar incelemesinde, bilim adamları üzümle zenginleştirilmiş bir beslenmenin retinayı stresin zararlı etkilerine karşı koruduğunu göstermiştir.

Diğer araştırmalar, üzümün tek başına luteine ​​göre daha yüksek seviyelerde antioksidan sağladığını ve göz hastalıklarını yavaşlatmaya ya da önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çalışmalar, somon balığı, uskumru, sardalye ve ton balığı gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıkları tüketmenin göz sağlığına yararları olduğunu bulmuştur. Omega-3 yağ asitleri, orta ve şiddetli kuru gözle ilişkili iltihaplanmayı iyileştirebilir. Ayrıca görme hücrelerinin gelecekteki hastalık ya da sakatlıktan korunmasına yardımcı olur.

Uzmanlardan Göz Sağlığı İçin 5 Önemli Uyarı3. Kilo kontrolu.

Aşırı kilolu, obez, diyabet ya da diğer sistemik bozukluklar gibi, görme kaybına yol açabilecek, kişiler yüksek risk altındadır. Obezite ile ilgili göz rahatsızlıklarını önlemek için sağlıklı kilo verilmelidir. Sağlıklı bir beslenme yaparak ve görme komplikasyonlarını önlemek için düzenli olarak egzersiz yaparak kilonuzu kontrol altına almak için asla geç değildir.

Avustralya‘daki Melbourne Üniversitesi ve İngiltere’deki Leeds Beckett Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalar, ciddi kilo kaybının diyabet, yüksek tansiyon ve obezitenin neden olduğu göz hasarını potansiyel olarak tersine çevirebileceğini keşfetmiştir. New Orleans, LA’da yapılan Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin Yıllık Toplantısı’nda fiziksel olarak aktif olan bireylerin, olmayanlara göre % 73 daha düşük glokom riskine sahip olduğunu bildirmiştir. Bu bulgu aktif bir yaşam tarzının öncülüğünü vurgulamaktadır.

Uzmanlardan Göz Sağlığı İçin 5 Önemli Uyarı4. Güneş gözlüğü kullanmak.

Modaya uygun bir aksesuar olmanın yanı sıra, güneş gözlüklerinin en önemli rolü, gözlerinizi güneşin yaydığı ultraviyole (UV) ışınlarından korumaktır. Gözlerinizi güneşin UV ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanmak gereklidir. Çoğu kişi UV ışınlarından korunulması gerektiğini bilmekte fakat çok az kişi gözlük kullanmaktadır. Güneş gözlüğü seçerken, sağlığa karşı asla stili, modayı tercih etmeyin. UV-A ve UV-B ışınlarının yüzde 99’unu engelleyen ve orjinal olan gözlük tercih edilmelidir. Günümüzde ise sağlık hiçe sayılarak sadece aksesuar kullanımına dönen güneş gözlükleri pazarlarda ve ucuzluk dükkanlarında çok ucuz fiyatlara satılmaktadır. Geçen modayı yakalayabilirsiniz belki ama giden sağlığınızı geri getirmeniz mümkün olmayabilir.

Uzmanlardan Göz Sağlığı İçin 5 Önemli Uyarı5. gözleri düzenli olarak dinlendirme.

Bütün gün bilgisayar ekranında çalışıyorsanız, sık sık göz kırpmayı ve günün sonunda yorgun, kızarmış gözlerle eve döneceğiniz kesindir. Ulusal Göz Enstitüsü, 20-20-20 kuralının uygulanmasını önermektedir.
Kısa görüşlülüğü önlemek için mümkün olduğunca dışarı çıkılması gerekmektedir. Bir ekrana bakarak harcadığınız her 20 dakikada bir, göz yorgunluğunu azaltmak için 20 saniye boyunca önünüzde 20 metre uzaklıkta olan bir nesneye bakmanız gerekmektedir.

Araştırmalar, elektronik cihazlarda çok fazla zaman harcayan kişilerin göz hastalıklarına yakalanacağını ve bu durumun tüm dünyayı etkileyeceğini belirtmiştir. İşinizin bir parçası olarak koruyucu gözlük veya gözlük takmanız gerekiyorsa, hasar veya göz yorgunluğunu önlemek için her zaman uygun teçhizatı takma alışkanlığını edinmelisiniz. Kimse gözlerini kaybetmek istemez fakat çoğu kimse de sonunu bile bile gözlerine gereken önemi göstermez.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku