Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Safranın Kadınlar İçin Faydaları ve Safranın Hamileler İçin Kullanımı

0 1.781

Safranın Rahim ve Adet Kanaması İçin Faydaları Nelerdir?Safranın Kadınlar İçin Faydaları ve Safranın Hamileler İçin Kullanımı

Kadınlar için safran bitkisinin faydalı etkileri arasında, adet döngüsü sırasında rahim ve genel olarak vücudun sıkıntı ve ağrılarını azaltmada faydaları da vardır. Bu bitki, üzerinde çalıştığı için buna katkıda bulunan bir takım faydalı özelliklere sahiptir:
1. Rahim için safran: Safranın önemli faydalarından biri de rahmin açılmasına yardımcı olmasının yanı sıra rahmi kan kalıntılarından temizlemesidir.
2. Premenstrüel Sendrom (PMS) semptomlarının azaltılması: Adet öncesi kadınların büyük bir kısmının yaşadığı geçici fiziksel ve duygusal semptom ve problemler grubudur. Vücutta genel bir halsizlik hissi, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik gibi fiziksel sorunları içerebilir. Göğüs ağrısı, anksiyete, sinirlilik, öfke, uykusuzluk, ağlama nöbetleri ve diğer semptomlar gibi bazı psikolojik ve duygusal semptomların yanı sıra antidepresan etkilerine ek olarak bir ağrı kesicidir ve bu nedenle kullanımı adet öncesi sendromun belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.
3. Adet döngüsü sırasında ruh halini iyileştirme: Birçok kadın, adet döngüsü sırasında psikolojik yorgunluk, depresyon ve ruh hali değişimlerinden muzdariptir ve bunun nedeni duygusal yorgunluk, fiziksel yorgunluk ve hormonal değişiklikler olabilir. Safran, ruh halini iyileştirmeye katkıda bulunan beyin kimyasını etkileyen bazı maddeler içerir. Bu nedenle adet döneminde kullanımı, depresyon ve ruh hali değişimlerinin semptomlarının giderilmesinde çok faydalıdır.
4. Adet öncesi ile ilişkili iştahı bastırmak: Adet öncesi sendromun ve ayrıca adet döngüsünün semptomlarından biri, genellikle iştahta olağandışı bir artışla temsil edilen yemek arzusundaki değişikliklerin ortaya çıkmasıdır ve safran bunun önüne geçmede oldukça etkilidir. İştahı kesmek ve kilo vermek için besin takviyelerinin bileşimine dahil edildiği bilinen şifalı bitkiler, aynı zamanda adet döngüsü sırasında kadınları etkileyen gıda isteklerini frenlemeye de yardımcı olur.
5. Adet sancılarını azaltmak: Kadınlarda adet döneminde meydana gelen rahim kasılmaları sonucu özellikle karın bölgesinde bir takım farklı ağrı ve sızılar eşlik eder ve safranın rahimi kontrol eden düz kasları yatıştırıcı etkisi vardır. Kas kasılmalarına ek olarak safran, uterusa oksijen akışını artırmada rol oynar ve bu da uterus kasılmalarının ağrılarının giderilmesine katkıda bulunur.

Hamileler İçin Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran, bilinçli bir miktarda kullanılması halinde hamile kadınlar için bazı faydalar sağlar ve bu faydalarına rağmen, hamilelik sırasında tekrar tekrar kullanılması güvenli değildir çünkü düşüklere neden olabilir. Bu nedenle yemek için uygun zamanı ayarlayabilmeniz için önce bir doktora danışmalısınız. Gebenin yararlanabileceği uygun dozda olup, gebelik sırasındaki potansiyel yararları açısından özellikle ilk beş ayda tek başına kullanılmaması tercih edilir:
1. Doğum kasılmalarını uyarır: Safran, oksitosin hormonunun kadın vücudundaki etkisine benzer özelliklere sahiptir. Gebeliğin son aylarında rahim kaslarındaki kasılmaları uyararak doğum ve doğum sürecini başlatan bu hormondur. Hamileliğin dokuzuncu ayında safran rahim kasılmalarını artırarak doğumu kolaylaştırmaya katkıda bulunur.
2. Gebeliğe bağlı soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir: Hamilelik döneminde kadının vücudunun bağışıklığı azalır, bu nedenle soğuk algınlığı ve ateşe daha fazla maruz kalır ve safran solunum problemlerine faydalı etkileri ile bilinen bir baharattır. Sakinleştirip soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Öksürük nöbetleri, tıkalı bir burnu rahatlatmanın yanı sıra ve balgamdan kurtulmaya yardımcı olur.
3. Hamilelik depresyonunun semptomlarını azaltmak: Hamilelik sırasında, bir takım sıkıntılar ve hormonal ve fiziksel değişiklikler nedeniyle depresyon ve ruh hali değişimleri meydana gelir. Safran, hamile kadınlarda bu semptomları hafifletmeye büyük ölçüde yardımcı olan antidepresan özelliklere sahiptir.
4. Sindirim problemlerini azaltmak: Sindirim sorunları, özellikle hamileliğin üçüncü ayından sonra hamile kadınların sıklıkla yaşadığı semptomlardan biridir. Safranın sindirim sürecini desteklemesine ve iyileştirmesine ek olarak, mide asidini azaltmak kaydıyla mide ekşimesini giderir. Genel olarak kabızlık ve ishal durumlarının giderilmesinde, şişkinliğin azaltılmasında ve vücuttan atılmasına yardımcı olarak rahatsız edici gazların varlığının azaltılmasında rol oynar. Şişkinlik ve gaz dolması nedeniyle karın ve mide bölgesini etkileyen kolik ağrılarını azaltır.
5. Bağışıklığın iyileştirilmesi: safran otu, vücut için bağışıklığını büyük ölçüde güçlendiren ve destekleyen bir dizi önemli element açısından zengindir ve bağışıklık, birçok hamilede açıkça azaldığı için hamilelik sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biridir. Safran, antioksidan özellikleri ile bağışıklığı artırmaya ve hamilelik sırasında enfeksiyonlar ve çeşitli fiziksel problemler gibi sağlık sorunlarına maruz kalma olasılığını azaltmaya katkıda bulunan bir grup mineral, vitamin ve diğer maddeleri içeren bitkilerden biridir.
6. Zayıflayan kemik gücü: Zayıf kemikler ve hamilelik sırasında nahoş ağrıların ortaya çıkması, fetüsü oluşturmak için kadının vücudundan kalsiyumun çekilmesinin bir sonucu olarak yaygındır.
7. Ağrı kesici: Safran’ın, hamilelik sırasında bir kadının vücudundaki ağrılar da dahil olmak üzere çeşitli ağrıların giderilmesinde etkili faydaları olduğuna inanılmaktadır.Safranın Kadınlar İçin Faydaları ve Safranın Hamileler İçin Kullanımı
8. Stres ve kaygıyı azaltmak: Çeşitli depresyon dönemlerini tedavi etmede önemli özelliklere sahip olduğuna dair pek çok beklenti vardır. Bu nedenle birçok hamile kadına eşlik eden ve onlar için yorgunluk ve bitkinliğe neden olan stres ve kaygı belirtilerini gidermede tatmin edici sonuçlar verir.
9. Kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur: Hamile kadınlar hamilelikleri boyunca birçok yüksek tansiyon ataklarına maruz kalırlar. Potasyum ve krosin açısından zengin olan safran kan basıncını düşürmede rol oynar ve böylece hamilelik sırasında sık görülen yüksek tansiyon vakalarını azaltır.
10. Mide bulantısını yatıştırır: Özellikle sabahları, hamilelikle ilişkili sabah bulantılarının çok rahatsız edici bir semptom olduğu bilindiğinden ve safran çayı tüketmenin hamile kadınlarda sabah bulantısına maruz kalmayı azalttığına dair inanışlar vardır.

Safranın Cilde Faydaları Nelerdir?

Safran bitkisinin sunduğu çoklu özellikler aynı zamanda cilt sağlığını desteklemeye ve onu korumamıza yardımcı olan bir dizi fayda sağlamaya da katkıda bulunur:

1. Güneşin Zararlarından Korunma: Safran, cildin güneş ışığına maruz kalması sırasında aldığı UV hasarına karşı korunmaya yardımcı olur. Bu ışınlar vücutta ve ciltte serbest radikallerin üretimini artırır, bu da cilt hücrelerinin hasarı ve yorgunluğu anlamına gelir. İçinde bol miktarda bulunan antioksidanlar sayesinde safran otu, özellikle de krosin adı verilen bir bileşik, cildin yorgunluktan ve çeşitli hastalık ve problemlere maruz kalmasından korunmasında çok yardımcı olan serbest radikallerle savaşmaya ve ultraviyole ışınlarına karşı korumaya büyük ölçüde yardımcı olur.
2. Yaşlanma belirtileriyle mücadele: Antioksidanlar, kırışıklıkların görünümü ve erken yaşlanma belirtileriyle mücadelede en faydalı maddelerden biridir ve bu maddelerdeki safran zenginliği sayesinde, kırışıklıkların görünümünü ve belirtilerini azaltmada oldukça faydalıdır.
3. Enfeksiyonlarla Mücadele: Cilt, bazıları bakteriyel, bazıları alerjik ve diğerleri olmak üzere bir dizi farklı enfeksiyondan etkilenir. Bir grup vitamin, mineral içeren ve antioksidanlar açısından zengin olan birçok özelliği ile safran, cilt bakımında önemli bir bitkidir. Cildi tedavi etmek ve onlardan kurtulmak için çalışırken cilt enfeksiyonlarıyla savaşır.
4. Yara iyileşmesine yardım: Safranın ciltte hücre çoğalmasını desteklediği ve onları yenilemeye çalıştığı, ayrıca bu üreme sürecini desteklemeye yardımcı olan antioksidan ve antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Yaraları ve bu yaraların bıraktığı izleri azaltır.
5. Melazma belirtilerini azaltmak: Birçok kadın, güneş ışığına tekrar tekrar maruz kalma veya hormonal değişiklikler veya diğer nedenlerle cilt pigmentasyonu ve melazma görünümü ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalır. Ciltte melanin salgısı azalır, bu da ciltteki melazma ve pigmentasyon lekelerinin azalmasına yardımcı olur.

Safranın Saça Faydaları Nelerdir?

Ayrıca safranın birçok faydasının saç sağlığı üzerinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere faydalı etkileri olduğunu görebiliriz:
1. Saç dökülmesini azaltın: A vitamini, C vitamini, folik asit, B3 vitamini ve diğerleri gibi çeşitli vitaminlerdeki zenginliğine ek olarak safranın antioksidan özellikleri, saç dökülmesini önlemeye ve gücünü artırmaya yardımcı olur.
2. Saç derisinin arındırılması: Safran, etkili bir anti-inflamatuar olduğu ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için bazı kafa derisi sorunlarının tedavisine yardımcı olur. Kafa derisinin arınmasını ve foliküllerin yenilenmesini sağlar.
3. Saç büyümesini teşvik edin: Vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere safranda bulunan çoklu besinler, saç dökülmesini azaltma ve kafa derisi enfeksiyonlarını azaltmadaki etkili özelliklerine ek olarak, tümü saç sağlığını desteklemeye yardımcı olur ve onu güçlendirmeye ve büyümesini teşvik etmeye katkıda bulunur.
4. Yıpranmış saç tedavisi: Safran, özellikle saçlar için faydalı ve her tipe uygun bir grup faydalı yağ ile karışımı hazırlarken yıpranmış saçların sorunlarının hafiflemesine katkıda bulunur ve daha canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Safranın Olası Yan Etkileri Nelerdir?Safranın Kadınlar İçin Faydaları ve Safranın Hamileler İçin Kullanımı

Genel olarak safran abartılı olmayan küçük miktarlarda yenildiğinde güvenlidir. Ancak birkaç vakada aşağıdaki belirtilerden bazıları gözlemlenebilir:
• Endişeli ve huzursuz hissetmek
• Kötü ruh hali ve dalgalanmalar
• Ağız kuruluğu
• Aşırı terleme
• Baş ağrısı
• Yüzün kızarıklığına dikkat edin
• Uykulu hissetme
• Hasta hissetmek veya kusmak
• Kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunları
• Bazı alerjik reaksiyonlar

Safran Kullanımı İçin Önlemler Nelerdir?

Safran vücutta çoklu ve güçlü etkileri olan bir bitkidir. Bu yüzden tüketmeye karar vermeden önce bir takım şeylere dikkat etmelisiniz:
1. Hamilelik ve emzirme dönemi: Safranın hamileler için birçok faydası olduğunu ancak bazı riskler taşıdığını belirtmiştik, en tehlikelisi safranı dikkatsizce kullanırken erken yaşta düşük yapma ve kontrolsüz çok miktarda yemek yeme durumudur. Bu dönemde emziren kadınların safrandan uzak durması önerilir.
2. Kalp hastalığı: Safran’ın kalp atışının hızını ve gücünü arttırdığına inanılır, bu nedenle aşırı tüketimi belirli kalp hastalıkları olan kişiler için tamamen güvenli olmayabilir.Safranın Kadınlar İçin Faydaları ve Safranın Hamileler İçin Kullanımı
3. Şeker Hastalığı: Safranın kan şekeri üzerinde etkileri vardır, bu nedenle şeker hastalığı olanlar ve safran kullananlar için şeker seviyesinin periyodik ve düzenli olarak izlenmesi önerilir.
4. Düşük tansiyon: Safran antihipertansif etkiye sahiptir, bu nedenle sıklıkla düşük tansiyon vakalarına maruz kalan kişilerin safran kullanmaları önerilmez.
5. Cerrahi operasyonlar: Bir süre sonra ameliyat için randevu alınması durumunda safran kullanımına son verilmeli ve ameliyattan en az iki hafta önce durmalısınız. Bunun nedeni safranın merkezi sinir sisteminin çalışmasını yavaşlatması ve ameliyattan önce hastaya narkotik ilaçlar verilmesi veya ameliyat sırasında anesteziye maruz kalmasıdır.

Kaynakça:
https://swirlster.ndtv.com/wellness-mother/saffron-during-pregnancy-its-role-benefits-and-side-effects-2243739
https://parenting.firstcry.com/articles/saffron-during-pregnancy-benefits-uses-side-effects-more/
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/benefits-of-saffron-for-skin
https://www.delune.co/blogs/blog/saffron-for-periods-top-3-science-based-benefits
https://7pranayama.com/the-amazing-benefits-of-saffron-for-skin-hair-and-health/

Yazar: Ömer ERİŞ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku